DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işinizde etkili ‘CTA’larla dönüşüm oranlarınızı artırmanın yolları

E-ticaret işinizde etkili ‘CTA’larla dönüşüm oranlarınızı artırmanın yolları

CTA yani “Call to Action”ı; hedef kitleyi belirlenen bir hareketi yapmaya yönlendiren çağrı cümleleri olarak açıklayabiliriz. Dilimizde, reklam ve pazarlama alanında tam karşılığı olan bir terim şeklinde literatüre geçmemiş olsa da bugün, ‘CTA’ kısaltması bile, işin biraz içinde olan herkes için anlamını karşılıyor.

Reklam ve pazarlama alanının başarı için büyük önem taşıyan öğelerinden CTA’ların, e-ticaret siteleri için de gerekliliği ve etkisi tartışılmaz. Çünkü ziyaretçileri ürünü incelemeye, karşılaştırmaya, avantajlardan yararlanmaya, üye olmaya ve satın almaya yönlendirmek için CTA’ların sanal mağaza içinde görünebilir bir şekilde, doğru yerde ve mesajı net olarak verebiliyor olması çok önemli.

Peki, e-ticaret sitesinde CTA’ların hedeflenen başarıya ulaşması ve daha etkili olabilmesi için nelere dikkat etmek gerekir?

Kelimelerin etkisi

E-ticarette, mağaza ziyaretçilerini belli bir harekete çağıran CTA’ların, kısa ve net olmasında ve ziyaretçilerin beklentilerini karşılamasında büyük yarar var. Zaten birçok CTA’nın gücünün ve etkisinin yaygın olarak kullanılmasından geldiğini söyleyebiliriz. Örneğin amaç üye toplamaksa ‘hemen üye ol’, alışverişe yönlendirmekse ‘alışverişe başla’, ‘satın al’, özel bir vitrine davet etmekse ‘fırsat vitrinimizi incele’ ya da bir kampanya bannerı için ‘avantajı kaçırma’ gibi klasik de olsa etkili olan CTA’ları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama alanında yaratıcılık ve özgünlük çoğu zaman daha etkili olsa da, bu noktada yaratıcı olmak için amaca hizmet etmeyen zorlama ifadeler kullanmaktan kaçınmanız daha doğru bir yöntem olabilir.

CTA’ların yeri

CTA’ların bulundukları yer de fark edilebilmeleri ve hedef kitleyi harekete geçirebilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Genel olarak ürün açıklamalarının, reklamın genel mesajının arkasından gelen ve en sonda kullanılan CTA’ları daha görünür bir yerde kullanmayı da deneyebilirsiniz. Eğer mesajınız kısa ve netse CTA yine sonda kalabilir. Fakat uzun bir açıklama metninin en altında yeralan CTA’lar sabırsız bir ziyaretçinin görüş alanına hiç bir zaman giremeyebilir de. Bu durumu önlemek açısından metnin farklı yerlerinde aynı CTA’yı birden fazla da kullanmayı ya da sayfanın dikkat çekici bir alanında sabitlemeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca sayfanızda sabit bulunan bir banner alanındaki CTA’yı çok daha dikkat çekici bir şekilde örneğin yanıp sönen veya renk değiştiren bir buton olarak da tasarlayabilirsiniz.

CTA’ların renk ve puntoları

CTA’lar gücünü işaret ettikleri çağrının anında yapılması gerektiği dürtüsünü yoğun olarak uyarlamalarından alıyor. Bu etki CTA’ların sadece sözcükleri yoluyla değil, yazının ya da butonun şekli, büyüklüğü, kalınlığı, bulunduğu yer ve renkleri gibi birçok unsurun da sinerjisiyle sağlanıyor.

Örneğin kırmızı bir ‘hemen al’ butonu yeşil ya da beyaz renkli bir butondan çok daha güçlü bir etki uyandırabilir. Çünkü dalga boyu çok yüksek olan ve en dikkat çekici renk olan kırmızı, insan algısında yakınlık, enerji, harekete geçme gibi duygular uyandırarak, tehlike sinyalleri de verebiliyor. Kısacası ziyaretçiler, kırmızı bir ‘hemen al’ butonu gördüklerinde farkında olmasalar da o hareketi hemen gerçekleştirmek için içlerinde yoğun bir uyarı hissedebiliyorlar.

Yine CTA’ların etkisini artırabilmek için ince karakterli bir yazı tipi yerine daha kalın ve güçlü bir font seçilmesinde yarar var. Bu da cümlenin gücünü ve etkisini destekleyerek ziyaretçileri işaret edilen eylemi yapmaları konusunda daha güçlü bir şekilde güdülemesi açısından oldukça faydalı olabilir.

Siz de verdiğimiz bu ipuçlarından yararlanarak e-ticaret sitenizde güçlü CTA’larla dönüşüm oranlarınızı rahatlıkla artırabilirsiniz. Türkiye’nin lider altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak e-ticaret işinizin başarısı için her zaman yanınızdayız. Siz de profesyonelliğin gücünden yararlanmak için hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun,daha çok kazanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: PazarlamaWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!