DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işiniz için hangi durumlarda bir danışman ile çalışmanız size yarar sağlar?

E-ticaret işiniz için hangi durumlarda bir danışman ile çalışmanız size yarar sağlar?

Küçük veya orta ölçekli e-ticaret işletmeleri; bilgi, uzmanlık hizmetleri almak ve yeni yaklaşımlar edinmek gibi amaçlarla, bir e-ticaret danışmanından yardım alabilir.

E-ticaret danışmanları, e-ticarete girmek isteyen fiziksel mağaza sahibi işletmecilere hizmet sunmaktan, e-ticaret sitesi sahipleri için yıllık pazarlama stratejisi oluşturmaya kadar; uzmanlık gerektiren birçok konuda çalışabilir.

Bir e-ticaret danışmanı ile çalışarak, örneğin; maliyetlerinizi azaltırken yönetim verimliliğinizi çoğaltabilir, kârlılığınızın ve gelir olanaklarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bir e-ticaret danışmanı ile çalışmak; işinizi geliştirebileceğiniz platformu seçmenize ve o platformda işinizi büyütmenize yardımcı olabileceği için çok yararlı olabilir.

Peki, hangi durumlarda e-ticaret işiniz için bir danışman ile çalışmanız size yarar sağlar ve bir danışman ile çalışmaya başlamadan önce netleştirmeniz gerekenler nelerdir?

Özel uzmanlık gerektirme

Bir e-ticaret danışmanıyla çalışmaya karar verdiğinizde; e-ticaret sitesi kurma veya ürün yönetimi ve pazarlama gibi, e-ticaretin birçok alanında deneyimli ve başarılı bir ‘genel e-ticaret danışmanı’ ile çalışmak istemeyebilirsiniz. Çünkü e-ticarette karşılaştığınız önemli bir güçlükle mücadele etmeniz gerekiyor olabilir ve siz de özel uzmanlık gerektiren bu konuda, beceri sahibi bir e-ticaret danışmanı ile çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Bu anlamda, örneğin; reklama çok fazla bütçe ayıramayan yeni ve küçük bir e-ticaret işletmesi sahipleri için, sosyal medya ve içerik pazarlama deneyimi olan bir e-ticaret pazarlama danışmanı ile çalışmak, çok daha doğru bir seçim olabilir.

Belirli bir sorunu çözme

Bir e-ticaret girişimcisi, belirli bir konuda yaşadığı bir sorunu çözmek ya da belirli bir hedefe ulaşmak için de e-ticaret danışmanları ile çalışabilir. Fakat bu; satın alma tavsiyesi almak ya da bir e-ticaret deposu kurmak vb. gibi, genel bir e-ticaret danışmanlık hizmetinden çok farklı ve belirli bir konuda olabilir.

Örneğin, büyük bir e-ticaret sitesi açmak yerine, az sayıda ürünle e-ticarete giriş yapmak isteyen ve küçük bir butik sahibi olan bir işletmeci; belirli bir bakış açısı gerektiren böyle bir durumda, bu konuda uzman bir e-ticaret danışmanıyla çalışmak isteyebilir.

Genel bir danışmanlık gereksinimi

Genel e-ticaret danışmanları; e-ticaret işinizi değerlendirerek, herhangi bir sorunu görüp onu doğru tanımlamak ve o konudaki bilgi ve deneyim eksikliklerinizi gidermenize yardımcı olmak gibi son derece önemli görevleri vardır.

Bu anlamda, siz de zamandan tasarruf etmek, iş verimliliğinizi ve gelirinizi artırmak için; e-ticaret sektöründe tecrübeli bir genel e-ticaret uzmanı ile çalışarak, danışmanlık hizmeti almayı tercih edebilirsiniz.

Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmaya başlamadan önce netleştirmeniz gerekenler

Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmaya karar verdiğinizde, amacınızın net olması son derece önemli. Örneğin; yeni bir e-ticaret platformunun nasıl seçileceği hakkında veya birkaç platformu karşılaştıran bir tavsiye raporu mu istiyorsunuz? Yoksa e-ticaret danışmanınızdan, medya satın almalarınız da dahil olmak üzere gerçek bir online pazarlama stratejisi çalışması yapmasını ve bir raporu oluşturmasını mı istiyorsunuz?

Bu anlamda; e-ticaret danışmanınızdan yapmasını veya çözmesini istedikleriniz, ondan beklediğiniz çalışma biçimi vb. gibi konularda ona açık olmanızda büyük yarar var.

Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak siz de ihtiyacınız doğrultusunda bir e-ticaret danışmanı ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. IdeaSoft, satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!