DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret işiniz başarılı olacak mı? Başlamadan önce test edin

E-ticaret işiniz başarılı olacak mı? Başlamadan önce test edin

​Eğer e-ticaret sitenizde sadece kendi ürettiğiniz ve benzeri olmayan bir ürün satmıyorsanız rekabete hazır olmanızda fayda var. Bu durumda bile aynı ürün olmasa dahi, benzer ürünler sunan farklı e-ticaret siteleri sizinle aynı müşterilerin aynı ihtiyaçlarını karşılayacak alternatifleri sunarak sizinle dolaylı da olsa rekabet içerisinde olacaklardır.

 

Fakat çoğu zaman ufak bir pazar araştırması ile satmakta olduğunuz ürünlerin ya aynısı ya da çok benzerini satan rakipleriniz olduğunu göreceksiniz. E-ticaret sitenizde sunacağınız ürünler ve müşterilerin bu ürünlere olan ilgisi sizin uzun vadeli başarınızı doğrudan etkileyecektir.

 

Aşağıda sizlere basit bir yöntem ile e-ticaret işinizde var olan rekabet şartları ve talep koşullarını değerlendirerek başarılı olup olamayacağınızı ölçmenizi sağlayacak bir yöntem paylaşacağız. Buna göre sunmakta olduğunuz ürünler ile işinizin sürdürülebilir olup olmadığını, sürdürülebilirse nasıl bir hızda büyüme gösterebileceğini ve büyüme için ekstradan yatırıma ihtiyacınız olup olmadığını kolayca ayırt edebileceksiniz…

 

Sadece iki kriteri değerlendirerek sonuca ulaşabilirsiniz. Bunlardan ilki rekabet durumu. Sitenizde sunmakta olduğunuz ürünlerde rekabet yüksek mi yoksa düşük mü? Eğer bu sorunun yanıtını bilmiyorsanız sitenizde sunduğunuz ve en güvendiğiniz ürünler ile ilgili internette bir arama yapın ve çok sayıda internet sitesinde satılıp satılmadığını araştırın.

 

Değerlendirmeniz gereken ikinci kriter ise sunmakta olduğunuz bu ürünlere ne kadar talep olduğu ile ilgili. Ürünlerinize talebin yüksek mi yoksa düşük mü olduğuna karar veremiyorsanız Google Arama Trendleri aracını kullanarak ilgili ürün veya ürün kategorisi ile ilgili arama yoğunluğuna göz atabilirsiniz. Ayrıca Google AdWords’ten de ilgili anahtar kelimelerin aranma yoğunlukları konusunda fikir edinebilirsiniz.

 

Artık rekabet ve talep konusunda  daha sağlıklı değerlendirme yapabildiğinize göre sıra geldi durumları değerlendirmeye. İşte size dört olası durum ve sizin için ne anlama geldikleri…

 

Düşük rekabet + Düşük talep: Her ne kadar öncelikli tercih yüksek talep olsa da, rekabetin de düşük olması burada size bir avantaj sağlıyor. Çok hızlı olmasa da bu durumda bir büyüme söz konusu olabilir. Özellikle e-ticareti var olan işinizin yanında ek iş olarak yapıyorsanız bu durum sizin için ideal kabul edilebilir.

 

Yüksek rekabet + Düşük talep: Alıcı sayısının az olması yetmezmiş gibi bir de çok sayıda satıcının olması, bu alanda size pek hareket imkanı sağlayamıyor. Düşük talep ile yüksek rekabetle baş edebilecek geliri üretmek mümkün olmayacağı için bu alanda ısrarı sürdürmek pek anlamlı görünmüyor.

 

Yüksek rekabet + Yüksek talep: Talebin yüksek olması çok sayıda potansiyel müşteri olması anlamına geliyor. Fakat bu müşterilerin büyük kısmına hali hazırda hizmet veren pek çok e-ticaret sitesi olması işleri biraz zorlaştırıyor. Eğer üst seviyede rekabet edebilecek maddi kaynağınız varsa veya bu kaynağı sağlayabiliyorsanız bu alanda iş yapmak çok karlı olabilir. Fakat düşük bir sermaye ile bu alanda biraz zorlanma ihtimaliniz var.

 

Düşük rekabet + Yüksek talep: E-ticaret için en doğru açıyı yakalamış gibi görünüyorsunuz. Bu alanda rekabetin düşük olması, yüksek talebe yanıt verecek az sayıdaki satıcıdan biri olduğunuz anlamına geliyor. Eğer büyük bir hata yapmazsanız potansiyel olarak çok karlı bir e-ticaret işi kurup büyütmeniz söz konusu olabilir. Devam etmeden önce “E-Ticarette Sık Yapılan 5 Hata” başlıklı yazıya da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Eğer her şey hazırsa ve rekabete de hazırsanız vakit geçirmeden ücretsiz demo üyeliğinizi başlatabilir ve IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile kazanmaya başlayabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: RekabetSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!