DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret ile uğraşanların mobil ticarete dair bilmesi gerekenler

E-ticaret ile uğraşanların mobil ticarete dair bilmesi gerekenler

​Akıllı telefon ve tabletlerin son 5 yılda gösterdiği yükselişe karşın, mobil ticaret üzerindeki tartışmalar genellikle rakamlarla desteklenemiyordu. Ancak geçtiğimiz yıl, dönüm noktası oldu diyebiliriz. Akıllı cihazlarının gelişmiş özelliklerini, bilhassa da dijital ticaret işlevlerini kullananların sayısında hızlı bir artış yaşandı. E-ticaret işlemlerinde harcanan paranın artık 10’da 1’i mobil ticaretten geliyor. Bu da perakendeci ve pazarlamacıları, değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamakta yeni stratejiler geliştirmeye zorluyor.

 

Stratejiler üzerindeki çalışırken, müşterinin mobil cihazından alışverişini nasıl yaptığı başlangıç noktası olmalı. Bunu aklımızın köşesinde tutarak, m-ticaretin son durumu hakkında pazarlamacıların bilmesi gereken en önemli noktaları şöyle sırayabiliriz…

 

Mobil ticarette en popüler ürün kategorileri

Yakından incelendiğinde akıllı telefon sahiplerinin en çok ilgi gösterdikleri ürün kategorileri kitaplar olarak öne çıkıyor. Ardından ise sırasıyla sağlık, film ve aksesuar geliyor. Tablet cihazlarda ise ilk sırada yine kitaplar var. Arkasından sıralananlar ise ev dekorasyonu, akseuarlar ve filmler. Cihazlar açısından karşılaştırıldığında akıllı telefonlarda tabletlere göre daha fazla kitap ve sağlık kategorisinden ürün satıldığı görünüyor. Tabletler ise akseuar ve film satışında akıllı cihazları geride bırakıyor.

 

Ziyaretçilerin üçte biri mobilde

Son rakamlara göre perakende web sitelerinde mobilin ziyaretçilerin gözle görülür bir üstünlüğü var. Güncel araştırmalar dünyanın büyük e-ticaret sitelerinin aylık trafiklerinin yaklaşk yüzde 35’ini mobil cihazların oluşturduğunu gösteriyor. Bu oran ülkemizde biraz daha düşük olsa da, Türkiye’nin teknolojide ABD ve Avrupa ortalamasını hızlı yakaladığını düşündüğümüzde mobili göz ardı etmenin önemli bir hata olabileceği görüyoruz.

 

Mobilde mevsimsel dalgalanmalar

Rakamlar mevsimsel dalgalanmaların mobilde, masaüstüne göre daha fazla olduğunu gösteriyor. Örneğin yılın son çeyreğinde mobil ticaret büyük bir artış gösteriyor fakat sonraki dönemlerde düşüşü de sert oluyor. Bununla beraber mobilin yükselme eğilimi gösteriyor olması sadece dönemsel olarak değerlendirilebilmesini de engelliyor.

 

Hem uygulamalar, hem mobil uyumlu siteler önemli

Söz konusu mobil ticaret olduğunda akıllı telefon ve tabletler arasında bazı farklılıklar da göze çarpıyor. Araştırmalar akıllı telefon sahiplerinin mobil ticarette belli bir oranda uygulamalara meyilli olduğunu gösterirken, tabletler de ise uygulama yerine tarayıcı üzerinden alışveriş yapmak daha yaygın. Tabi ki en ideal durum e-ticaret sitesi sahiplerinin kullanıcı deneyimini tüm platformlar için mümkün olan en üst düzeye taşıyabilmeleri. Bunu da IdeaSoft’un mobil site özelliği gibi e-ticaret sitenizi mobile taşımanızı sağlayacak platformlar ile gerçekleştirmek en ideali.

 

Akıllı telefonlar toplamda, tabletler ise cihaz başına rakamlarda daha üstün

Bu yılın ilk yarısında kaydedilen 10,6 milyar dolarlık m-ticaret hacminin yüzde 63’ünü yani 6,7 milyar doları akıllı telefonlar yaratmış. Bunda elbette akıllı telefonların tabletlere göre daha yaygın olmasının payı var. Ancak cihaz başına harcamalara bakıldığında, tabletin yüzde 20’lik bir üstünlük sağladığı görülüyor. Tablet cihazlar üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin harcadıkları her 57 dolara karşın, akıllı telefon sahipleri  47 dolarlık harcama gerçekleştirmiş.

 

IdeaSoft’un sizlere sunduğu akıllı e-ticaret paketleri sayesinde sadece masaüstündeki değil, mobil cihazlardaki müşterilere de kolaylıkla ve ek bir çaba harcamadan ulaşabilir ve bu hızlı artan potansiyeli yakalayabilirsiniz. IdeaSoft ürünlerinin tüm özelliklerini kendiniz görmek ve sizin için neler sağlayabileceğini deneyimlemek için siz de geç kalmadan ücretsiz demo hesabınız için başvurun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!