DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret için 5 adımda içerik pazarlama stratejisi

E-ticaret için 5 adımda içerik pazarlama stratejisi

Dijital pazarlamanın son yıllardaki en önemli ayağını İçerik Pazarlaması (Content Marketing) oluşturuyor. E-ticaret sitenizde, bu siteye ait blogunuzda ya da sosyal medyada içerik pazarlaması yoluyla potansiyel müşterilerinize yönelik yazı, fotoğraf, video gibi paylaşımlar ile hem hedef kitlenizle özel bir iletişim kurmanız hem de marka bilinirliğinizi artırmanız mümkün.

Bir marka olarak büyümek ve hedef kitleniz ile aranızda rakiplerinizden farklı, daha etkili bir iletişim kurmak için pazarlama stratejinizi mutlaka içerik pazarlaması kavramının etrafında şekillendirmeniz gerekiyor.

Peki tüm marka kişiliğinizi şekillendirecek olan içerik pazarlama stratejisini oluştururken nereden başlanmalı, nelere dikkat edilmeli? İşte iyi bir içerik pazarlama stratejisi için gerekli 5 adım…

1- Stratejinizi oluşturmak için gerekli vakti ayırın

İçerik pazarlaması stratejisini oluşturmadan önce amaçlarınızı, kullanacağınız kaynakları ve görev dağılımını oluşturmak için gerekli vakti ayırın. Bu süre içerisinde içerik takvimi, anahtar kelime seçimi gibi önemli eksiklikleri tamamlayın. İçerik planlamasında ve güncellemesinde uzman kişilerle çalışın.

2- Potansiyel müşterilerinizi tanıyın

Oluşturduğunuz içeriğin talep yaratmada ilk adım olduğunu unutmayın. Bu sebeple müşterilerinizi iyi analiz edin. Bu analiz için e-ticaret sitenizi, blog ya da sosyal medya sayfanızı ziyaret eden potansiyel müşterilerinizin hangi konulara ilgili duyduklarını, hangi video ve içerikleri daha çok tıkladıklarını, en sık hangi soruları sorduklarını dikkate alın. Müşterilerinizin üyelik formlarında belirttikleri yaş aralığı ve kullandıkları sosyal mecralar gibi kişisel bilgileri göz önünde bulundurmanız üreteceğiniz içerikler hakkında size ipuçları verecektir.

3- Örnek içerikler üretin

Etkili bir içerik stratejisi için kullandığınız bütün mecralara uygun içerikler üreterek ve bu içerikleri pazarlayarak tanıtımınızı yapın. İçerik paylaşımı yapacağınız mecraları iyi belirleyin. Örneğin bir B2B firmasıysanız Linkedln gruplarında içerik paylaşmanız marka bilinirliğinizi artırmak için etkili olacaktır.

4- Güncel ve interaktif olun

İçerik takviminizi oluşturduktan sonra o takvime göre içeriklerinizi güncellemeniz önemli. “En iyi reklam memnun müşteridir” sloganından yola çıkarak müşterilerinizi içerik üretmeye teşvik edebilirsiniz. Müşterilerinizden ürün deneyimlerini paylaşmasını isteyebilir, sosyal medya üzerinden yarışmalar düzenleyebilir, blog yazılarınızı takip edenlere ödül verebilirsiniz.

5- Video paylaşın

Yapılan bir araştırmaya göre video içerikler ürün satışını yüzde 64 artırıyor. Oluşturduğunuz içeriklerde özellikle “nasıl yapılır” tarzındaki video paylaşımlarınız müşterilerinizin dikkatini çekmekte daha etkili olabilir. Kısa video içerikleriniz için Vine gibi sosyal medya platformlarını da kullanmanız faydasını artırabilir.

İçerik pazarlaması, pazarlama içinde başlı başına bir uzmanlık alanı haline geldi. Artık hepimiz biliyoruz ki markamızı büyütmek, potansiyel müşterilere ulaşmak ve talep yaratmak için içerik pazarlama stratejisini doğru oluşturmak gerekiyor.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanarak oturabileceğiniz blog, haber/duyuru sayfaları ve gelişmiş sosyal medya entegrasyonu gibi seçenekler ile e-ticaret işinizi güçlendirip, büyütebilirsiniz. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un farkını 15 gün boyunca ücretsiz olarak kendiniz deneyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonuİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!