DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret firmalarının viral başarı yakalamalarında etkili olan 6 faktör

E-ticaret firmalarının viral başarı yakalamalarında etkili olan 6 faktör

Viral; online tanıtım kampanyalarının, markanın ve diğer çalışmaların geniş kitlelere yayılmasını sağlayan en önemli yöntemler arasında yer alıyor. Makul maliyetler karşılığında farkındalık oluşturmak ve özellikle de dönüşüm oranlarını artırmak amacıyla başvurulan viral yollar, en cazip online pazarlama uygulamaları arasında yer alıyor. Bu nedenle viral pazarlama, e-ticaret firmalarının stratejik planlamalarının önemli bir parçasını oluşturabiliyor.

Sadece bir tek viral videoyla milyonlarca kullanıcıya ulaşarak büyük ses getirebilmek her pazarlama uzmanının hayallerini süslüyor. Ancak viral yollarla başarı yakalamak her zaman kolay olmayabiliyor. Her ne kadar bir içeriğin viral olmasını garanti eden kesin bir reçete bulunmasa da bazı denenmiş yöntemler sayesinde viral bir başarı yakalanabiliyor. Peki bu konuda dikkat etilmesi gereken noktalar nelerdir?

1) Görselin gücü

Neredeyse bilinen en başarılı viral kampanyalar, görsel içeriklere dayanıyor. Dolayısıyla içeriğinizin viral başarı yakalayabilmesi için pazarlama stratejinizi belirlerken kaliteli video ya da fotoğrafların gücünden faydalanmanızda yarar var. Seçeceğiniz görselin esprili, bilgilendirici ya da şaşırtıcı olması, içeriğinizin çokça paylaşılarak viral hale gelmesini destekleyici bir unsur olabiliyor..

Asıl mesajınız metne dayanmak zorunda olsa bile ona eşlik edecek bir görsel ya da video kullanabilirsiniz. Ancak seçiminizi yaparken markanızla ve mesajınızla ilgisi olmayan görsellere yönelmeniz, marka imajınızı zedeleyebilir.

2) Mesajın anlaşılabilirliği

Tesadüf eseri viral olmuş az sayıda kampanyaya rastlanmış olsa da başarılı olmuş viral pazarlama girişimlerinin çok büyük kısmının özenli bir şekilde planlandığı biliniyor. Bu noktada başarı, içeriğinizdeki mesajın anlaşılabilirliği ile yakından ilişkili. Çünkü hedef kitlenizle bağ kuramayan mesaj, boşa kaybedilen kaynaklar anlamına gelebiliyor.

Asıl amacınız, olabildiğince çok kişiye sesinizi duyurabilmek (markanızı gösterebilmek) olduğundan hedeflediğiniz kitleye ulaşması planlanan içeriğinizde kafa karışıracak ögelerin bulunmamasında fayda var.

3) Duygu derinliği

Viral kampanyaların başarılı olmasının arka planında çoğu zaman duyguları hedef almaları bulunuyor. Eğlenceli, insanları neşelendirecek veya düşündürecek, yani kullanıcıların duygularına hitap edecek içerikler oluşturarak kampanyanızın yayılmasını sağlayabilirsiniz.

4) Aynı dilin konuşulması

Hedef kitlenizin tam olarak kimler olduğunu belirleyip onların beklentilerine yönelik bir kampanya yürütmelisiniz. Bu noktada markanızın imajı, konumu ve tabi ki sunduğu hizmet ya da ürün yelpazesi de işinizi kolaylaştırabilir. Kullanıcı kitlenizle aynı dili konuşmanız, mesajınızın anlaşılmasını da etkileyecektir. Böylece kampanyalarınızın çok daha geniş kitlelere yayılması da kolaylaşabilir. Örneğin, evcil hayvan sahiplerine yönelik bakım ürünleri satan bir markayla avukatlık hizmeti veren bir firmanın viral kampanyalarındaki yaklaşımları, doğal olarak birbirinden oldukça farklı olacaktır. Eğer viral bir başarı amaçlanıyorsa, e-ticaret mağazanızın kullanıcıları ile birebir iletişime geçecek dili oluşturmalısınız.

5) Dikkatin yoğunlaştırılması

Hedef kitleye karışık ve kopuk gelebilen içerikler, dikkat dağınıklığına yol açabiliyor. Bu da başarıya giden yolda sapmaların yaşanmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle tek bir amaca hizmet eden ve ilginin dağılmasını önleyecek tarzda kampanya içerikleri oluşturmak viral bir başarı yakalamanız için faydalı olabilir.

6) Platform ve zamanın uygunluğu

Oluşturmuş olduğunuz kampanya içeriğini en doğru zamanda ve en doğru yerde tüketicisiyle buluşturmanız kitlenizi tanımanızla doğru orantılı denebilir. Bu nedenle önce sesinizi duyurmak istediğiniz kullanıcıların daha çok hangi günlerde ve hangi zaman dilimlerinde çevrimiçi olduklarına ve hangi sosyal ağları kullandıklarına bakarak bu yönde paylaşımlar yapabilir ve içeriklerinizin ne kadar çok kişiye ulaştığını gözlemleyebilirsiniz.

E-ticaret firmalarının online pazarlamada viral başarı yakalayabilmesi için odalanabileceği pek çok nokta olabiliyor. Bu, ürün ve hizmet dikeyine ya da kullanıcı kitlesinin ilgi alanlarına yönelik olarak değişkenlik gösterebiliyor. Ancak tüm çalışmaların başarılı olabilmesinde kullanıcı beklentilerini karşılayan bir e-ticaret mağazasına sahip olmanın gerekliliği ortaya çıkıyor. Eğer siz de markanızın viral yollarla yayılmasını sağlayabilecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabınızı inceleyin.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret mağazasıe-ticaret müşterisie-ticaret sitesigörsel kullanımıhedef kitleiletişimkampanyaonline pazarlamapazarlama çalışmalarısatış yapmaksosyal ağlarSosyal medyaürünviralviral başarıviral kampanyaviral pazarlamaViral video
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!