Affiliate pazarlama hakkında doğru bildiği 3 yanlış

Affiliate pazarlama, dünyada her geçen gün büyüyen ve kazandıran bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Gelir ortaklığına dayanan bu pazarlama yönteminde reklamveren firmalar hedef kitlelerine ulaşabilmek için belli alanlarda faaliyet gösteren platformlara yöneliyor. Bu platformların yayıncıları da çeşitli reklam çalışmaları yaparak hem trafik oranlarını artırıyor hem de reklamverenin dönüşüm sağlamasına katkıda bulunuyor. Her iki tarafın da ve hatta online kullanıcıların da kazandığı affiliate pazarlama, e-ticaret sitelerinin tanıtım bütçelerini en etkili biçimde yönetmelerini sağlayabiliyor.

Affiliate marketing olarak da bilinen söz konusu yöntem, her ne kadar fazla kazandıran bir tanıtım seçeneği olsa da hakkında yanlış ya da eksik bilgi sahibi olunduğu zaman zaman ve maddi kaynakların boşa gitmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle affiliate hakkında en doğru bilgiye sahip olarak doğru stratejileri uygulamakta büyük fayda var. İşte e-ticaret sitelerinin affiliate pazarlama hakkında doğru bildiği 3 yanlış ve affiliate pazarlama ile tanıtım çalışmaları yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler…

Yanlış 1: Ne kadar yayıncı, o kadar dönüşüm

Affiliate programı dahilinde tanıtım çalışmaları yürüten bazı e-ticaret siteleri, reklamın yayınlandığı platform sayısı ne kadar çok olursa o kadar iyi sonuç alacakları hatasına düşebiliyor. Ancak başarıya ulaşmak için platform sayısından çok platformun kapsamı ve içeriği önem taşıyor. Örneğin, yazılım ve donanım satışı üzerine kurulu bir e-ticaret sitesi, teknoloji türünde yayınlar yapan ve trafik oranları yüksek olan mecralarda boy göstermek yerine anne-bebek ürünleri ile ilgili içeriklere sahip blog’larda reklam yayınladığında sonuç istendiği gibi olmayacaktır.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Yanlış 2: Birden çok affiliate ağı ile çalışarak daha iyi tanıtım yapılabilir

E-ticaret sitelerinin önemli bir kısmı çok sayıda affiliate ağına katılarak daha geniş kitlelere ulaşabileceği düşüncesinde. Teknik olarak daha fazla tüketicinin ürün ya da hizmetlerle karşılaşması elbette olası, ancak çok fazla ağda yer almak tek satış için ödenen komisyonun kat kat artması anlamına da gelebilir. Örneğin, belli bir firmaya ait uçak bileti satışı yapan bir turizm sitesi, dünya çapında hizmet veren çeşitli affiliate ağlarına üye olabilir. Uçak bileti almak isteyen bir tüketici de kendisi için en uygun sonucu bulmak için bu ağların birkaçında arama yapabilir. Bu durumda arama yaptığı her bir web sitesi tüketicinin bilgisayarına bir çerez bırakacaktır. Nihayetinde herhangi bir ağdan alışveriş yapıldığında, ödeme modeline de bağlı olarak söz konusu e-ticaret sitesi, çerez bırakan tüm affiliate ağlarına komisyon ödemek zorunda kalabilir.

Yanlış 3: Bir affiliate pazarlama programına üye olmak satış için yeterlidir

Doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri de affiliate marketing programları sayesinde hedeflenen davranışın çok çabuk gerçekleştiği yönünde. Bunun olabilmesi için affiliate çalışmalarının yürütüldüğü platformların kullanıcılarının reklamı görür görmez satışa ya da hedeflenen herhangi bir davranışa yönlenmesi gerekiyor. Ancak süreç bu şekilde işlemiyor. Bunun için yayıncıların ekstra çaba göstermesi gerek. Yayıncılar da ödeme türünün (CPC, CPA, CPI vb.) gerektirdiği şekilde çalışmalar yürüterek hem kendilerinin hem de e-ticaret sitelerinin kazanmaları söz konusu olduğundan bu konuda gereken özeni göstermeye çabalıyorlar.

Teknolojinin çeşitlenmesiyle tanıtım ve pazarlama alanında da uygulanabilecek yepyeni yöntemler geliştiriliyor. Günümüzün en çok kazandıran ve en etkili tanıtım yöntemleri arasında yer alan affiliate pazarlama da e-ticaret sitelerinin sıklıkla başvurduğu bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Elbette tanıtımı yapılan e-ticaret sitesinin müşteri beklentilerini karşılayabilecek donanıma sahip olmasında büyük fayda var. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’tan demo talebinde bulunun.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)