DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Affiliate pazarlama hakkında doğru bildiği 3 yanlış

Affiliate pazarlama hakkında doğru bildiği 3 yanlış

Affiliate pazarlama, dünyada her geçen gün büyüyen ve kazandıran bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Gelir ortaklığına dayanan bu pazarlama yönteminde reklamveren firmalar hedef kitlelerine ulaşabilmek için belli alanlarda faaliyet gösteren platformlara yöneliyor. Bu platformların yayıncıları da çeşitli reklam çalışmaları yaparak hem trafik oranlarını artırıyor hem de reklamverenin dönüşüm sağlamasına katkıda bulunuyor. Her iki tarafın da ve hatta online kullanıcıların da kazandığı affiliate pazarlama, e-ticaret sitelerinin tanıtım bütçelerini en etkili biçimde yönetmelerini sağlayabiliyor.

Affiliate marketing olarak da bilinen söz konusu yöntem, her ne kadar fazla kazandıran bir tanıtım seçeneği olsa da hakkında yanlış ya da eksik bilgi sahibi olunduğu zaman zaman ve maddi kaynakların boşa gitmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle affiliate hakkında en doğru bilgiye sahip olarak doğru stratejileri uygulamakta büyük fayda var. İşte e-ticaret sitelerinin affiliate pazarlama hakkında doğru bildiği 3 yanlış ve affiliate pazarlama ile tanıtım çalışmaları yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler…

Yanlış 1: Ne kadar yayıncı, o kadar dönüşüm

Affiliate programı dahilinde tanıtım çalışmaları yürüten bazı e-ticaret siteleri, reklamın yayınlandığı platform sayısı ne kadar çok olursa o kadar iyi sonuç alacakları hatasına düşebiliyor. Ancak başarıya ulaşmak için platform sayısından çok platformun kapsamı ve içeriği önem taşıyor. Örneğin, yazılım ve donanım satışı üzerine kurulu bir e-ticaret sitesi, teknoloji türünde yayınlar yapan ve trafik oranları yüksek olan mecralarda boy göstermek yerine anne-bebek ürünleri ile ilgili içeriklere sahip blog’larda reklam yayınladığında sonuç istendiği gibi olmayacaktır.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Yanlış 2: Birden çok affiliate ağı ile çalışarak daha iyi tanıtım yapılabilir

E-ticaret sitelerinin önemli bir kısmı çok sayıda affiliate ağına katılarak daha geniş kitlelere ulaşabileceği düşüncesinde. Teknik olarak daha fazla tüketicinin ürün ya da hizmetlerle karşılaşması elbette olası, ancak çok fazla ağda yer almak tek satış için ödenen komisyonun kat kat artması anlamına da gelebilir. Örneğin, belli bir firmaya ait uçak bileti satışı yapan bir turizm sitesi, dünya çapında hizmet veren çeşitli affiliate ağlarına üye olabilir. Uçak bileti almak isteyen bir tüketici de kendisi için en uygun sonucu bulmak için bu ağların birkaçında arama yapabilir. Bu durumda arama yaptığı her bir web sitesi tüketicinin bilgisayarına bir çerez bırakacaktır. Nihayetinde herhangi bir ağdan alışveriş yapıldığında, ödeme modeline de bağlı olarak söz konusu e-ticaret sitesi, çerez bırakan tüm affiliate ağlarına komisyon ödemek zorunda kalabilir.

Yanlış 3: Bir affiliate pazarlama programına üye olmak satış için yeterlidir

Doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri de affiliate marketing programları sayesinde hedeflenen davranışın çok çabuk gerçekleştiği yönünde. Bunun olabilmesi için affiliate çalışmalarının yürütüldüğü platformların kullanıcılarının reklamı görür görmez satışa ya da hedeflenen herhangi bir davranışa yönlenmesi gerekiyor. Ancak süreç bu şekilde işlemiyor. Bunun için yayıncıların ekstra çaba göstermesi gerek. Yayıncılar da ödeme türünün (CPC, CPA, CPI vb.) gerektirdiği şekilde çalışmalar yürüterek hem kendilerinin hem de e-ticaret sitelerinin kazanmaları söz konusu olduğundan bu konuda gereken özeni göstermeye çabalıyorlar.

Teknolojinin çeşitlenmesiyle tanıtım ve pazarlama alanında da uygulanabilecek yepyeni yöntemler geliştiriliyor. Günümüzün en çok kazandıran ve en etkili tanıtım yöntemleri arasında yer alan affiliate pazarlama da e-ticaret sitelerinin sıklıkla başvurduğu bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Elbette tanıtımı yapılan e-ticaret sitesinin müşteri beklentilerini karşılayabilecek donanıma sahip olmasında büyük fayda var. Eğer siz de müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız hemen IdeaSoft’tan demo talebinde bulunun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: affiliate kampanyasıaffiliate ödeme türleriAffiliate pazarlamaaffiliate programıi affiliate yayıncısıbloge-ticaret kullanıcısıe-ticaret mağazasıe-ticaret sitesihedef kitleiçerikkomisyonReklamtanıtımtanıtım çalışmaları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!