DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret firmaları Twitter’ın anket özelliğinden nasıl faydalanabilir?

E-ticaret firmaları Twitter’ın anket özelliğinden nasıl faydalanabilir?

Twitter’ın Ekim ayında hayata geçirdiği anket özelliği kullanıcılar tarafından da hızlı bir şekilde benimsendi ve kısa zamanda sosyal medyanın önemli araçlarından biri haline geldi. Twitter anketleri, kullanıcıların 24 saat içinde yanıtlayabildikleri, en fazla dört seçenekli bir soru şeklinde çalışıyor ve en büyük avantajlarının başında anketin farklı bir sayfa olarak değil doğrudan atılan “tweet”in içinde yer alması geliyor. Bu hem kullanıcıların ankete kolayca katılabilmelerine hem de haber kaynaklarında göze çarpmasına olanak sağlıyor.

Bu sırada bazı e-ticaret firmaları da yavaş yavaş Twitter anketlerini pazarlama aracı olarak kullanmaya başladı. Çoğu marka dikkat çekebilmek için fotoğraf ve video içerikleri paylaşmayı tercih etse de Twitter anketlerini kullanan firma sayısı da her geçen gün artıyor. Kullanımı kolay ve dikkat çekici olan Twitter anketlerini pazarlama ve sosyal medya stratejilerinizde kullanmak için uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizin için inceledik.

Kullanıcı tercihleri hakkında fikir sahibi olmak için

İlgi çekici ve eğlenceli anket soruları hazırlayarak kullanıcıları ankete çekebilirsiniz. Kullanıcıların hızla cevaplayabileceği A/B seçenekli anketler yardımıyla ürünleriniz, markanız ya da sitenizle ilgili küçük değişiklikler yapabilir, küçük ölçeklerde de olsa kullanıcı görüşlerini doğrudan hayata geçirebilirsiniz.

Gündemdeki konulara odaklanın

Kullanıcılarınıza, satışını yaptığınız ürünlerle ilgili gündemdeki konuları sunabileceğiniz anketler oluşturmanızda fayda var. Örneğin çok satışı yapılan bir telefonun yeni çıkan modeli ile ilgili kullanıcı fikirlerini yapacağınız küçük anketler yardımıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle hem Twitter’dan ulaştığınız kişi sayısını hem de az da olsa site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Hızlı geri bildirimler elde edin

Twitter anketleri yardımıyla, kullanıcılarınızın ne tür “tweet”leri beğendiği, ilgi alanları ve genel alışveriş alışkanlıkları hakkında hızlıca geri bildirimler almanız mümkün. Uzun vadede sosyal medya stratejilerinizi belirlerken bu geri bildirimler işinize yarayabilir.

İçeriklerinizi oylamaya sunun

Site içeriklerinizle ilgili anketler yaparak kullanıcıların içerikler hakkındaki düşüncelerini öğrenebilirsiniz. Anketler, ürün ve hizmetlerinizle ilgili kullanıcılarla etkileşimde olmanıza yardımcı olabilir. Bütün pazarlama stratejinizi bunun üzerine kurmasanız da Twitter kitlenize doğrudan sorular yönelterek sizden ne istedikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Pazar araştırmasına Twitter’dan başlayın

Piyasa sürmeyi düşündüğünüz ürün ya da hizmetlerle ilgili Twitter anketleri hazırlayarak kullanıcıların fikir ve önerilerini öğrenebilirsiniz. Hiçbir maliyet yükünün altına girmeden sosyal medya stratejiniz ve ürün pazarınızla ilgili genel araştırmalar yapabilir, eksiklerinizi kullanıcı yanıtlarına göre giderebilirsiniz.

Henüz çok yeni bir özellik olması sebebiyle pek çok belirsizlik var ancak Twitter anketleri e-ticaret firmalarına büyük kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor. Şimdilik en fazla dört seçenek ve yirmi dört karakterle sınırlı olsa da zaman içinde yapılacak düzenlemelerle daha etkili olması beklentiler arasında.

Twitter diğer araçları e-ticaret sitenizi büyütmek için kullanırken, ihtiyacınız olan konuda IdeaSoft yılların tecrübesi ile her konuda yanınızda olmaya hazır. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun, e-ticarette daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!