DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Online mağazalar okula dönüş sezonunu nasıl değerlendirmeli?

Online mağazalar okula dönüş sezonunu nasıl değerlendirmeli?

Okula dönüş sezonu, geleneksel ticaretin yanı sıra e-ticaret sektöründe de ciddi bir artış potansiyelini beraberinde getiriyor. Diğer kampanya dönemlerinde olduğu gibi okula dönüş sezonunda da zamanlamayı doğru yapan firmalar, dönemi kazançla kapatmayı başarıyor. Yapılan araştırmalara göre, okula dönüş alışverişleri, uzun bir dönemi kapsıyor. Nisan ayından eylül sonuna kadar devam eden bu süreçte; temmuz, ağustos ve eylül aylarında e-ticaret sitelerindeki satışlarda gözle görünen artışlar yaşanıyor.

Peki okula dönüş alışverişinde göze çarpan kullanıcı davranışları neler ve bu dönem neden e-ticaret firmaları için bu kadar önemli?

Okula dönüş sezonunda en çok satılan ürünler

Konu hakkında The Shelf tarafından ABD’de yapılan geniş kapsamlı araştırma, ilginç sonuçlar içeriyor. The Shelf’in analizine göre okula dönüş sezonunda en çok satılan ürünler listesinde giysi, ayakkabı ve sırt çantası kategorileri başlarda yer alıyor. Tüketicilerle yapılan anket sonucuna göre, katılımcıların yüzde 59’u satın alma kararlarında çocuklarının tercihlerine göre hareket ettiklerini vurguluyorlar. Okula dönüş sezonunda en çok satılan ürünlerin oranları ise şu şekilde sıralanıyor:

– Giysi yüzde 50

– Ayakkabı, bot, çizme yüzde 42

– Sırt çantası, bilgisayar çantası yüzde 41

– Kırtasiye malzemeleri yüzde 37

– Tablet yüzde 18

– Bilgisayar yüzde 17

– Spor malzemeleri yüzde 16

– Züccaciye yüzde 16

– Küçük ev aletleri yüzde 8

– Mobilya yüzde 5

Kim daha fazla harcama yapıyor?

Okula dönüş sezonunda e-ticaret sitelerinin yürüttükleri kampanya ve indirimler, tüketicilerin alışveriş kararlarını önemli ölçüde etkiliyor. The Shelf’in kapsamlı araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 46’sı etiket fiyatının satın alma kararlarını doğrudan etkilediğini belirtiyor. Araştırmada, okul alışverişlerinden babalar sorumlu olduğunda daha çok harcama yapıldığı sonucu ve babaların yüzde 27’sinin alışveriş sırasında indirim kuponları araştırdığı verisi göze çarpıyor. Her ne kadar kadınların alışveriş esnasında daha yüksek miktarda harcama yaptıkları algısı yaygın olsa da reklam kampanyalarını babaları da hedef alarak zekice kurgulayan, ve mobil platformları ihmal etmeyen e-ticaret firmalarının beklenen satış grafiklerine ulaştıklarını söylemek mümkün.

Okula dönüş alışverişinde ebeveynlerin tutumları

Yapılan araştırmaya göre online alışveriş yapan ebeveynlerin yüzde 71’i mutlaka fiyatları kontrol ediyor. Yüzde 61’i ise reklamlara ve tanıtımlara bakıyor. Yüzde 14’ü aradığı ürün stoğa girdiğinde haber veren alarmlara ilgi gösterirken, yüzde 5’i ise ürünün fotoğrafını paylaşıyor. Online alışveriş yapan tüketiciler, okula dönüş alışverişlerinde dijital dünyanın bütün kanallarından yararlanmayı tercih ediyorlar. Örneğin online alışveriş yapan anne-babaların yüzde 27’si alışveriş listelerini Pinterest’te oluşturmayı tercih ederken, yüzde 50’si online araştırma yaptıktan sonra geleneksel mağazadan ürünü almayı tercih ediyor.

Geleneksel mağazalardaki müşterilerin büyük çoğunluğu ise mağazadayken online fiyat araştırması yapıp sonrasında ürünü satın almayı tercih ediyor. Tüketicilerin yüzde 67’si mağazalarda ürünü araştırıp gördükten sonra online yollardan almayı tercih ediyor. Anne-babaların önemli bir kısmı, çocuklarına alacakları kıyafetlerin fotoğrafını Facebook’ta paylaşarak sosyal çevrelerinden fikir alıyor. Facebook, satın alma kararında olumlu bir rehber olarak kullanılıyor.

İyi bir okula dönüş kampanyası nasıl olmalı?

Sezonu iyi değerlendirmek isteyen e-ticaret firmaları, sosyal medya reklamlarına önem veriyor. Bir yayın platformu olarak gittikçe önem kazanan blog’larda tanıtım yapmayı ihmal etmiyorlar. Alışverişler her ne kadar anneler tarafından yapılıyor olarak bilinse de büyükanneler ve babaları da hedef alan kampanyalar çok daha etkin sonuçlar verebiliyor. Kampanyalarında duygusal hikayelere yer veren e-ticaret siteleri, Facebook, Instagram ve blog gibi sosyal medya platformlarındaki tanıtımlarıyla doğru mesajları doğru kitlelere ulaştırarak, okula dönüş sezonunu en verimli şekilde sonlandırabiliyor.

E-ticaret firmalarının okula dönüş sezonu gibi alışveriş oranlarının gittikçe yükseldiği dönemleri es geçmemelerinde fayda var. Bu tür özel dönemlerde kullanıcıları memnun edecek bir e-ticaret sitesine sahip olarak satış grafiğini yükseltmek mümkün. Siz de müşterilerinizi memnun edecek bir e-ticaret sitesi oluşturmak için IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyin, zaman kaybetmeden okula dönüş sezonunda yerinizi alın.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: anne ve babalare-ticaret alışverişie-ticaret sitesiebeveynlerindirimindirim kodukampanyakıyafetöğrenciokul alışverişiokul dönemiokul harcamalarıokul ihtiyaçlarıokul ürünleriokula dönüş kampanyasıOkula dönüş sezonu
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!