DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret firmaları neden mobile geçmek zorundalar?

E-ticaret firmaları neden mobile geçmek zorundalar?

Günümüzde alışverişin yönü hızla değişiyor. Geleneksel tüketim yerini dijital dünyadaki alışverişe bırakırken, bu duruma paralel olarak mobil cihazlardan online alışveriş yapanların sayısı her geçen gün artıyor. E-ticaret sitesi sahibiyseniz veya kurmayı planlıyorsanız, tüketicinin değişen profilini dikkate alarak, mobil pazarlamaya gereken önemi vermelisiniz. Mobil ticaret avantajlarını kullanarak tüketiciye zaman ve mekan sınırı olmadan alışverişini gerçekleştirecek bir ortam sunmalısınız.

Mobil kullanıcıların sayısıyla doğru orantılı yükselen bir pazarlama yöntemi olan m-ticaret (Mobil ticaret), şirketlerin müşterilerine istedikleri anda istedikleri yerden alışveriş yapabilme özgürlüğünü yaşatırken, şirketler için müşterilere ulaşılabilecek yeni bir kanal olma özelliği taşıyor. Mobil ticaret; kullanıcıların sadece bilgisayar başından değil, cep telefonu veya tablet gibi mobil cihazlar ile herhangi bir yerden ürün özelliklerine erişerek sipariş verebilmelerini ve ödeme yapabilmelerini sağlıyor.

Yenilik zamanı

Teknoloji geliştikçe pazarlama anlayışıda sürekli kendini yeniliyor. Değişen ve gelişen yaşam, sosyal platformlar, tüketici akımları, yeni sanat ve moda algısı gibi öğeler pazarlama sektörünü de değişime zorluyor. Bu değişimde yükselişe geçen mobil pazarlama, yeni rekabet ortamında sosyal medya devleri için yeni bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almaya başlayan mobil, yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor. Son dönemlerde yapılan araştırmalar 2,4 milyar dolar olan mobil reklam gelirlerinin, 2015 yılında 3 kat, 2017 yılında ise 4,5 kat büyüyerek 10,4 milyar dolar seviyesine geleceğini öngörüyor.

Mobil cihazlar mı, tablet mi?

Son yıllarda akıllı cihaz kullanımının hızlı artışını ve mobil teknolojileri kitleselleştirmesini hep birlikte izliyoruz. Neredeyse her teknolojik gelişmede olduğu gibi kullanım sıklaştıkça teknolojiyi hayatımızda daha çok kullanıyoruz. Bu yüzden m-ticareti yaygınlaşan akıllı telefon ve tablet kullanımının beraberinde getirdiği dinamiklerden ayırmak çok mümkün değil. Yaygın kullanılır olmasının öncelikli sebebi de bu. Daha zengin ve rahat etkileşim, kişiselleştirme, deneyim ve zamanı özgür kullanma fırsatı tanıması da m-ticareti bir adım öne çıkaran özellikler.

Mobil sitelerden uygulamalara hızlı geçiş

Mobil uygulamalar ve mobil siteler arasındaki fark size teknik detay gibi gelebilir. Ancak internet erişiminde tercihlerin masaüstü ve dizüstü cihazlardan, tablet ve telefon gibi mobil aygıtlara yönelmesi konuyu pazarlama açısından önemli hale getiriyor. Mobil uygulamalar çok daha hızlı, çok daha interaktif ve telefon gibi mobil aygıtların -en basitinden fotoğraf çekmek gibi- başka özellikleriyle de tercih edilme sebebi. Mobil siteler ise basit bir arayüzde kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Mobil ticaretin hızla artığı günümüzde eğer e-ticaret sitenizi mobil kullanıcılara açamıyorsa satışlarınızın ciddi bir kısmını rakiplere kaptırıyorsunuz demektir. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri size bu konuda yardımcı olabilir. Gelin ücretsiz demo üyeliğinizi hemen başlatın, mobil ticaret ile kolayca tanışın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret Sektörüİpuçları
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!