E-ticaret firmaları için site trafiğini artırma ipuçları

E-ticaret hacmi küresel anlamda her geçen gün büyüyor. Açıklanan verilere göre Türkiye’de 2014’te 18 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret pazar payı, 2015’in ilk 6 ayında yüzde 30’u aşan bir büyüme yaşadı. Ancak organik trafik oranları düşük olan e-ticaret sitelerinin bu pazardan küçük paylar aldığı da bir gerçek. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin, yola çıktıkları andan itibaren organik trafiklerini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmeleri, web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma üzerine çalışmalar yapmaları, günbegün büyüyen bu pazarda yerlerini sağlamlaştırmaları için önemli.

Peki e-ticaret siteleri site trafiğini artırma amacıyla nasıl bir yol izlemeliler?

Responsive web sitesi

Araştırmalara göre 2016 itibarıyla mobil kullanım yüzde 52,7 iken masaüstü kullanım ise yüzde 47,3 civarında seyrediyor. Google da bu sonuçlardan yola çıkarak, mobil cihazların masaüstü cihazlara kıyasla kullanım oranlarının artış göstermesine duyarsız kalmayıp Nisan 2015’te algoritmalarını değiştirdiğini açıkladı. Hem Google’ın hem de Google’da endeksli tüm web sitelerinin ortaya çıkan sonuçları değerlendirip gerekli iyileştirmeleri yapmaları önem taşıyor.

Bu iyileştirmelerin ilk adımı mobilde kullanıcı deneyimini artırmak. Bugün, responsive tasarıma sahip web siteleri okuma kolaylığı, hız ve erişim açısından tüm arama motorlarınca tercih ediliyor. Ayrıca bu özellikler daha önce sitenizi ziyaret etmiş müşterilerinizin tekrar sizi tercih etmesini de sağlayabiliyor. Yani site trafiğini artırmada başlangıç için responsive bir web sitesine sahip olmak büyük önem taşıyor.

SEO çalışmaları

Herhangi bir web sitesi için yapılan SEO çalışması ile e-ticaret sitelerine yapılan çalışmalar bir olmayabiliyor. E-ticaret sitelerinin oluşturduğu binlerce kategori kombinasyonundan dolayı bu çalışmaların uzmanlar tarafından özenli bir biçimde yapılmasında fayda var. Çünkü SEO çalışmaları yürütmek, web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma stratejileri arasında en uygun ve en etkili yöntemler arasında yer alıyor.

Peki e-ticaret sitelerini diğer sitelerden SEO bazında ayıran nedir? Örneğin, giyim ürünlerinin satışını yapan bir e-ticaret sitesinde “elbise” ve “kırmızı” seçenekleriyle yapılan filtrelemenin sonucunda ortaya çıkan sayfa ile “elbise”, “kırmızı” ve “38 beden” şeklinde yapılan filtrelemenin oluşturduğu sayfalar önemli bir fark yaratacak şekilde ayrılabiliyor. Dolayısıyla bir e-ticaret sitesinin yalnızca “kırmızı elbise” kelimesi üzerine çalışması pek verimli bir sonuç doğurmayabilir. Öte yandan her bir ürün sayfasına eklenebilecek açıklama videoları, hem SEO hem de diğer site trafiğini artırma çalışmaları kapsamında e-ticaret siteleri için büyük bir avantaj sağlayabilir.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Online reklamlar

Online reklamlar, geleneksel reklamlara göre daha uygun maliyetli ve kolay ölçülebilir olmalarından dolayı e-ticaret firmaları için oldukça elverişli bir tanıtım yöntemi olabiliyor. Belirli kelimeler temel alınarak oluşturulan Google ve Facebook reklamlarının yanı sıra, ürün bazlı banner reklamlar da e-ticaret firmalarının site trafiğini artırmalarını kolaylaştırabiliyor. Reklamlarla ziyaretçi sayısını artırmak açısından önemli olan noktalar, hedef kitlenin çok iyi belirlenmesi ve buna bağlı olarak doğru bir medya planlaması yapılması.

Sosyal medya yönetimi

Sosyal medya mecralarının kullanımı daha büyük kitlelere ulaşmak için en pratik yollardan birini oluşturuyor. E-ticaret sitelerinin, site trafiği artırma çalışmaları kapsamında sosyal medya yönetimlerinde, satışa sundukları ürünleri öne çıkarmaları kullanıcılar için daha dikkat çekici olabilir. Özellikle Instagram gibi ürün açıklamalarının video şeklinde sunulabileceği mecralarda kullanıcıların dikkatini çekmek ve onları siteye yönlendirmek daha kolay olabilir. Gündemdeki etiketler üzerinden, reklam dahi vermeden yayınlanabilen ürün görselleri, videoları ve kampanya duyuruları, yorum ve paylaşım etkinlikleri bir anda site trafiğini artırmak için ideal çözümler arasında yer alıyor.

E-ticaret firmalarının web sitesi trafiğini artırmak için uygulanabilecek çözümler çeşitlilik gösterebiliyor. Ancak kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmak kullanıcıları etki altına alabilmek açısından sahip olunması gereken başlıca özellikler arasında bulunuyor. Eğer siz de online kullanıcıları etkileyecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabı ile tanışın ve zaman kaybetmeden müşterilerinizle buluşun.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)