E-ticaret firmaları için site trafiğini artırma ipuçları

IS 180816 trafik artirma 700

E-ticaret hacmi küresel anlamda her geçen gün büyüyor. Açıklanan verilere göre Türkiye’de 2014’te 18 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret pazar payı, 2015’in ilk 6 ayında yüzde 30’u aşan bir büyüme yaşadı. Ancak organik trafik oranları düşük olan e-ticaret sitelerinin bu pazardan küçük paylar aldığı da bir gerçek. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin, yola çıktıkları andan itibaren organik trafiklerini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmeleri, web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma üzerine çalışmalar yapmaları, günbegün büyüyen bu pazarda yerlerini sağlamlaştırmaları için önemli.

Peki e-ticaret siteleri site trafiğini artırma amacıyla nasıl bir yol izlemeliler?

Responsive web sitesi

Araştırmalara göre 2016 itibarıyla mobil kullanım yüzde 52,7 iken masaüstü kullanım ise yüzde 47,3 civarında seyrediyor. Google da bu sonuçlardan yola çıkarak, mobil cihazların masaüstü cihazlara kıyasla kullanım oranlarının artış göstermesine duyarsız kalmayıp Nisan 2015’te algoritmalarını değiştirdiğini açıkladı. Hem Google’ın hem de Google’da endeksli tüm web sitelerinin ortaya çıkan sonuçları değerlendirip gerekli iyileştirmeleri yapmaları önem taşıyor.

Bu iyileştirmelerin ilk adımı mobilde kullanıcı deneyimini artırmak. Bugün, responsive tasarıma sahip web siteleri okuma kolaylığı, hız ve erişim açısından tüm arama motorlarınca tercih ediliyor. Ayrıca bu özellikler daha önce sitenizi ziyaret etmiş müşterilerinizin tekrar sizi tercih etmesini de sağlayabiliyor. Yani site trafiğini artırmada başlangıç için responsive bir web sitesine sahip olmak büyük önem taşıyor.

SEO çalışmaları

Herhangi bir web sitesi için yapılan SEO çalışması ile e-ticaret sitelerine yapılan çalışmalar bir olmayabiliyor. E-ticaret sitelerinin oluşturduğu binlerce kategori kombinasyonundan dolayı bu çalışmaların uzmanlar tarafından özenli bir biçimde yapılmasında fayda var. Çünkü SEO çalışmaları yürütmek, web sitesi ziyaretçi sayısı arttırma stratejileri arasında en uygun ve en etkili yöntemler arasında yer alıyor.

Peki e-ticaret sitelerini diğer sitelerden SEO bazında ayıran nedir? Örneğin, giyim ürünlerinin satışını yapan bir e-ticaret sitesinde “elbise” ve “kırmızı” seçenekleriyle yapılan filtrelemenin sonucunda ortaya çıkan sayfa ile “elbise”, “kırmızı” ve “38 beden” şeklinde yapılan filtrelemenin oluşturduğu sayfalar önemli bir fark yaratacak şekilde ayrılabiliyor. Dolayısıyla bir e-ticaret sitesinin yalnızca “kırmızı elbise” kelimesi üzerine çalışması pek verimli bir sonuç doğurmayabilir. Öte yandan her bir ürün sayfasına eklenebilecek açıklama videoları, hem SEO hem de diğer site trafiğini artırma çalışmaları kapsamında e-ticaret siteleri için büyük bir avantaj sağlayabilir.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Online reklamlar

Online reklamlar, geleneksel reklamlara göre daha uygun maliyetli ve kolay ölçülebilir olmalarından dolayı e-ticaret firmaları için oldukça elverişli bir tanıtım yöntemi olabiliyor. Belirli kelimeler temel alınarak oluşturulan Google ve Facebook reklamlarının yanı sıra, ürün bazlı banner reklamlar da e-ticaret firmalarının site trafiğini artırmalarını kolaylaştırabiliyor. Reklamlarla ziyaretçi sayısını artırmak açısından önemli olan noktalar, hedef kitlenin çok iyi belirlenmesi ve buna bağlı olarak doğru bir medya planlaması yapılması.

Sosyal medya yönetimi

Sosyal medya mecralarının kullanımı daha büyük kitlelere ulaşmak için en pratik yollardan birini oluşturuyor. E-ticaret sitelerinin, site trafiği artırma çalışmaları kapsamında sosyal medya yönetimlerinde, satışa sundukları ürünleri öne çıkarmaları kullanıcılar için daha dikkat çekici olabilir. Özellikle Instagram gibi ürün açıklamalarının video şeklinde sunulabileceği mecralarda kullanıcıların dikkatini çekmek ve onları siteye yönlendirmek daha kolay olabilir. Gündemdeki etiketler üzerinden, reklam dahi vermeden yayınlanabilen ürün görselleri, videoları ve kampanya duyuruları, yorum ve paylaşım etkinlikleri bir anda site trafiğini artırmak için ideal çözümler arasında yer alıyor.

E-ticaret firmalarının web sitesi trafiğini artırmak için uygulanabilecek çözümler çeşitlilik gösterebiliyor. Ancak kaliteli bir e-ticaret altyapısına sahip olmak kullanıcıları etki altına alabilmek açısından sahip olunması gereken başlıca özellikler arasında bulunuyor. Eğer siz de online kullanıcıları etkileyecek bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız, hemen IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabı ile tanışın ve zaman kaybetmeden müşterilerinizle buluşun.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)