DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret dünyası için 2016’nın içerik trendleri

E-ticaret dünyası için 2016’nın içerik trendleri

Yeni yıl, e-ticaret dünyası için de yepyeni hedefler ve bu hedefleri gerçekleştirmeyi kolaylaştıracak, birbirinden cazip trendlerle çıkageldi. Henüz rakamlar açıklanmamış olsa da ülkemizde ve dünyada e-ticaret, yılı oldukça iyi kapattı. Yaklaşık yüzde 2,8 kadar büyüyeceği tahmin edilen e-ticaret hacmi, geride bıraktığımız yılda önemli aşamalar kaydetti ve yılbaşı döneminin de oluşturduğu yoğun e-ticaret trafiği ile girişimcilerin yüzünü güldürdü.

Ancak, 2016 yepyeni trendleriyle şimdiden beklentileri büyüttü. İçeriğin çok daha fazla önem kazanacağı 2016’da bakalım girişimcileri neler bekliyor olacak. Dilerseniz, birlikte 2016’nın e-ticarette ürün yönetimine destek verecek, içerik trendleri konusunda hangi yenilikleri bizlere getirdiğine birlikte göz atalım…

İçerik neden bu kadar önemli?

E-ticaretin daima kazandıran dünyası, pek çok girişimci ve KOBİ’nin de bu dünyaya katılmasına aracı oluyor. Dolayısıyla, rekabet gittikçe artıyor ve her marka, kendisini öne çıkarmak için farklı pazarlama stratejileri oluşturuyor. Ancak, bu stratejiler arasında arama motoru optimizasyonu dikkati çekiyor.

Hedef kitlenizin arama motorları üzerinden anahtar kelimeler yardımıyla en çok aradıkları ürün ya da hizmetlerinizin, rakiplerinizin ürün ya da hizmetlerini geride bırakarak öne çıkması için başarılı bir arama motoru optimizasyonu, e-ticaret markalarının olmazsa olmazı. Ancak, bunun için anahtar kelimelerin sıklıkla yer aldığı bir içerik çalışması gerçekleştirmenizde fayda var. Ürün ya da hizmet açıklamaları, bu ürün ya da hizmetlerin kullanım alanlarını anlatan ve müşterileri satın almaya teşvik eden blog yazıları, arama motoru optimizasyonuna destek verir.

Video giderek daha da ilgi çekici hale geliyor

Görsel içeriğin, insanlar üzerindeki etkisi, satış ve pazarlama odaklı tanıtımlardaki önemi tartışılmaz. Görsel paylaşım sitelerine olan ilgi de bunu açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle, pek çok marka görsel paylaşım siteleri üzerine daha fazla pazarlama stratejileri geliştiriyor ve sosyal medya yönetimi için profesyonel ekiplerle çalışıyor.

Ancak, e-ticaret siteleri üzerinden ürün ve hizmetlere yönelik görsel içerik paylaşımı da en az sosyal medya kadar önemli bir etki oluşturuyor. Ürün ve hizmetlerin satışlarında, 2016’da özellikle videoya daha fazla önem verileceği ve e-ticaret sitelerinin tanıtımını yaptıkları ürün ve hizmetlerle ilgili deneyimleri, müşterilerine görsel olarak yaşatmayı hedeflediklerinin de altını çizmekte fayda var.

Video paylaşımlarındaki önemli artış, yeni video paylaşım sitelerinin kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşması, e-ticarette dijital stratejilerde de bu anlamda belirleyici oldu. “Nasıl kullanılır?” videoları, kullanım alanlarını gösteren videolar, paylaşım açısından da son derece keyifli olduğu için, daha fazla müşteriye ulaşabilir ve böylece müşteri portföyünüzü de genişletebilirsiniz.

Farklı sosyal medya kanallarını deneyin

E-ticaret sitenizde, farklı müşteri alışkanlıklarına hitap edebilmek ve dolayısıyla, hedef kitlenizi büyütmek adına, nasıl ki alternatif ödeme seçeneklerine yer veriyorsanız, aynı şekilde sattığını ürün ya da hizmetleri, farklı kesimlere ulaştırabilmek için Facebook, Twitter gibi belli başlı sosyal medya kanallarının yanı sıra başka sosyal medya kanallarını da deneyin. Özellikle genç kesime ulaşabilmek ve onları da sitenizin trafiğine birer müşteri olarak kazandırabilmek için Instagram, Vine, Scorpp, hatta Snapchat gibi alternatif sosyal medya kanallarını da deneyebilirsiniz.

Doğala özdeş yaklaşımlar

Eğer siz de tükettiğiniz gıda ürünlerinin içeriklerini okuyanlardansanız, aromalı olanlarda, “doğala özdeş” ibaresini mutlaka görmüşsünüzdür. Kullandığınız üründe aldığınız tat ve kokunun aromasının, neredeyse orijinali olduğunu ifade eden bu ibare, aslında e-ticaret stratejilerinde de size oldukça yardımcı olabilir.

Özellikle son zamanlarda gittikçe artan sosyokültürel paylaşımlar, 2016 için satış stratejilerinde markaların halka daha da yaklaşmasına zemin hazırladı.

Siz de tanıtımlarınızda kullandığınız yazılı ve görsel içerikte, hedef kitlenizde oluşturmak istediğiniz duygu için doğala özdeş yaklaşımları benimseyebilirsiniz. Gündelik hayattan, özellikle geleneksel kültürden örneklere işaret edecek çalışmalarda doğala özdeş ifadeler kullanmanız, hem satışlarınızı, hem de markanızla ilgili paylaşımları artırır.

Siz de 2016’da çok daha keyifli bir e-ticaret dönemine giriş yapmak için, son trendleri takip ederek hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. E-ticaretteki benzer gelişmeleri ve teknolojileri daha yakından takip edebilmek için IdeaSoft ile bir an önce tanışın. Akıllı e-ticaret paketlerini inceleyebilir, dilerseniz e-ticaret dünyasında neler yapabileceğinizi görmek için demo hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: İçerik pazarlamaPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!