DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret Danışmanlığı sizin siteniz için ne kadar gerekli?

E-ticaret Danışmanlığı sizin siteniz için ne kadar gerekli?

​Yeni bir e-ticaret sitesi açtınız veya mevcut e-ticaret sitenizden istediğiniz verimi alamıyorsunuz. O zaman doğru yerdesiniz çünkü bu yazıda bir e-ticaret danışmanı ile çalışmaya başlamayı düşünmeden önce yapmanız gerekenleri sizler için bu yazıda paylaşmaya çalışacağız.

IdeaSoft olarak E-ticaret Bilgi Bankası bölümümüzde, e-ticaret sitenizi geliştirmeniz için, e-ticaret ile ilgili birçok önemli konuyu hergün sizler için ekip olarak yazmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda da e-ticaret siteniz ile ilgili yanlış yapıyor olabileceğiniz noktalara değinmeye çalışacağız. Bir nevi e-ticaret siteniz için ücretsiz e-ticaret danışmanlığı olarak da düşünebilirsiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi e-ticaret sitenizi açtınız veya açacaksınız, bir e-ticaret danışmanına ilk etapta ihtiyacınızın olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz. E-ticaret danışmanlığı için bir firma veya bu konuda uzman birileri ile tabi ki çalışabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki onların önerileri, belirtilen hususları uygulamanız gerekecek ve bu süreci gene siz ve kendi ekibinizin yapması gerektiğini unutmayın!

E-ticaret siteniz yeteri kadar ziyaretçi alıyor mu?

E-ticaret siteniz eğer yeterli ziyaretçiye sahip değilse doğal olarak satışlarınızdan tatmin olmanız imkansızdır. Öncelikle ziyaretçilerinizi arttırmak için çaba sarfetmelisiniz. Reklam vermiyorsanız reklam vermeye başlamalısınız. Bir e-ticaret sitesi için ilk öncelikli olarak düşünülmesi gereken reklam mecrası Google Adwords’dür. Eğer Adwords reklamlarını kullanıyor fakat yine de yeterli trafiği eticaret sitenize çekemiyorsanız. Reklam kampanyalarınızı, kullandığınız anahtar kelimeleri tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Yeni reklam metinlerini ve kelimeleri denemelisiniz.

E-ticaret siteniz iyi ziyaretçi alıyor fakat satışlarınız mı düşük?

>Normal şartlarda Türkiye’de ve dünyadaki e-ticaret sitelerinin rakamlarına bakacak olursak, trafiğinizin bir kısmı reklam, bir kısmı organik olarak oluşuyorsa buradaki en önemli anahtar kelime ‘Dönüşüm’. Dönüşüm oranlarınız nasıl? Nasıl arttırabilirsiniz? Genel olarak ülkemizdeki e-ticaret sitelerinin ve birçok e-ticaret sitesinin satışa dönüşüm oranları %0.5 ile %2.5 arasında değişmektedir. Bu sitenizin ziyaretçiye verdiği izlenime ve trafik kaynağının kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Eksik kaldığınız diğer noktalar olabilir mi?

  • Yenisiniz, bir e-ticaret markası değilsiniz. O zaman yapmanız gereken ziyaretçilerinizde güven olgusunu pekiştirmek.
  • E-ticaret siteniz içerisinde mağazanızdan fotoğraflara yer verin, deponuz var ise fotoğraflarını paylaşın ve ziyaretçi üzerinde güven olgusunu pekiştirmeye çaba sarfedin!
  • Sitenizin tasarımını kendi gözünüzden değil kullanıcıların gözünden görmeye çalışın. Alışveriş yapan müşterilerinizin deneyimlerini paylaşın. Memnuniyetlerini ölçün.
  • Sizlere ulaşabilecekleri bir telefon numarası e-ticaret sitenizde görünür olsun. Bu güven konusunda ciddi fayda sağlayacaktır.
  • Sade olmaya özen gösterin ve kafa karıştırmamaya özen gösterin.
  • Ürün açıklamalarını mağazanızda kullanıcılarınıza nasıl anlatıyorsanız, e-ticaret sitenizde de ürün açıklamalarını detaylandırın. Çünkü bir ürünü alma noktasında ziyaretçinizin karar vermesine yardımcı olacaktır.
  • Alternatif ödeme seçenekleri sunmaya özen gösterin. Eğer mevcut yapınız izin veriyorsa kapıda ödeme hizmetini de sunmaya çalışın.
  • Üyelerinize veya kayıtlı mağaza kullanıcılarınıza hatırlatmalar yapın. Bu email yoluyla veya mağazadan dağıtacağınız hediye çekleriyle ya da facebook, twitter sayfalarınız üzerinden kendinizi hatırlatmaya, kampanyalarınızı hatırlatmaya özen gösterin.

Blog’umuzu takip ederek hergün sizler için yayımladığımız e-ticaret makalelerini okuyabilirsiniz. Mutlaka zihninizde uygulamak ve hayata geçirmek isteyeceğiniz yeni şeyler ile karşılaşacaksınız 🙂

Satışlarınızda başarılar dileriz.

Sevgiler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!