E-ticaret firmanız için bir basın kiti nasıl oluşturabilirsiniz?

E-ticaret firmanızın tanıtımını yapmak, farklı mecralar üzerinde firmanızın görüntülenmesini sağlamak, yayıncılarla iletişime geçmek ve firmanızla ilgili haberlerin yayınlanması için bir basın kiti hazırlamanız gerekir. Bir PR ajansıyla çalıştığınızda bu çalışmaları ajanslar sizin için yapmaktadır; ancak bir PR ajansıyla çalışmıyorsanız bu çalışmaları kendiniz yapmanız gerekir. Bu rehberimizde de bir basın kitinin nasıl hazırlanacağını ve içeriğinde nelerin yer alması gerektiğini ele alacağız.

Basın kiti nedir?

Öncelikle basın kitinin ne olduğunu ele alalım. Basın kiti, web siteniz üzerinde şirketinizle ilgili bilgilerin yer aldığı ve basın kuruluşlarının firmanızla ilgili detaylı bilgler almalarını sağlayan bir sayfadır. Bu sayfanın içeriklerini aynı zamanda indirilebilir bir dosya olarak ZIP dosyasına çevirebilir ve bir yönlendirme linki ile bu içeriklerin indirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle yayıncıların bu bilgileri daha rahat kullanabilmelerini sağlarsınız.

Bir basın kiti hazırladığınızda, yayıncı kuruluşların markanızla ilgili içerik oluşturmalarını kolaylaştırabileceğiniz gibi aynı zamanda bu yayıncılar kendi kitlelerine sizin hakkınızda daha fazla bilgi verme fırsatı bulacaklardır. Bu da PR çalışmalarınızın değerini artırarak, markanız hakkında daha fazla bilginin tüketiciler arasında yayılmasını sağlayacaktır. Marka güvenilirliği ve bilinirliğini artırmak için bu basın kiti oldukça önemlidir.

Basın kitinin içeriğinde neler olmalı?

Basın kitinizin içeriğinde birçok farkı konuya değinmeniz gerekir. Bu içeriklerden bazıları standart olarak kabul edilmektedir, bazıları ise sizin isteğinize göre şekillenebilir. Burada yazacaklarımız haricinde kendi firmanızı daha iyi tanıtacağınızı düşündüğünüz öğeleri de basın kitinize ekleyerek, bu listeyi genişletebilirsiniz.

Standart olarak bulunması gereken öğeler

Hikayeniz: Bu bölümde şirketinizin kısaca hikayesini ele alabilirsiniz. Ne zaman kurulduğunuzu, tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünüzü ve amaçlarınızı bu bölümde ele alarak, firmanızın hikayesini yansıtabilirsiniz.

b>Şirket ile ilgili istatistikler: İstatistiksel veriler şirketinizle ilgili sosyal kanıt oluşturmanızı sağlar. Toplam müşteri sayınız, aylık trafik veye satışlarınızla ilgili istatistik bilgileri gibi sosyal kanıt değeri taşıyan verileri burada paylaşabilirsiniz.

Yüksek çözünürlüklü logo ve fotoğraflar dosyası: Firmanızın kurumsallığını korumak ve yayıncılara firmanızın logosunu iyi bir şekilde paylaşabilmelerini sağlamak için logonuzun yüksek çözünürlüklü bir örneğini bu basın kitinde kullanmalısınız. Bu örneğin yüksek çözünürlüklü olmasına özen gösterin; çünkü yayıncılar bu logoları farklı sayfalarda farklı çözünürlüklerde rahatlıkla kullanabilmeliler.

Logonun yanı sıra paylaşılmasını ve görünmesini istediğiniz ürün veya şirket içi fotoğraflarınızı bu basın kitinde paylaşabilirsiniz. Logoda olduğu gibi bu fotoğraflarda yüksek çözünürlük (1920x1080px) kullanmak, yayıncıların firmanızla ilgili daha kaliteli görseller paylaşmasını sağlayacaktır.

Ekibinizle ilgili bilgiler: Ekibinizi tanıtmanız da bir hayli önemlidir. Çok büyük bir ekiniz bulunuyorsa, herbir kişi hakkında bilgi veremiyor olabilirsiniz; bu durumda da ekibinizle ilgili istatistiksel bilgiler paylaşabilirisiniz. Bu sayfada ekibinize yer vermek, markanızın kurumsallığını ve ne kadarlık bir hacmi olduğunun görülmesini sağlayacaktır.

Basın bülteni: Basın kitinizin içinde bir de detaylı bir şekilde hazırlanmış bir basın bülteni kullanmalısınız. Bu bülten içinde şirketinizle ilgili farklı bilgilere yer verebilirsiniz. Basın bülteni ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: İlgi çekici bir basın bülteninde değinilmesi gereken 8 öğe

İlgili rehber: Basın bülteninizi yayıncılara göndermeden önce bilmeniz gerekenler

İsteğe göre ekleyebileceğiniz bilgiler

Sadece basın için bir iletişim adresi: Sadece basın öğelerine özel bir e-posta ya da iletişim kanalı oluşturarak, yayıncılarla daha iyi bir iletişim kuracak bir kanal oluşturabilirsiniz ve basından gelen e-postalarınız tek bir çatı altında toplanmış olur.

Ödül veya sertifikalarınız: Şirketinizin almış olduğu ödül ya da sertifikalar bulunuyorsa bunların bilgilerini de basın kitinizde paylaşabilirsiniz.

Sosyal sorumluluk projeleri: Yer aldığınız ya da desteklediğiniz sosyal sorumluluk projeleriniz bulunuyorsa, bunları da paylaşarak firmanızın bu alanlarda ne tür çalışmalar yaptığını detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz.

SSS: Şirketinizle ilgili sık sorulan ve ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili tüketicilerin aklına takılan sorular bulunuyorsa, basın kitinizde bu soruları ve yanıtlarını da paylaşabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)