DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret artık tek cihaz üzerinde başlayıp bitmiyor

E-ticaret artık tek cihaz üzerinde başlayıp bitmiyor

Günümüzde masaüstü bilgisayarlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi tüketicilerin online alışveriş yapmasına imkan veren birçok araç var. E-ticaret işinizin başarılı olması için tüm bu cihazlarda etkin bir şekilde yer almanız ve hedef kitlenize, her an her yerde kusursuz bir alışveriş deneyimi sunabiliyor olmanız çok önemli.

Doğru stratejilerle, hedef kitlenizi ziyaretçilere, ziyaretçilerinizi müşterilerinize ve müşterilerinizi de sadık müşterilere dönüştürmek için bu farklı mecraları en etkili şekilde değerlendirebilirsiniz.

İstatistiklere göre tüketicilerin sadece yüzde 2’si bir e-ticaret sitesini ilk ziyaret ettiklerinde satın alma gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden de retargeting (yeniden hedefleme) gibi bazı reklam stratejileri ile ya da farklı cihazların sunduğu özellikleri kullanarak sitenizi alışverişsiz terk edenleri yeniden sitenize getirmeniz ve yarım bıraktıkları alışverişlerini tamamlamalarını sağlamanız mümkün. Bu noktada, tüketicilerin yüzde 67’sinin online alışverişleri sırasında farklı cihazlardan yararlanmayı tercih ettiklerini de göz önünde bulundurarak, stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.

Peki, tüketiciler farklı cihazları alışverişleri sırasında nasıl kullanıyorlar ve onlara ulaşabileceğiniz en doğru araçlar hangileri? İşte, size bu konuda yapılan araştırmalardan çıkan veriler ışığında birkaç ipucu…

Her yerde ulaşılabilir olun

Günümüzde online alışveriş oldukça yaygınlaşmış durumda ve teknolojik gelişmeler de her açıdan bunu destekliyor. Artık tüketiciler online alışveriş sırasında, birçok farklı cihazdan yararlanabiliyor. Örneğin bir araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 65’i satın alma sürecine akıllı telefonlarından başlıyor, yüzde 4’ü tabletten, yüzde 61’i de dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarından alışverişlerine devam ediyor.

Eğer e-ticaret işinizin başarılı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız, hedef kitlenizin kullandığı tüm bu cihazlardan size ulaşabilmesini ve alışverişlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmelerini sağlamanız çok önemli.

Araştırmalar sonucu, akıllı telefon kullanıcılarının, mobil e-ticaret sitesine sahip olan işletmelerin ürünlerini satın alma olasılıklarının daha fazla olduğu görülüyor. Bir araştırmada, akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 74’ü, mobil uyumlu e-ticaret sitesine sahip işletmelerin sitelerine alışveriş için tekrar dönebileceklerini belirtiyor.

Bu açıdan bakıldığında e-ticaret sitenizin, mobil uyumlu olması sizin için hedef kitlenizin beklentilerini karşılamak açısından büyük bir fırsat. IdeaSoft’un sağladığı mobil e-ticaret sitesi desteği ile müşterilerinize kullandıkları her cihazdan kusursuz bir alışveriş deneyimi sağlayabilirsiniz.

Hızlı bir hizmet sunun

Araştırmalara göre online alışveriş sırasında tüketiciler uzun süreler sayfaların yüklenmesini, sitenin açılmasını veya fotoğrafların görüntülenebilmesini bekleyemiyor. Günümüzde tüketicilerin bu konuda ayırabilecekleri sürenin ortalama 8 saniye olduğunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Eğer siteniz müşterilerinizin beklentilerine uygun bir hızda yüklenmiyorsa, sayfalar arasında geçişlerde yavaşlık varsa ve ürün görsellerinizin yüklenmesi de uzun sürüyorsa potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz.

Sitenizin 1 saniyeden hızlı yüklenmesi müşterilerinizde büyük bir memnuniyet hissi oluştururken, 1 saniyede yüklenmesi, onlara gecikmeyi hissettirse de sorun yaratmayabilir fakat 1-5 saniye arasındaki yüklenme süreleri müşterilerinizi rahatsız etmeye başlayabilir. Bu durumun e-ticaret işinizin başarısını tahmin edebileceğinizden de olumsuz etkileyebileceğini unutmayın.

Bu sebeple, e-ticaret sitenizin altyapısının güçlü ve hızlı olmasına özen göstermeniz büyük önem taşıyor. Hedef kitlenize kusursuz bir alışveriş deneyimi sunabilmek için sitenizin farklı cihazlardaki hızını da test etmeyi de ihmal etmeyin.

Müşterilerinizi doğru zamanda ve doğru yerde yakalayın

Müşterileri doğru zamanda ve doğru yerde yakalamak, çok ucu açık bir kavram olabilir. Çünkü doğru yer ve zaman her bir müşteriniz için değişiklik gösteriyor. Bu noktada örneğin, potansiyel müşterilerinizin konumları, beklentileri, erişilebilirlik durumları, alışkanlıkları, alışveriş kararlarının anlık mı planlı mı olduğu gibi birçok değişkenden söz etmek mümkün.

Araştırmalara göre mobil cihazlar üzerinden yapılan 10 alışverişin 8’i; dizüstü yada PC’den yapılan 10 alışverişin 6’sı spontane gerçekleşiyor. Ayrıca akıllı telefonlardan yapılan alışverişlerin yüzde 60’ı; PC ve dizüstünden yapılan alışverişlerin ise yüzde 85’i evden gerçekleşiyor.

Tüketici alışkanlıklarındaki tüm bu farklılıkları göz önünde bulundurarak, siz de müşterilerinizin markanızla hangi cihazlar üzerinden, hangi zamanlarda etkileşimde bulunduklarını belirleyebilir ve başarılı stratejiler geliştirebilirsiniz.

Her cihazda sorunsuz çalışacak ve müşterilerinizin alışveriş döngülerinin herhangi bir anında size ulaşmalarını sağlayacak eksiksiz bir e-ticaret sitesi için IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanabilirsiniz. Gelin siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikTeknik Altyapı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!