DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan 5 müşteri tipi ile tanışın

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan 5 müşteri tipi ile tanışın

​Sunduğunuz ürün ne olursa olsun e-ticaret siteniz üzerinden daha fazla satış yapabilmek istiyorsanız müşterilerinizi çok iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Potansiyel müşterilerinizin beklenti, davranış biçimleri ve tercihlerini anlamak onlarla çok daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurarak, satın almalarını sizin sanal mağazanızdan gerçekleştirmeleri sağlamak açısından kritik bir önem taşır.

 

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan MasterCard 50 farklı sorunun yer aldığı ve 10 bine yakın yanıt elde ettiği bir araştırması ile bu konuda çok işinize yarayabilecek bir araştırma gerçekleştirdi.

 

Bu araştırmada dünyanın her yerindeki e-ticaret müşterilerini kapsayan 5 temel müşteri tipi ve her birinin en temel özellikleri tanımlandı. Gelin sizin sitenizden de alışveriş yapan veya yapma ihtimali bulunan bu 5 müşteri tipini yakından inceleyelim…

 

Alışveriş odaklılar

Alışveriş sürecinde interneti son derece aktif bir şekilde kullanan bu müşteri tipi, fiziksel mağazaların içerisindeyken bile fiyat karşılaştırma amacıyla mobil cihazlarına başvuruyorlar. Mobil pazarlama ve anlık fiyat fırsatları bu kullanıcıları müşteriye dönüştürmek için en etkili yöntemler olarak öne çıkıyor.

 

Tedbirliler

Kişisel bilgilerini paylaşmak konusunda son derece temkinli olan bu kullanıcılar, isim soyad veya e-posta gibi bilgilerin tam olarak ne amaçla kullanılacağından emin olmadan paylaşmaktan yana değiller. Bu yüzden e-ticaret sitenizi kullanmak için bilgilerini paylaşma veya e-bülteninize abone olma ihtimalleri oldukça düşük olacaktır. Bunun yerine alışveriş sürecinin son derece pratik ve hızlı gerçekleşmesi tedbirli müşterilerin satın alma kararını vermesinde daha etkili olabilir.

 

Paylaşımcılar

MasterCard’ın elde ettiği verilere göre tüm kullanıcıların yüzde 21’ini oluşturan paylaşımcılar, online alışverişin kendileri için hem zaman, hem de para kazandıran bir yöntem olduğunun farkındalar. Bu kitle promosyon ve indirim karşılığında kişisel bilgilerini paylaşmaktan da çekinmiyor. Bu kullanıcılara ulaşmanın en iyi yolu ise e-posta pazarlama, mobil pazarlama ve tabi ki özel kampanyalar düzenlemekten geçiyor….

 

Etkileşim odaklılar

Sosyal medyayı yoğun olarak kullanan ve tüm kullanıcıların yüzde 21’ini oluşturan bu gruptaki her 10 kişiden 7’si, alışveriş kararını vermeden önce sosyal medyada araştırma yapıyorlar. Doğal olarak bu kitleye ulaşmak için en etkili yöntem sosyal medya pazarlama. Tabi ki bunu biraz daha geniş bir açıdan içerik pazarlaması şeklinde ele alarak sitenizin blog’unu da devreye almanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.

 

Pasif kullanıcılar

Araştırmaya göre tüm kullanıcıların yüzde 17’sini oluşturan bu kitle e-ticarete en uzak duran kullanıcılardan oluşuyor. Dijital çağın sunduklarının kendileri açısından çok değerli veya önemli olmadığını düşünen pasif kullanıcılar sizin için yine de bir potansiyel müşteri olabilir fakat onlara ulaşmanın yolu dijital değil, geleneksel pazarlamadan geçiyor.

 

Bunlar sizin için ne anlama geliyor?

E-ticarette başarı için hedef kitlenizi doğru tanımlamanız son derece önemli. E-ticaret Bilgi Bankası’nda yer alan farklı yazılarda bu konuya daha önce de değinmiştik. Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra ise onların alışkanlıklarına uygun bir şekilde pazarlama yapmanız gerekiyor. Bu yukarıdaki 5 farklı müşteri tipinin hangisinin sizin potansiyel müşterileriniz arasında çoğunlukta olduğunu belirleyerek onlar ile beklentileri doğrultusunda iletişim kurabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan ise güçlü ve güvenilir bir alt yapı. IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile bugünden tanışmak için ücretsiz demo hesabınıza hemen başvurabilirsiniz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!