DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-postalarınız spam klasörüne düşüyorsa ne yapmalısınız?

E-postalarınız spam klasörüne düşüyorsa ne yapmalısınız?

E-posta pazarlamadan yararlanan şirketlerin en çok sıkıntı yaşadıkları durumlardan biri de gönderilen e-postaların spam klasörüne düşmesi. Spam klasörüne düşen e-postalar kullanıcılar tarafından okunmuyor ve bu da e-postalardan sağlanan geri dönüşümlerin azalmasına neden oluyor.

E-postaları spam klasörüne düşen e-ticaret şirketlerinin izlemesi gereken bazı adımlar bulunuyor. Bu adımların atılması e-postalarınız spam filtrelerinde geçmesini ve alıcılara ulaşmasında yardımcı olur.

Kara listeye girmemeye çalışın

Yahoo, Hotmail ya da Gmail şuan en sık kullanılan e-postalar arasında yer alıyor. Bu e-posta sağlayıcılarının kara listesinde yer almamanız oldukça önemli. Bunun için bu servislere şirketinizin e-postalarını tanımlatmanız oldukça önemli.

Böylelikle sizin adresinizden gelen e-postalar beyaz listede yer alacağı için spam klasörüne düşmez. Ancak kara listeye girmeniz durumunda bu durumu düzeltmek oldukça sıkıntılı bir hal alıyor. Bu listeden çıkmanız uzun sürebilir ve bu da tabii ki sizin çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyecek bir faktör.

Tek seferde gönderdiğiniz e-posta sayısını azaltın

E-posta sağlayıcılarının spam filtreleri, tek seferde kaç e-posta gönderdiğinize de dikkat ediyor. Hızlı ve etkili bir e-posta gönderim servisi kullanıyor olsanız bile aynı anda tek bir e-posta sağlayıcıya binlerce e-posta gidiyor olması sizin için sıkıntı yaratabilir. Aynı anda çok fazla e-posta gönderimi yapmak yerine zaman aralıklarına bölmeye çalışın. Böylelikle e-posta sağlayıcısının sunucuları üzerinde yoğunluk yaratmamış olursunuz.

E-posta listelerinizi daraltın

E-posta listelerinizdeki kişi sayısı çok fazla olabilir. Bu da e-postalarınızın spam klasörüne düşmesine neden olabilir. Bunu önlemek için de e-posta listelerinizi farklı kategorilere ayırarak daraltın. Farklı kategorilere günün belli saatlerinde gönderi yaparak yoğunluk da oluşturmamız olursunuz.

E-posta listelerinizi temizleyin

E-posta listelerinizdeki hesapların da aktif hesaplar olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer e-posta sağlayıcıları sizin aktif olmayan ya da doğru girilmemiş e-posta adreslerine gönderi yaptığınızı fark ederse, sizin hesabınızı spam olarak değerlendirebilir. Bunun önüne geçmek için belli zaman aralıklarında e-posta listelerinizin kontrolünü yapmanız oldukça önemli.

Spam yapıyormuş gibi görünmeyin

Tabii ki kimse spam yapıyormuş gibi göründüğünü düşünmez ya da bunu yapmak istemez. Fakat e-postalarınız düzenlerken yaptığınız bazı işlemler sizi, siz farkında olmadan spam yapıyormuş gibi gösterebilir. Bunun önüne geçmek için şunları yapmalısınız:

  • ”Ücretsiz, bedava” gibi kelimeleri çok sık tekrarlamayın.
  • Tüm kelimelerinizi Caps Lock açık bir şekilde yazmayın.
  • Çok fazla renkli font kullanmayın.
  • Çok fazla ünlem işareti kullanmayın.

E-postalarınızı göndermeden önce spam filtrelerince test edin

E-postalarınızı hazırladıktan sonra hemen göndermek yerine spam içerik olup olmadığını test etmeniz de oldukça önemli. Bunu yaparak, içeriklerinizin spam filtrelerine takılıp takılmayacağını görebilirsiniz.

E-postanızın içindeki linklere dikkat edin

E-postanız içine yerleştirdiğiniz linklerin kalitesi ve doğrulu da oldukça önemli. Sayfa otoritesi düşük bir siteye link yönlendirmesi yapılması, e-posta servisleri tarafından spam olarak algılanabilir. Bunun yanı sıra yanlış yazılan URL’ler de benzer sorunlara neden olur.

Bu maddelere ek olarak çok kısa linkler de (örnek: siteadi.com/e/as) spam olarak algılanabilir. Linklerinizin gerçek bir siteye ve sayfaya yönlendirdiğinden emin olun.

Link kısaltma servislerini kullanmayın

E-postalarınızda link kısaltma servislerini kullanmaktan kaçının. Bu servisler gerçek URL’yi göstermeyeceği için e-posta servisleri tarafından spam olarak algılanabilir. Bunun yerine sitenizin uzun linklerini kullanmayı tercih edin.

HTML’lerinizi doğru bir şekilde kodlayın

HTML kodlarınızı hazırlarken eksik, bozuk ya da yanlış etiketler kullanmanız e-postanızın kodlarının yanlış olmasına neden olur ve bu da spam olarak algılanabilir. Bunun için HTML kodlarınızın doğrulundan emin olun.

Tek parça büyük görseller kullanamayın

E-postalarınızda metin yerine görsel kullanıyor olabilirsiniz; fakat bu da spam olarak algılanabiliyor. E-posta sunucuları gönderdiğiniz e-postanın içindeki metinleri algılıyor ve bu metinlerin içeriklerine göre spam filtresinden geçiriyor.

Ancak büyük ve tek bir görsel gönderimi yaptığınızda bu servisler e-postanızın içerik analizini yapamazlar. Bu da tabii ki spam olarak algılanılmasına yol açar. E-postalarınızda görsel kullanın fakat tek ve büyük bir görsel yerine, görsellerle metinleri beraber kullanmayı tercih edin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!