DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Kısa sürede e-posta üye sayınızı artıracak 9 yöntem

Kısa sürede e-posta üye sayınızı artıracak 9 yöntem

E-ticarette pazarlamanın en önemli araçlarından biri olan e-posta pazarlamada daha çok aboneye ulaşmak ve kampanyalarınızı daha çok kişiye ulaştırmak tüm markaların istediği bir şey.

Abone sayısının artması için e-ticaret firmalarının bazı konular üzerinde durmaları gerekiyor. E-postalarınızın gönderim sıklığını belirlerken izlediğiniz stratejinin bir benzerini de abone sayınızı artırmak için kullanmalısınız.

Ana sayfanıza e-posta üyelik formu ekleyin

E-ticaret sitenizin ana sayfasında e-posta üyelik formuna yer vermelisiniz. Sayfanın header, footer ya da yan kolonlarında bu forma yer verebilirsiniz. Bu kısmın dikkat çeken ve tüketicilerin dikkatini çekecek bir konumda olması oldukça önemli.

Ziyaretçileri bir linke yönlendirmeden üye yapın

Ziyaretçiler abonelik butonuna tıkladıklarında anında üye olabilmeliler. Onları başka bir sayfaya yönlendirmek yerine, hazırladığınız e-posta kayıt formu üzerinden doğrudan bilgilerin girerek abone olabilmeliler. Ziyaretçilerinizi başka bir sayfaya yönlendirdiğinizde kullanıcı deneyimlerini olumsuz bir şekilde etkileyebilirsiniz ve bu nedenle de onları kaçırabilirsiniz.

Abonelik formlarınızı kısa ve öz tutun

Hazırladığınız bu formları mümkün olduğunca kısa tutun. Ziyaretçilerinizden çok fazla bilgi istemeyin. Genellikle “Ad, Soyad ve E-posta” seçenekleri sunulur; ancak sadece “e-posta adresi” de isteyebilirsiniz. Böylelikle formlarınız oldukça kısalmış olacak ve kullanıcılar tek işlemde sizin listenize kayıt olabilecekler.

Sadece e-posta listenize özel içerik ve kampanyalar sunun

Tüm kampanyalarınıza ve içeriklerinize site üzerinden ulaşılabiliyorsa ziyaretçileriniz neden e-posta listenize abone olmak isteyecekler? Bu soruyu kendinize sormalısınız. Bu nedenle e-posta listenizdekilere özel içerikler ve kampanyalar hazırlamalısınız ve abonelik formunuzda bu bilgileri ziyaretçilerinizle paylaşmalısınız.

Yeni kayıt olanlara özel fırsatlar sunun

E-posta listenize yeni abone olacaklara özel fırsatlar sunmak da aboneliklerinizi artırabilecek yöntemlerden biri. Abonelik formunda, yeni kayıt olanlara belli bir oranda indirim ya da farklı bir kampanya sunabilir ve böylelikle sitenize kayıt olan kişilerin sayısını artırabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden takipçilerinizi davet edin

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden belli aralıklarla e-posta aboneliğinizle ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Sadece bu listedekilere özel yaptığınız paylaşımlardan ve kampanyalardan birkaçına bu mecralarda değinebilirsiniz ve takipçilerinizin neler kaçırdığını onlara gösterebilirsiniz.

Bu platformlarda bu içeriklerle beraber üyelik sayfanıza yönlenen bir de link paylaşarak onları üyeliğe yönlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Blog yazılarınızın altına e-posta üyelik formunu ekleyin

İçerik pazarlama çalışmaları yapıyorsanız, blogunuz e-posta aboneliğe yönlendirmek için uygun alanlardan biri. Takipçileriniz yazdıklarınızı okuduktan sonra sayfanın alt kısmına gelecekler ve burada sizin e-posta kayıt formunuzu görecekler. Markanızla ve paylaştığınız içeriklere ilgi duydukları takdirde sizden daha çok içerik almak isteyeceklerdir. Bu durumda da blog yazılarının altındaki e-posta kayıt formları oldukça işe yarar.

Sitenizin blog kısmındaki kodların içine e-posta abone formunuzun kodlarını ekleyerek böyle bir çalışma yapabilirsiniz.

Pop-up formlar kullanın

Bir ziyaretçi e-ticaret sitenizi ilk kez ziyaret ettiğinde ona bir pop-up e-posta kayıt formu gösterebilirsiniz. Pop-up formlar kullanışlı olsa da zamanlama ve cache konusu iyi ayarlanmadığında tüketicilerin canını sıkabiliyor.

Pop-up form kullanırken bu nedenle bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Pop-up formun yanında mutlaka kapatma butonu olması gerekiyor.
  • Pop-up’larınızın mobile uyumluluğu da oldukça önemli.
  • Pop-up’larınızı belli bir süre görünecek şekilde ayarlamayın. Ziyaretçiler diledikleri zaman bu pencereleri kapatabilmeliler. Aksi takdirde pop-up’ın kapanmasını beklemeden sitenizi terk edebilirler.

Ödeme sayfalarınıza e-posta formunuzu koyun

Sitenizde alışveriş yapan bir tüketici büyük ihtimalle markanızı, ürünlerinizi ve hizmetinizi beğenmiştir. Bu nedenle de sizden ilerleyen zamanlarda da alışveriş yapabilir. Ödeme sayfanıza e-posta kayıt formu koyarak, onları gelecek kampanyalar hakkında bilgilendirebileceğinizi belirtebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!