DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamasıyla e-ticaret sitenizin karlılığını nasıl artırabilirsiniz?

E-posta pazarlamasıyla e-ticaret sitenizin karlılığını nasıl artırabilirsiniz?

En eski dijital pazarlama kanallarından biri olan ve etkinliğini her geçen gün artıran e-posta pazarlaması özellikle e-ticaret siteleri tarafından en çok tercih edilen dijital pazarlama kanallarından biri.

Sosyal medya ve diğer dijital platformların yükselişe geçtiği günümüzde e-posta pazarlamasının hala etkinliğini sürdürmesinin nedenleri arasında, e-posta pazarlamasının düşük maliyetle yüksek dönüşüm oranı sağlamasının etkisi büyük. Yapılan araştırmalar e-posta pazarlamasının sağladığı kazanç anlamında diğer pazarlama kanalları arasında yüzde 7-15 arasında bir paya sahip olduğunu gösteriyor.

Peki e-posta pazarlamasını daha etkin kullanabilmek ve e-ticaret sitenize bu kanaldan daha fazla trafik ve dönüşüm sağlayabilmek için neler yapılabilir?

Mobil uygunluk

Mobil cihaz kullanımının giderek hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelmesi, e-ticaretle ilgili her noktada mobili göz önünde bulundurmayı zorunluluk haline getiriyor. E-posta pazarlamasında da mobil uyumluluk son derece önemli bir konu. Bu konuda yapılan araştırmalar, e-postaların yüzde 53’ünün mobil cihazlarda okunduğunu gösteriyor.

Rakamlar da doğruluyor ki e-ticaret sitelerinin e-posta pazarlamasında mobile uyumlu responsive bir tasarıma sahip olması e-postaların okunma ve dönüşüm oranını artırmak için önem taşıyor.

İçerik oluşturma

Bir e-ticaret sitesi olarak kullanıcılara gönderdiğiniz e-postaların dönüşüm oranını artırmak için dikkat etmeniz gereken konular arasında içerik ve tasarım da önemli yer tutuyor. Görsellerle desteklenmemiş uzun metinlerden oluşan e-postalar, zaten pazarlama içerikli e-postaları okumaya fazla zaman ayırmayan kullanıcılar için, önemli bir fırsat içerse bile değerlendirilmeyebilir. Bu nedenle kısa bir metin ve ilgi çekici bir görselin yer aldığı e-posta içerikleri dönüşüm oranınızı artırmak açısından çok daha etkili olabilir.

Kişiselleştirme

Tüm kullanıcı listesine toplu gönderilen e-postaların, e-posta pazarlamasının etkisini azalttığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu nedenle e-posta pazarlamasının etkinliğini artırabilmek için e-postaları; kullanıcıların ilgi alanlarına, alışkanlıklarına ve beğenilerine uygun şekilde kişiselleştirmek önem taşıyor.

Bu konudaki analizler de kişiselleştirmenin etkisini ortaya koyuyor. Araştırmalara göre kişiselleştirilmiş e-postalar, açılma oranını yüzde 14, dönüşüm oranları da yüzde 10 artırıyor.

Otomasyon çalışmaları

Pazarlamanın her noktasında otomasyon, günümüzde en çok konuşulan konular arasında il sıralarda yer alıyor. Kullanılan araçlar, yazılımlar ve sistemler, pazarlama gelirlerini önemli ölçüde artırabiliyor. E-posta pazarlaması da bu anlamda otomasyona uygun bir mecra.

E-posta pazarlamasında otomasyon, müşterilerinizle sürekli temas halinde olmanızı da kolaylaştıran bir nokta. Hedef kitlenize, yeni kampanyalarınızla ilgili bilgi vermek, otomatik gönderim zamanlarını belirlemek, dönüşüm ve tıklanma gibi oranları görebilmek için e-posta pazarlamasında otomasyon mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken konula arasında yer alıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak e-posta kampanyalarınızın etkinliğini ve e-ticaret sitenizin karlılığını artırabilirsiniz. Eğer siz de e-posta ve diğer yöntemlerle tanıttığımız e-ticaret işinizi daha da büyütmek istiyorsanız IdeaSoft size destek olabilir. Gelin IdeaSoft hesabınızı şimdi oluşturun, online dünyadaki yerinizi hemen alın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!