DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamada video kullanmanın önemi

E-posta pazarlamada video kullanmanın önemi

E-ticaret şirketleri için en önemli pazarlama yöntemlerinden biri halen e-posta pazarlama. Ancak kullanıcıların gün içinde onlarca e-posta almaları ve bu nedenle de e-posta açılma oranlarının bazı şirketler için bir türlü yükselememesi durumu şirketlerin bu konuda elini kolunu bağlayabiliyor.

Belli bir açılma oranında sabit kalan ve her gönderi sonrasında benzer sonuç alan şirketlerin, e-posta pazarlama çalışmalarını bir adım öteye götürebilmeleri için stratejilerinde bir takım yenilikler yapmaları gerekiyor.

Bu değişikliklerden biri video içeriğe yönlenmek olabilir. 2015’te ve önceki birkaç yılda video içeriklere olan ilginin giderek artıyor oluşu, e-posta pazarlamada video kullanımının da önünü açmış oldu. E-posta alanında daha iyi sonuçlar alabilmek için e-ticaret şirketleri video içerik üretmeye yönelebilirler.

Etkileşimi artırır

İnternet kullanıcıları video içeriklerle daha fazla etkileşime giriyorlar. Videolar yapıları gereği bir resimden ya da yazılı bir metinden çok daha fazlasını anlatabilirler.

Bu nedenle de e-postalarda video kullanmak kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu yönde etkiler ve sdece bir resim üzerinde ürünü görmektense, bir videoda ürünü detaylı bir şekilde incelemek onların satın alma kararlarına katkıda bulunur.

Tüketiciler internetten alışveriş yapmadan önce ürünler hakkında detaylı aramalar yapıyorlar ve mümkün olduğu durumlarda ürünle ilgili videoları da izlemeye çalışıyorlar. Siz e-posta pazarlamanızda bu videoları tüketicilere sunarak onların alışveriş alışkanlıklarına katkıda bulunmuş olursunuz.

Tek bir video ile daha fazla bilgi verirsiniz

Tüketiciler okumayı sevmiyor. Bu yüzden video kullanmak, tüketicilerin ürünle ilgili bilgi almasına yardımcı olur. Ürün detaylarının gösterildiği, ilgi çekici ve açıklayıcı videolara yer verdiğinizde, bir görsel ve metin ile verin bileceğinizden daha fazla mesajı vermiş oluşturursunuz.

Mobilden geri dönüşümü artırır

E-postaların mobile uyumluluğunun öneminden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. E-postalarda video kullanımıyla beraber mobildeki geri dönüşümleriniz daha da artar. Mobile uyumlulukla beraber video içeriğin de yer alması kullanıcıların daha çok dikkatini çekecektir.

Küçük ekranlı cihazlarda ürün görselleri yeterince detaylı görünmez ve bu da kullanıcının satın alma kararı vermesini zorlaştırır. Fakat bir video içerikle beraber ürünün daha kapmsalı bir tanıtımını yapmanız mümkün.

Tüketicilerin ürünün kullanım alanını, nasıl kullanıldığı ve kendisine nasıl bir fayda sağlayacağını görmesi satın alma davranışlarında olumlu bir etki bırakır.

Videolar, e-postaların tıklanma ve açılma oranlarını artırır

2014 yılında yapılan araştırmalar e-postalarda video kullanmanın açılma ve tıklama oranlarını artırdığını gösteriyor. E-postalarda video kullanıldığında tıklama oranlarını yüzde 55 artarken, e-postalar yüzde 44 oranında daha fazla okunuyor.

E-postaların paylaşım ve başka kişilere iletilme oranlarının da yüzde 41 daha fazla olduğu görülürken, geri dönüşüm oranlarının da yüzde 24 oranında arttığı görülüyor.

E-postalara video eklerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

E-postalarınıza video eklerken bazı konulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Video kullanımı önemli olsa da doğru bir şekilde yapıldığı takdirde açılma ve tıklanma oranlarını artırabilir.

Videolarınızı embed etmeyin

Videoları e-postalarınıza embed etmek belki ilk etapta iyi bir fikir gibi görünebilir; ancak bu bir takım sorunları da beraberinde getirebilir. E-postalarınızı gönderdiğiniz sistem, embed videoları kabul etmeyebilir.

Başka bir sorun ise e-postalarınızı alan kullanıcıların kullandıkları e-posta servisi bu videoları e-posta üzerinde açmayabilir. Bazı sistemler embed videoları desteklemiyor ve bu nedenle de sizin altyapınız buna izin verse de kullanıcılar videoları açmada sorun yaşayabilirler.

Videonun içinden bir görsel kullanın

Videoyu embed etmek yerine videonun içinden bir görselin ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bu görselin üzerine bir tane “play” butonu ekleyebilirsiniz ve bu içeriğin bir video olduğunu okuyucularınıza gösterebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıyı video oynatıcısına ya da belirlediğiniz bir landing page’e yönlendirebilirsiniz.

Landing page üzerine videoyu embed edin

E-posta üzerinde videonun görüntüsünü görsel olarak ekledikten sonra doğrudan video oynatıcısının sayfasına yönlendirebilirsiniz. Eğer kendi internet sayfanıza yönlendiriyorsanız bu sayfaya mutlaka videoyu embed edin. Böylelikle kullanıcılar doğrudan videoya ulaşmış olurlar.

Kısa videolar kullanın

Videolarınızı seçerken bu görüntülerin çok uzun olmamasına da dikkat etmelisiniz. Kullanıcılar yazıları okumaktan hoşlanmadıkları gibi uzun videoların da tamamını izlemek istemeyeceklerdir. Bu nedenle 30 ile 90 saniye uzunluğundaki videolar kullanmak faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!