DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamada geri dönüşümler için üzerinde durulması gereken 3 KPI

E-posta pazarlamada geri dönüşümler için üzerinde durulması gereken 3 KPI

E-posta pazarlama çalışmalarında geri dönüşümleri yükseltmek ve daha fazla kişiye mesajlarınızı ulaştırabilmek oldukça önemlidir. E-ticaret sitelerinin oldukça uzun zamandır yararlandığı pazarlama yöntemlerinden biri olmasının yanı sıra halen en fazla geri dönüşümü sağlamasından dolayı da e-ticaret firmaları halen e-posta pazarlama çalışmalarına bir hayli önem veriyor.

Tabii ki e-posta pazarlama çalışmaları yaparken, bazı KPI’lara öncelik vermek geri dönüşümlere de olumlu bir şekilde etki eder. Abonelerinize ulaşırken özellikle 3 KPI’yı takip etmek, e-posta pazarlama çalışmalarınızın performansı konusunda size birçok fikir verecektir.

Bu KPI’ların takibini yaparak, çalışmalarınızın ne kadar başarılı olduğunu görebilir ve ilerleyen dönemlerdeki çalışmalarınızı bu sonuçlar doğrultusunda yeni stratejilerle güçlendirerek, geri dönüşümlerinizi daha da artırabilirsiniz.

Bu rehberimizde de önem vermeniz gereken ve geri dönüşümlerinizin performansını analiz etmenisini sağlayan 3 temek KPI üzerinde duracağız.

Açılma oranı

E-posta pazarlamada öncelikle ölçümlenmesi gereken KPI’lardan biri açılma oranlarıdır. E-posta kampanyasında abonelere gönderilen e-postaların yüzde olarak kaçının açıldığını gösteren bir metriktir. Yüzde olarak, e-postalarınızın ne kadar ilgi gördüğünü göstermesi nedeniyle açılma oranlarına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Örneğin, 10.000 kişiye e-posta gönderdiniz; ancak bu kişilerden sadece 850’si e-postalarınızı açtı. Bu durumda açılma oranınız yüzde 8,5’tir. Formül olarak bunu ele aldığımızda ise:

(850 / 10.000) x %100 = 8,5

Açılma oranlarını etkileyen birkaç faktör bulunabilir.

E-posta başlığı: Dikkat ve ilgi çekici başlıklar e-postaların açılma oranlarının artmasını sağlar. Sıradan ve özensiz hazırlanan başlıklar ise bu oranın düşük olmasına neden olabilir. Aboneler e-posta kutularında ilk olarak bu başlıkları görürler, bu nedenle de iyi bir şekilde başlıkları hazırlamak gerekir.

Aboneleri doğru gruplara ayırmak: E-posta listenizdeki aboneleri doğru bir şekilde gruplara ayırarak, kategorize ettiğinizde, mesajlarınızı daha doğru bir hedef kitleye iletme şansınız olur. Bu segmentasyon işlemini yapmamanız, ilgisiz olabilecek kişilere de kampanyalarınızı göndermenize sebep olacağı için açılma oranlarını düşür.

Gönderim sıklığı: Sürekli e-posta gönderimi yapmak da açılma oranlarınızı düşürebilir. Belli periyotlarla göndermek ve aboneleri boğmamak da bu noktada önemlidir. Gerçekten ileteceğiniz bir mesaj, fırsat ya da bilgi bulunmuyorsa, sadece e-posta göndermek için bu kampanyaları oluşturmamalısınız.

E-posta servis sağlayıcısı MailChimp’in 1 Şubat 2017 tarihli araştırmasında, ortalama olarak e-posta açılma oranlarının yüzde 16,5 olduğu belirtiliyor. Bu oranları artırmak tabii ki firmaların elinde. Bunun için doğru segmentasyon ve A/B testlerinde yararlanmak gerekiyor.

Tıklama oranı

Açılma oranlarından sonra dikkat edilecek metriklerden bir diğeri de tıklama oranlarıdır. Abonelerin sadece e-postaları açması yeterli değildir, eyleme çağrı ifadelerine geri dönüş yaparak e-posta içerisindeki linklere de tıklamaları gerekir. Bu sayede geri dönüşler elde edilebilir.

Tıklam oranı, e-postayı açanların kaçının gönderi içerisindeki bir linke tıkladığını gösterir. Örneğin, 1000 kişiye e-posta gönderimi yapıldığında toplam alınan tıklama sayısı 23 ise, tıklama oranı yüzde 2,3’tür. Bunu formüle döktüğümüzde ise:

(23 / 1000) x %100 = 2,3

Tıklama oranlarını artırmak için e-postanızın içeriğini geliştirmeniz, doğru ve çarpıcı eyleme çağrı ifadeleri kullanmanız gerekir. Kullandığınız görsellerin kalitesini artırmak, video içerikler kullanmak ve uzun metinlerden kaçınarak, kısa ve net bir şekilde mesajınızı iletmeniz gerekir.

Tıklamaların açılmalara oranı

Tıklama oranından farklı olarak, gönderilen e-postaların açılma oranıyla tıklama oranının karşılaştırılmasıdır. Bu oran, e-postaları açan kişilerin, kaçının gönderilere tıkladığını göstermektedir.

Yukarıdaki örneğe devam edecek olursak, 1000 kişiye e-posta gönderimi yapıldığında bu kişilerin 120’sinin e-postalarını açtığını ancak sadece 23 tekil tıklama yapıldığını ele alırsak, tıklamaların açılmalara oranı 19,1’dir. Formül olarak ele alırsak:

(23 / 120) x %100 = 19,1

Tıklamaların açılmalara oranını artırmak için, genel hatlarıyla hem açılma hem de tıklanma oranlarınızı artırmanız gerekir. Bunu sağlamak için de e-posta gönderim sürelerinizin, kullandığınız başlıkların, kullandığınız görsel ve videoların ve e-posta içindeki metinlerinizin iyi bir şekilde optimize edilmiş olması gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!