DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamada gönderen ismi nasıl olmalı?

E-posta pazarlamada gönderen ismi nasıl olmalı?

E-posta pazarlamada tüketicilerin dikkatini çekmek ve okuma oranlarını artırmak için gönderen ismi ve başlıklara oldukça önem vermek gerekiyor. E-ticaret firmalarının en sık yararlandığı pazarlama araçlarından biri olan e-posta pazarlamada bu unsurlar, şirketlerin geri dönüşümlerine büyük katkıda bulunurken, doğru yapılmadığı zamanlarda bu çalışmalardan gereken verimin alınamamasına da neden oluyor.

Gönderen ismi, e-postanızın kim tarafından gönderildiğini gösterdiği için oldukça önemlidir. Tüketicilerin, e-posta kutularındaki gelen postalar kutusunda bu isim öne çıkar ve tüketiciler gönderenin kim olduğuna buradan görürler.

Şimdi bu önemli unsur hakkında ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiği üzerinde duralım.

Gönderen İsmi nasıl olmalı?

E-postalarınızda kullandığınız ismin, markanızı yansıtması gerekir. Tüketiciler sizin e-posta bülteninize abone oldularsa, sizden gelen içerikleri merak edeceklerdir. Bu nedenle de markanızın ismini doğrudan kullanmalısınız.

Şirketinizin markalaşmasını nasıl yaptıysanız ve tüketiciler sizi nasıl biliyorlarsa bu ismi kullanmanız gerekiyor. Burada iki farklı alternatif öne çıkabilir.

  • Bir e-ticaret firması olarak markanızın kurumsal adını alan adı uzantılı bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz. Örnek olarak; “sirket.com” sizin kullanıcılar arasında bilinen isminiz olabilir. Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda devamlı olarak sirket.com şeklinde bir tanıtım yapıyorsanız, tüketicileriniz sizi bu şekilde bileceklerdir. Bu nedenle de e-posta gönderilerinizde gönderen ismini sirket.com olarak kullanmak daha mantıklı olacaktır.
  • Bir diğer alternatif ise eğer alan adı uzantılı bir şekilde markanızı öne çıkarmıyorsanız doğrudan firmanızın adını kullanmak olacaktır. Örnek olarak “şirket” şeklinde bir isminiz varsa ve tüm pazarlama çalışmalarınızda “şirket” olarak kendinizi ve markanızı tanıtıyorsanız, tüketiciler sizi bu isimle anımsayacaklardır. Gönderen isminizin de bu olması gerekmektedir.

E-postalarınızda gönderen isminizin kafa karıştırmaması gerekiyor. Tüketiciler sizi hangi isimle tanıyorsa bu ismi kullanmanız gerekiyor.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise e-posta sağlayıcılarının gönderen ismi alanında kaç karaktere izin verdiğidir. Bu alanlarda belli bir karakter limiti olmayabilir; fakat e-posta kutusunun görünür alandaki karakter sayısı oldukça önemlidir. Gönderen isminizin, bu görünür alana tamamen sığması gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse gönderen ismini şu şekilde yaptığınızı ele alalım: “ABC ayakkabı ve giyim markası”. Böyle bir isim gönderen ismi alanına sığmayabilir ve okuyucunun e-posta kutusunda bu isim “ABC ayakkabı ve giy…” şeklinde görünebilir. Bu durumda da gönderen ismi kafa karışıklığına neden olabileceği gibi gönderenin kim olduğuna dair tam bir detay da vermez. Bunun yerine markanızın tüketiciler tarafından bilinen adını kullanmak, daha etkili olacaktır.

Neler yapmamalısınız?

E-posta gönderen isminde yapılmaması gereken bazı durumlar da söz konusudur. Reklam ve tanıtım amaçlı yaptığınız gönderilerde bu hatalara dikkat etmek, geri dönüşümlerinizi artırma konusunda size yardımcı olur.

Kişi ismi kullanmak: Birçoğunuz doğrudan bir kişi ismiyle gelen şirket tanıtım e-postalarıyla karşılaşmışsınızdır. Bir kurum adına e-posta pazarlama çalışmaları yaparken bir şahıs ismiyle gönderim yapmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Öncelikle, okuyucu bu kişinin kim olduğunu bilmediği için e-postadan şüphelenerek bunun spam olduğunu düşünebilir. E-postanın içeriğine bakılsa dahi gönderen ismi bir şirket ile özdeşleşmiş olmadığı için tüketicilerde spam algısı yaratarak görmezden gelinebilir.

Bir diğer zararı ise bu tür çok fazla spam e-postanın gönderiliyor olması, markanızın spam yaptığı algısı yaratabilir ve marka imajınızı zedeler.

E-posta uzantılı gönderen ismi kullanmak: Gönderen isimlerinde e-posta uzantılı isimler kullanmak da kötü bir izlenim yaratabilir. “iletisim@siketadi.com” şeklinde bir gönderen ismi hem profesyonelce durmayacaktır hem de okuyucunun dikkatinden kaçacaktır. Bu e-postanın bir e-bülten olduğu izlenimi yaratmaz. Aynı zamanda yine dikkat çekici olmayacağı gibi tüketicide kafa karışıklığına neden olabilir. Marka adı e-posta uzantısı içinde kaybolabilir.

No-reply şeklinde isim kullanmak: E-bülten çalışmalarınızda no-reply@sirketadi.com şeklinde bir başlık kullanmak da çalışmalarınız için yararlı olmayacaktır. “no-reply”, kafa karışıklığı yaratacağı gibi amacının da ne olduğunu okuyucuya yansıtamayacaktır.

Gönderen ismini devamlı değiştirmeyin: Gönderen isminizi devamlı olarak değiştirmek de marka bilinirliğinize zarar verebilir. Tüketiciler devamlı olarak farklı bir markadan e-posta aldıklarını düşünebilirler ve bu nedenle de kafa karışıklığı yaratabilir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret bilgi bankasıa
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!