DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta listelerinizi farklı gruplara ayırırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

E-posta listelerinizi farklı gruplara ayırırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

E-posta pazarlamada başarıyı getiren etkenlerden biri de listeleri farklı gruplara bölerek, sizin için en iyi geri dönüşüm oranını sağlayan grubu ve kampanya formatını bulmaktır.

E-posta listelerinizi farklı gruplara ayırırken bazı kriterleri göz önünde bulundurarak bu çalışmalardan daha yüksek verim alabilirsiniz. Tüm listenize tek bir kampanya gönderimi yapmak, bu çalışmalardan gereken verimi almanızı sağlamaz. Çünkü her kullanıcının e-posta kontrol alışkanlıkları ve beklentileri farklı olacaktır. Siz elinizdeki tüm listeye tek bir gönderim yaptığınızda, hangi kullanıcı grubundan ne kadar geri dönüşüm alacağınızı belirleyemezsiniz.

Geri dönüşüm oranlarınızı belirleyememeniz de e-posta pazarlama çalışmalarına yaptığınız yatırım getirisini görmemenizine neden olur. Bu nedenle de daha iyi sonuçlar alabilmek için e-postalarınızı listelere ayırmanız sizin yararınıza sonuçlar verecektir.

Aşağıda vereceğimiz ipuçlarında müşteri veri tabanınızdaki bilgilerden yararlanmanız gerekecek. Üyelerinizle ilgili ne kadar çok veriye sahipseniz, o kadar detaylı ve kapsamlı e-posta grupları oluşturabilirsiniz.

Coğrafik konum

E-posta listelerinize üye olan kişilerin coğrafik konumları, yapacağınız kampanyalarda önem taşıyabilir. Belli bölgelerde yaşayan kullanıcılara aynı gün içinde kargo gönderimi yaptığınıza dair kampanya bilgileri geçerek, onları alışverişe yönlendirebilirsiniz.

Yaş

Üyelerinizi farklı yaş gruplarından oluşabilir ve bu da tabii ki her yaş grubu için farklı kampanyalar sunmanız anlamına geliyor. Her yaş grubunun dili ve beklentileri farklı olacağı için, listelerinizi oluştururken yaşa göre de bir ayrım yapmanız gerekiyor.

Cinsiyet

Cinsiyet de önemli faktörlerden biri. Üyelerinizi cinsiyetlere göre farklı gruplara ayırmanız gerekiyor. Bazı e-ticaret siteleri bu duruma dikkat etmedikleri için komik denebilecek kampanya hataları yapabiliyorlar. Erkek tüketicilere, kadın iç giyim ya da elbise kampanyaları sunduğunuz zaman e-posta kampanyanızdan kötü sonuçlar alabilirsiniz. Bu nedenle listelerinizi oluştururken, cinsiyet ayrımına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Yeni ve eski üye ayrımı

Yeni ve eski üye ayrımı yapmanız da kampanyalarınızdan alacağınız sonuçları etkileyebilir. Sizden devamlı olarak alışveriş yapan ve uzun süredir aboneniz olan müşterilere yönelik kampanyalarınızın daha farklı olması gerekmektedir. Uzun süreli müşteriniz oldukları için, onlara daha farklı fırsat ve teklifler sunabilirsiniz. Aynı zamanda firmanızın hizmetlerine yönelik bülten çalışmalarınızı bu gruba göndermenize gerek yoktur; çünkü onlar zaten firmanızı bilmektedirler.

Ancak yeni üye olan kişilere, hizmetlerinizi tanıtacak bültenler göndermeniz daha doğru olur. Aynı zamanda müşteri sadakatini artırmak için, yeni üyelere daha farklı kampanya ve tanıtım çalışmaları sunmanızda yarar vardır.

Geçmiş alışverişler

Müşterilerinizi, e-ticaret siteniz üzerinden daha önceden yaptıkları alışverişlere göre de gruplamanız mümkün. Böylelikle daha önceki alışverişlerini bildiğiniz için, bu ürünlerle ilgili olan ürünleri veya tamamlayıcı ürünleri bu tüketicilere bazı fırsatlar ve ayrıcalıklarla sunabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

Satın alma döngüsü

Abonelerinizin satın alma döngülerini takip ederek de onlara e-posta gönderimleri yapabilirsiniz. Devamlı e-ticaret sitenizden alışveriş yapan tüketicileri belirleyerek, bunlara özel olarak gönderiler yapabilirsiniz. Yeni gelen ya da indirime giren ürünler, bu kullanıcı grubunun daha çok ilgisini çekecektir.

Markanızdan ara sıra alışveriş yapan tüketiciler ise devamlı olarak kampanya e-postaları almak istemeyebilirler. Bu nedenle sık alışveriş yapanlarla ara sıra alışveriş yapan tüketici gruplarını belirleyerek, e-posta listelerinizi oluşturabilirsiniz.

İlgi alanları

Üyelerinizin web site üzerindeki hareketlerine göre ilgi alanlarını da çıkartabilirsiniz. Aynı zamnda genel demografik bilgiler ışığında da belli başlı ilgi alanları oluşturabilirsiniz. Aynı ilgi alanlarına sahip olan tüketici gruplarını belirlediğinizde, bu gruplara özel e-posta gönderimleri yaparak, tüketicilerin ilgi duyabilecekleri ürünlerin tanıtımlarını yapabilirsiniz.

Sepette ürün bırakanlar

Sepette ürün bırakan tüketiciler, satın alma eylemine en yakın olan tüketici gruplarından biridir. Sepette terk edilen ürünlerle entegre çalışan bir e-posta sistemi kurmanız, bu kullanıcıları da gruplamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Sektörel ayrım

B2B firmalarını ilgilendiren bir yöntem olsa da, bu alandaki firmalar için önemli de bir ayrıntıdır. Şirketlere yönelik e-posta kampanyaları oluşturuyorsanız, bu şirketlerin yer aldıkları sektörlere göre e-posta grupları oluşturabilirsiniz. Sektörel farklılıklar nedeniyle, e-postalarınızda yer vereceğiniz içerikler de değişiklik gösterecektir. Bu ayrım sayesinde daha doğru hedef kitlelere yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Mesleki ünvan ayrımı

B2B firmaları, e-posta gönderimlerini yaparlarken mesleki ünvanlara da dikkat etmeliler. Şirket yöneticileri ile çalışanlarına farklı bilgiler sunmak daha doğru olacaktır. Yeni gelen ürünlerinizle ilgili yapacağınız bir kampanyayı bir şirketin ilgili yönetici grubuna göndermeniz daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!