DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta kampanyanızı planlarken kendinize sormanız gereken 7 soru

E-posta kampanyanızı planlarken kendinize sormanız gereken 7 soru

E-posta pazarlama e-ticarette halen en fazla geri dönüşümü sağlayan pazarlama yöntemlerinden biri. Tabii ki bu geri dönüşümleri sağlamak için e-posta kampanyalarını doğru bir şekilde hazırlamak ve doğru stratejileri izlemek gerekiyor. Bu rehberimizde de e-posta kampanyalarınızı planlarken kendinize sormanız gereken 7 soruyu ele alacağız.

Hedef kitleniz kim?

E-posta pazarlama çalışmalarınızda hedef kitlenizi iyi tanımanız, içeriklerinizi oluştururken ve stratejilerinizi belirlerken bir hayli önemli bir unsurdur. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını bilmeniz onlara ne tür fırsatlar sunacağınız konusunda size fikirler verecektir. Hedef kitlenizi tanımanız, içeriklerinizin yanı sıra e-postalarınızın gönderim sürelerini belirlemenize de yardımcı olacaktır.

Teklifiniz ne olacak?

Kampanya ve fırsat tanıtımları yaparken yüzde 20 indirim ya kupon kodu gibi ifadeler teklifinizi tam olarak belirlememektedir. Önemli olan tüketiciye nasıl bir değer sunduğunuzdur. Özellikle indirim kampanyaları yaparken dikkatli olmanız gerekir çünkü bu indirimler markanızın ve ürününüzün değerini düşürebilir. E-postalarınızda sunduğunuz tekliflerin tüketicilere ne gibi faydaları olacağını iyi bir şekilde kurgulamanız gerekiyor.

Abonelerinizin ne yapmasını istiyorsunuz?

Bu noktada eyleme çağrı ifadeleriniz devreye giriyor. E-postayı okuyan abonelerinizi nasıl bir eyleme geçirmek istiyorsunuz? Gönderdiğiniz e-postanın tek bir amacının olması bir hayli önemli. Abonelerinizi tek bir eyleme yönlendirmeli ve birden fazla teklifle onların kafalarını karıştırmamalısınız. Her bir e-posta kampanyanızda abonelerinizin nasıl bir eyleme geçeceğini önceden planlamanız bu açıdan oldukça önemlidir.

Etkileşime geçmek için bir fırsatınız var mı?

E-postalarınızda tüketicilerle etkileşime geçmek, tıklanma ve geri dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacak etkenler arasında yer alıyor. Özellikle kişiselleştirme çalışmaları, abonelerinizle daha iyi bir etkileşim kurmanıza yardımcı olacaktır. Abone listelerinizde bu kişiselleştirmeleri yapabilecek gerekli bilgiler bulunuyor mu? Abonelerinizi ilgili alanlarına göre kategorilendirerek A/B testleri yapabilecek misiniz? Bu çalışmaları yapmak, e-postalarınızın daha ilgi çekici hale gelmesini sağlar.

Diğer pazarlama kanallarınızla e-postalarınız destekliyor musunuz?

Pazarlama çalışmalarınızda bir bütünlük olması, farklı mecralar üzerinden tüketicilere aynı mesajı vermenize yardımcı olur. E-posta kampanyalarınızda ilettiğiniz mesajları diğer pazarlama çalışmalarınızda da kullanmak bu açıdan gereklidir. E-posta üzerinden ulaşamadığınız tüketicilere, diğer kanallar üzerindeki pazarlama faaliyetlerinizle ulaşarak mesajınızı en iyi şekilde ulaştırabilirsiniz.

Hangi metrikleri ölçümleyeceksiniz?

E-posta çalışmalarınızın geri dönüşümlerini analiz etmek için belli başlı metrikleri analiz etmeniz ve ölçümlemeniz gerekir. Bu metrikler farklı e-posta kampanyalarına göre değişiklik gösterebileceği gibi tüm kampanyalarınızda takip edebileceğiniz metrikler de oluşturabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için E-posta gönderilerinde ölçümlenmesi gereken kriterler isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Müşterilerinizi e-postanızın merkezinde tutuyor musunuz?

Pazarlama çalışmalarının asıl amacı müşterilere bir değer sunarak, onların dikkatini çekmek olduğu için gönderdiğiniz e-posta çalışmalarında da müşterilerinizi merkezde tutumanız önemlidir. Bunun için kendinize; “Bu gönderi müşterilerimin ihtiyaçlarına hitap ediyor mu?, Bu gönderinin içeriği onları eyleme geçirmek için yeterli mi?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Tüketici odaklı olmak, onların ilgi ve ihtiyaç alanlarına yönelik uygulamalar ve çalışmalar yapmak e-postalarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümleri de önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!