DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta pazarlamada geri dönüşümlerinizi adım adım artırmak için ipuçları

E-posta pazarlamada geri dönüşümlerinizi adım adım artırmak için ipuçları

E-posta pazarlama çalışmalarında geri dönüşümleri artırmak, yaptığınız çalışmaların verimini artıracağı için, yatırım getirinizi de önemli bir şekilde artırmış olursunuz. Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi e-posta çalışmalarında da geri dönüşümleri artırmak için bazı adımların atılması ve bu adımların sürekliliği olması gerekir. Bu rehberimizde de bu adımları ve bunların sürekliliğini sağlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını paylaşıyor olacağız.

Başarılı bir e-posta kampanyasının basamakları

E-posta çalışmalarınızda geri dönüşümlerinizi adım adım artırmak için, öncelikle başarılı bir gönderinin arkasındaki detayları bilmek gerekiyor. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 1. Adım: Gönderen adı ve konu başlığı
  • 2. Adım: Başlık ve giriş paragrafı
  • 3. Adım: Ürünler ve diğer bilgi paragrafları
  • 4. Adım: Eyleme çağrı buton ve ifadeleri

Bir e-posta içeriğinde dikkat edilmesi ve gönderi de bulunması gereken içerikler bu şekildedir. Bu adımları doğru atmak ve bu adımlar üzerinde iyi bir şekilde düşünmek, kampanyanızın daha başarılı olmasına yardımcı olur. Şimdi de bu adımları oluştururken dikkat etmeniz gereken detaylar üzerinde duralım.

İkna edici mesajlar oluşturun

Kullanıcıların gün içersinde onlarca e-posta aldığını unutmamalısınız. Bu sebeple de kullanıcılar birçok e-postayı sadece başlıklarına ve gönderen isimlerine bakarak açıyor. Bu sebeple de ikna edici bir mesaj sunuyor olmanız bir hayli önemlidir. Özellikle de konu başlığında. Konu başlıklarınızı oluştururken, mesajlarınızı karşı tarafı ikna edecek şekilde oluşturmaya özen göstermelisiniz.

İlgili rehber: E-posta pazarlamada başlık kullanımlarında dikkat edilmesi gerekenler

Başlıklarınızla içeriğiniz birbiriyle örtüşsün

E-posta kampanyanızda bütünlüğü korumanız oldukça önemlidir. Başlıkta verdiğiniz mesaj, e-posta içeriğinde de yer almalı ve başka bir mesaj içermemelidir. Gönderinin bir bütünlüğü olması bir hayli önemlidir. Konu başlığındaki mesajın, gönderinin içinde yer almaması ya da içeriğin farklı bir mesaj veriyor olması kafa karışıklığı yaratacağı gibi kullanıcıların e-postayı kapatmasına da neden olabilir.

Örneğin, konu başlığında “Hafta sonu ayakkabılarda indirim” gibi bir başlık kullanıp, e-posta içeriğinde “Tüm ürünlerde yüzde 30 indirim” gibi bir mesaj veriyor olmanız, gönderinizin bütünlüğünü bozacaktır. Aynı zamanda kullanıcılara yanlış bilgi vermenize de neden olabilir. Bu sebeple de bütünlüğün olması gerekir.

Görselleriniz öne çıksın

E-postalarda görsel kullanmak, geri dönüşüm oranlarına önemli ölçüde etki ediyor. Göze çarpan ve ilgi çekici görseller kullanmanız bu sebeple de oldukça önemli. Sıradan, beyaz fon önünde çekilmiş ürün fotoğrafları yerine bir konsept ile hazırlanmış görsel çalışmaları kullanmak, ürünlerinizin daha cazip ve ilgi çekici görünmesine yardımcı olacaktır.

Farklı görsel konseptleri denemek ve ürünlerinizi farklı kullanım alanlarında göstermek bu açıdan daha etkili olacaktır.

Ürünlerinizin en önemli özelliği üzerinde durun

Bir ürün tanıtımı yapıyorken, ürünün tüm özelliklerini bu e-postalara yazmak zorunda değilsiniz. Bunları yazmak e-postanızın çok fazla uzamasına neden olur. Bu sebeple de ürünün en çarpıcı ve dikkat çekici özelliğini ya da tüketicilerin hangi problemlerini çözdüğünü anlatan kısa bir mesaj yazmalısınız.

Bu mesaj tüketicilerde merak uyandırmalı. Tüm bilgiyi bu e-posta içinde vermek merak hissini yok edeceği için, e-posta tıklanma oranlarını düşürebilir. Bu sebeple de sadece en çarpıcı ve dikkat çekici özelliğin üzerinde durmak, ürünle ilgili merak uyanmasına yardımcı olur ve böylelikle tüketiciler e-ticaret sitenize çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!