DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta başlıklarınızı ilgi çekici hale getirecek 9 ipucu

E-posta başlıklarınızı ilgi çekici hale getirecek 9 ipucu

E-posta pazarlama doğru yapıldığında, online satış yapan şirketlerin geri dönüşüm oranını artıracak yöntemlerden biri. Bir e-postanın açılma oranını etkileyen en önemli faktörlerden biri de e-postada kullanılan başlıklardır. Bu başlıkların ilgi çekici olması, okuyucuların e-postalara olan ilgisini ve merakını da artırır.

İyi ve ilgi çekici bir başlık atmanın da kendine has özellikleri vardır. Bu unsurlara dikkat etmek, açılma ve okunma oranlarını artırır. İyi bir başlık yazabilmek için ihtiyacınız olan ipuçlarını da aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

1. E-posta başlıklarını kısa tutun. Başlıklarınızın maksimum uzunluğunun 50 karakteri geçmemesine özen gösterin. 50 karakterden uzun olan başlıklar, e-postanın ön izlemesinde tam olarak görünmeyecektir.

2. Samimi bir dil kullanın. Kimse bir robotla konuşmak istemez. Bu nedenle de tüketiciler aldığı mesajların samimi olmasını isteyecektir. Tabii ki burada kurumsal dilinizden ödün vermemeniz gerekiyor; ancak sıradan ve düz, yapmacık bir dil kullanmaktan kaçının.

3. Gönderdiğiniz e-postaları kişiselleştirin. Kişiselleştirme e-ticarette çok önemli. E-postalarınızda da kişiselleştirme kullanmak, tüketicilerle daha iyi bir iletişim kurulmasını sağlar. Özellikle alıcı isimlerine dikkat etmek, e-posta başlıklarınızda oldukça önemli.

4. E-postanın içeriğinde olmayan konuları başlığa taşımayın. E-postalarınızın açılma oranını artırmak için, gönderinin içinde olmayan bilgileri, e-posta başlığında kullanmamanız oldukça önemli. Tüketicileri yanlış yönlendirmek, ilerleyen zamanlarda bu tüketicilerin e-posta listesinden ayrılmasına ya da e-postalarınız spam olarak işaretlemesine neden olabilir.

5. Anlaşılır bir diliniz olsun. Karmaşık ve uzun cümleler kurmaktan kaçınmanız da oldukça önemli. Anlık bir bakışta dahi alıcılar, e-postanızda vermek istediğiniz mesajı anında algılayabilmeliler. Bunun için devrik ya da çok karışık cümle yapılarına girmemeniz gerekiyor. Zaten ilk maddede de dediğimiz gibi 50 karakter sınırını aşmamanız gerekiyor. Bu nedenle de çok uzun cümle kalıplarını başlıklarda kullanamazsınız.

6. Gereksiz detaylara yer vermeyin. Başlıklarınızı hazırlarken önem derecesi düşük olan verileri e-postanın içine saklayabilirsiniz. Başlıklarda e-postanızın en önemli detaylarına yer vermeniz daha ilgi çekici olacaktır.

7. Soru sorun. Başlıklarınızda okuyuculara bir soru sormak, merak uyandırır ve dikkat çeker. Ürün veya hizmetinizle ilgili bir soru sorarak, tüketicilerin dikkatini çekebilir.

8. Aşırı büyük harf kullanmayın. Başlıklarınızda aşırı büyük harf kullanımı, e-postalarınızın spam olarak algılanmasına neden olur. Gramer kuralları dahilinde büyük harf kullanmanın dışına çıkmamaya özen gösterin.

9. Zaman kısıtlamalı teklifler sunun. E-postalarınızda sunacağınız teklifleri başlıklarınıza taşıyın. Bu teklifleri belli bir süre ile limitli tuttuğunuzda, tüketicilerin e-postalara yaklaşımı daha farklı olacaktır. Belli bir zaman kısıtlamasının olması, tüketicilerin eyleme geçme hızını ve oranını da artırır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!