DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-posta açılma oranlarını artırmak için 10 yöntem

E-posta açılma oranlarını artırmak için 10 yöntem

E-ticarette e-posta pazarlama ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Ancak geri dönüşümlerinizi artırabilmeniz için e-postalarınızın açılma oranlarının da yüksek olması ve yolladığınız emaillerin kullanıcıların dikkatini çekmesi gerekiyor.

Açılma ve tıklama oranlarınız ne kadar yüksek olursa, e-posta pazarlamadan alacağınız verim de daha yüksek olacak. Bu oranları yükseltmek için de aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Çarpıcı ve ilgi çekici bir başlık hazırlayın

Gün içinde onlarca e-posta alan bir kullanıcının dikkatini çekebilmeniz için ilk olarak onun e-posta klasöründe dikkatini çekmeniz gerekiyor. Onun dikkatini ilk etapta çekebilmenizi sağlayacak faktör ise e-postanızda kullandığınız başlık olacak.

Başlıklarınızı hazırlarken üzerinde düşünmek için vakit harcayın. Kullanıcıların dikkatini nasıl çekeceğinizi bilmiyorsanız, “Nasıl bir başlık benim ilgimi çekerdi?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Sizin dahi ilginizi çekmeyen bir başlıkla e-postalarınızı göndermeyin. İlk olarak kendinizi ikna etmeye çalışın ve yaratıcılığınızı zorlayın.

Kurumsallıktan çıkın, kişi olarak e-postalarınızı yazın

Kurumsal bir firma dahi olsanız, hedef kitlenize hitap edecek bir dil belirleyin. Bu dil, kurumsallıktan uzak, doğrudan kullanıcıyla iletişime geçebilecek bir dil olsun. E-postayı okuyan kişi, bir şirketle değil de bir kişi ile muhattap oluyormuş gibi hissedebilmeli. Böylelikle kurumsallıktan uzaklaşarak, kullanıcı ile birebir iletişim kurmuş olursunuz.

E-posta listenizi farklı kategorilere ve gruplara ayırın

E-posta listenizde yer alan kişileri farklı gruplara bölün. Böylelikle her bir kategori ve farklı ilgi alanları olan kullanıcılar için değişik bir e-posta göndererek, onların ilgisini daha çok çekebilirsiniz.

Farklı gruplar oluşturmak için ideasoft toplu mail gönderim sisteminden yararlanabilirsiniz.

E-postalarınızı kişiselleştirmeyi unutmayın

E-posta listenizdeki kişileri farklı gruplara ayırdıktan sonra hazırlayacağınız şablonlarda daha çok kişiselleştirme yapabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş e-postalar açılma oranları olarak da daha etkili. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi “E-posta pazarlamada kişiselleştirmenin önemi” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Kaliteli içerik üretin

Gönderdiğiniz e-postalarda belli bir kalite standardı oturtmanız lazım. Sadece kampanya bilgileri ve satışa yönlendirecek e-postalar hazırlamak yerine, kullanıcılara bilgi verecek ve onlara bir değer katabilecek e-postalar hazırlamaya özen gösterin. Böylelikle onları sadece potansiyel müşteri olarak görmediğinizi ve onlara değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

E-postada bulunan görsellerin ve videoların kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin. Bunun yanı sıra yazılı içeriklerinizde de ilgi çekici bir dil kullanarak kullanıcıya hitap etmeye çalışın.

Doğru zamanda e-postanızı gönderin

E-postalarınızı doğru zamanda göndermeye özen gösterin. Doğru zamanda gönderilen e-postaların açılma oranları da daha yüksek olur. Kampanyaların doğru zamanda duyurulmasının yanı sıra tüketicilerin e-postalarını en çok kontrol ettiği saat aralıklarında bu gönderimleri yapmanız da bir o kadar önemli.

Doğru zamanı nasıl bulursunuz? Tabii ki bunun için belli başlı testler yapmanız gerekiyor. Bugüne kadar gönderdiğiniz e-postaların açılma oranlarını ve gönderim saatleri ile günlerini karşılaştırarak sizin için optimum zamanı bulabilirsiniz.

A/B testleri yapın

A/B testleri e-ticaret şirketleri için çok önemli. A/B testlerini e-posta pazarlama için de kullanabilirsiniz. Farklı e-posta şablonları hazırlayabilir, bu şablonlarda görsellerin yerlerini, kullanılan dili, call to action butonlarını değiştirerek farklı gruplara bu şablonları gönderebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, bu testlerle sizin için en ideal e-posta gönderim zamanını da belirleyebilirsiniz. A/B testleri ile farklı günlerde farklı saatlerde gönderiler yaparak kullanıcıların en fazla etkileşime girdiği zaman aralıklarını bulabilirsiniz.

E-posta listenizi güncel tutun

E-posta listenizde yer alan kullanıcıların listesini belli periyodlarla güncelleyin. Aktif olmayan kullanıcıları ve düşük açılma oranları olan e-postaları bu listeden kaldırabilirsiniz. Böylelikle genel açılma oranlarınız da yükselecek.

Kullanıcıların mail adreslerini kontrol ederek “yhoo.com, gmil.com” gibi yazım hatalarını düzeltebilirsiniz. Yazım hataları nedeniyle gönderdiğiniz e-postalar bazı kullanıcılara ulaşmıyor olabilir ve bu da açılma oranlarınızın düşmesine neden olur.

E-postalarınızı mobile uyumlu hale getirin

E-posta pazarlama için kullandığınız şablonların mobile uyumlu olduğundan emin olun. Tüketicilerin büyük bir kısmı, artık akıllı telefonları ile e-postalarını kontrol ediyor. Mobile uyumlu olmayan e-postalar bu cihazlarda düzgün görüntülenemediği için de kullanıcılara kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor.

Tüketiciler düzgün görüntüleyemedikleri e-postaları okumadan geçebiliyorlar ve markanızdan gelen e-postaları bir kez görüntüleyemediklerinde, ilerleyen zamanlarda gelen emaillere de dikkat etmiyorlar. Bu nedenle e-posta pazarlamada mobile uyumluluğa özen göstermelisiniz.

Ne olursa olsun spam yapmayın

Yazının başlarında da değindiğimiz gibi tüketiciler gün içinde onlarca e-posta alıyorlar ve bunların birçoğunu spam mailler oluşturuyor. Markanızın güvenilirliğine ve marka değerine zarar vermemek için spam e-postalardan ne olursa olsun kaçının.

Tüketiciler artık bu konuda oldukça bilinçliler ve bir kez spam yaptığınızı anladıklarında sizi engelleyebiliyorlar ya da listeden çıkabiliyorlar. Ancak birçoğu listeden çıkmakla uğraşmayıp sadece engellemeyi tercih ediyor. Mailleriniz kullanıcılara ulaşsa da doğrudan spam klasörüne gidiyor ve bu da doğal olarak sizin açılma oranlarınızın düşmesine neden oluyor.

Kullanıcıların gerçekten işine yarayabileceği bir kampanya veya bilgi sunmadığınız sürece, sadece gönderi yapmak için e-posta göndermeyin. Her gün onlara bir fırsat sunmak zorunda değilsiniz. Elinizde onların ilgisini çekebilecek bir şeyler olduğu zaman e-posta pazarlamasından yararlanın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!