DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-alışveriş deneyiminde dönüşüm ve pazarlama fırsatları

E-alışveriş deneyiminde dönüşüm ve pazarlama fırsatları

E-ticaret girişimcileri, pazarlama karmalarını geliştirirken bazen önemli detayları gözden kaçırarak satın alma döngüsünün “karar verme” evresine çok fazla takılabiliyor. Stratejik çalışmalarda odaklanmak çoğu kez yararlı olsa da, büyük resmi görmeyi engelleme olasılığına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Bir e-ticaret işletmecisi olarak siz de kariyerinizin bir aşamasında, kendinizi benzer bir durumda bulmuş olabilirsiniz. E-ticarette pazarlama çalışmalarından daha iyi sonuç alınmasını sağlayabilecek büyük fırsatlar, kimi zaman kolaylıkla gözden kaçırılabiliyor. Ancak alışveriş deneyiminde ödeme öncesi pazarlama fırsatlarını değerlendirerek, siz de karlılığınızı artırabilirsiniz.

Bunun için öncelikle müşterinin alışveriş yolculuğunu analiz etmek faydalı olabilir…

Satın alma döngüsü

1. Farkındalık evresi

Araştırmalara göre farkındalık evresindeki insanlar; satışlarla, ürünlerle ya da promosyonlarla ilgilenmiyor. Bunlardan herhangi birisine, bir şekilde değinilmesi onların canlarını sıkarak siteyi terk etmelerine sebep olabiliyor.

2. Değerlendirme evresi

Potansiyel müşteriler bu aşamada problemlerini tanımlamış ve bunu çözecek ürün ve hizmetler için araştırma yapmaya başlamıştır. Farklı çözümleri karşılaştırmayı kolaylaştıracak değerlendirme kriterleri de bu aşamada oluşuyor.

3. Karar evresi

Bu aşamada potansiyel müşterinin ihtiyaçlarına yönelik bir problemi tanımladığı, çözüm seçeneklerini araştırdığı ve bunları eleyerek ikiye ya da üçe indirdiği varsayılıyor. Karar evresi aynı zamanda, hemen hemen tüm e-ticaret pazarlamacıların saplanıp kaldıkları nokta; yani promosyon şifrelerinin, ücretsiz kargonun, özel avantajların dönüşüm sağlama umuduyla devreye sokulduğu aşama.

4. Memnuniyet evresi

Müşterilere kusursuz bir alışveriş deneyim, yaşatarak onu marka elçisine dönüştürmek için bu aşamayı gözden kaçırmamanız öneriliyor. Markanızla, sonradan sadakate dönüşme potansiyeli taşıyan derin bir duygusal bağ kurmanıza yardımcı olabilecek bu adım, özel bir strateji izlemenizi gerektirebilir.

En sık nerede hata yapılıyor?

E-ticarette, pazarlama çalışmalarının büyük bir bölümü, genellikle müşterilerinin karar verme aşamasında yoğunlaşıyor. Uzmanlara göre bu aşamada gereğinden fazla kontrolcü davranmak, zaman kaybına yol açabiliyor. Site ziyaretlerinin satışa dönüşüp dönüşmediği, önemli olmakla birlikte, farklı aşamalarda da pazarlama fırsatları olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Örneğin satın alma öncesi süreç, arzu edilen dönüşümü gerçekleştirmek için büyük bir fırsat olabilir.

Satış öncesi aşama neden önemli?

Farkındalık ve değerlendirme gibi satış öncesi aşamalar, alışveriş döngüsünün ilk iki aşamasını oluşturuyor. Henüz ödeme gerçekleşmemiş olmamasına rağmen, dönüşüm hedeflerine erişilmesinde bu aşamaların özel bir etkisi var. Potansiyel müşterilerin ve muhtemel bir satışa yönelik “lead”lerin toplandığı bu aşamada kişiler, sunacağınız bir “değer” karşılığında, kişisel bilgilerini sizinle paylaşmayı kabul edebilir. E-kitaplar, teknik incelemeler, web seminerleri vb. eğitici ve bilgilendirici içerikler, satış öncesinde müşterilerinize sunabileceğiniz değerler arasında.

E-ticaret siteniz için pazarlama stratejileri geliştirirken, alışveriş deneyiminin her aşamasını yakından izleyebilmek, olası tüm fırsatları değerlendirmek için önemli. Kargo, içerik ve ürün yönetimi dahil tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek; ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıracak mobil destekli IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile siz de e-ticaret işinizi güçlendirip, büyütebilirsiniz. Siz de akıllı e-ticaret paketlerini bugünden deneyin, kazancınızı ertelemeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!