Düşük bütçeyle e-ticarete başlamak mümkün mü?

Dusuk butceyle e ticarete baslamak mumkun mu

Başarılı bir dijital mağaza kurmak için gerekenler listelenseydi, listenin sonu hiçbir zaman gelmezdi. Ve e-ticaret yapma niyetinde olan birçok girişimci, büyük bir olasılıkla bu listeyi gördükten sonra, potansiyel harcama alanlarını görerek kararlarından vazgeçerdi. Neyse ki “bootstrapping” var!

E-ticarete sıfır bütçe ile atılarak başarılı olabileceğinizi söylemek, maalesef mümkün değil. Geleneksel ticaretle kıyaslanamayacak kadar küçük olsa da; tasarım, teknoloji, pazarlama vb. harcamalarınız için “bir miktar” sermayenizin olması gerekiyor. Yine de tüm bu harcamalarınız için yüksek bir bütçe öngördüyseniz, sınırlı bir bütçeyle de bunun üstesinden gelebileceğinizi müjdelemek isteriz.

IdeaSoft bu kez sizin için; “Düşük bütçeyle e-ticarete başlamak mümkün mü?” sorusuna yanıt aradı.

Düşük bir bütçenin ne gibi yararları olabilir?

1. İşin her aşamasını öğretir

Tüm işlerinizi kendiniz yapacağınız için, mağazanızı yönetirken işinizin her aşamasına hakim olursunuz. Bu, herhangi bir iş sahibi için paha biçilmez bir deneyimdir.

2. Düşünmeye ve iş fikirlerini kanıtlamaya zorlar

Yeterli paranız varsa, kanıtlamak istediğiniz iş fikirleriniz için daha rahat harcama yapma eğiliminde olursunuz. Fakat bütçeniz sınırlıysa; genel konseptten stratejiye kadar, her hareketiniz üzerinde düşünmeniz ve onların sağlamasını yapmanız gerekir. Örneğin stoklamayı göze alamadığınızda “drop shipping” ile başlayarak, yavaş yavaş kendi ürün stoğunuzu oluşturabilirsiniz.

3. Hedeflere odaklanmayı sağlar

Kaynaklarınız sınırlı olduğunda hedeflerinize odaklanabilir; gerçekten yapmanız ve satın almanız gerekenlere öncelik verirsiniz. Seçici olur ve öncelikle başarmak istediklerinizi düşünürsünüz. Yüksek bir başlangıç sermayesi, dikkat dağıtıcı olabilir.

4. Akıllı ve yaratıcı hale getirir

Örneğin tam sayfa bir ilan için bütçeniz yoksa, pazar bilinirliğinizi oluşturma konusunda yaratıcılığınızı kullanmaktan başka çareniz de olmayacaktır. Bu, parayla ölçülemeyecek kadar değerlidir ve genellikle hedef kitlenizle daha derin bağlar kurmanızla sonuçlanır.

“Bootstrapping” nedir?

Aslında istatistiksel bir yöntem olan “bootstrapping”, startup ekonomisinde kısaca; yaratıcı ve akıllı bir biçimde -yalnızca eldeki kaynakları kullanarak iş kurmaya denir.

Neden “Bootstrapping”?

E-ticaret işinizi kurarken banka kredisi almayı düşünebilirsiniz. Size sermaye desteği sağlayacak ya da borç verebilecek bir aile üyesi veya arkadaşlarınız da olabilir. Fakat her iki durumda da, aldığınız miktarı, çoğu kez faiziyle birlikte geri ödemek durumunda kalırsınız. Oysa bootstrapping ile;

  • İşinizin kontrolü sizdedir
  • Borçlanmaktan kurtulursunuz
  • Riskiniz azalır
  • Dilediğinizde özgürce değişebilirsiniz

Bootstrapping’in olumsuz yönleri nelerdir?

Süreç daha yavaş işler

Sınırlı kaynaklarla iş kurmak, potansiyel olarak yavaş işleyecek bir süreçtir. Ve bu, hedeflerinize ulaşmanız için önünüzde uzun bir yol olduğu anlamına gelir. Örneğin eğer reklam vermeyi göze alamıyorsanız, SEO üzerinde çalışmanız ve onun meyvelerini alıncaya kadar beklemeniz gerekebilir.

Moral bozucu olabilir

Bunun nedeni, öncelikle, bir iş kurmanın zaman almasından kaynaklanır. Fikriniz kolayca taklit edeilemeyecek kadar özgün değilse, iyi finanse edilmiş rakip şirketlerin pazara girişini görmek moral bozucu olabilir.

Bootstrapping, elinizdeki sınırlı kaynakları kullanarak ve girişiminizin riskini azaltarak e-ticarete başlamanın harika bir yolu olabilir. Kaliteli bir e-ticaret altyapısı ve bunu işletebilecek teknik ekibi kendi olanaklarınızla bir araya getirebilir veya IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. IdeaSoft ile teknik bilgi gerekmeksizin, kendi e-ticaret işinizi kurup yönetebilirsiniz. Ürünlerinizin internetten satışını kolaylaştıran mobil destekli ve benzersiz IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleriyle tanışmak için demo hesabınızı hemen oluşturun

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)