DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Düşük bütçe gerektiren dijital pazarlama çalışmaları

Düşük bütçe gerektiren dijital pazarlama çalışmaları

Özellikle küçük ölcekli e-ticaret firmaları için dijital pazarlama çalışmalarına bütçe ayırmak oldukça zor olabiliyor. Yeni kurulan girişimler masraflarını azaltmak için ya da az olan sermayelerini iyi bir şekilde yönetebilmek için dijital pazarlamaya çok fazla bütçe ayıramıyorlar.

Tabii ki reklam ve pazarlama çalışmalarının yapılamaması da marka bilinirliğinin artırılamamasına neden oluyor. Ancak dijital pazarlama çalışmalarında düşük bütçe ile de marka bilinirliği artırılabilir. Tabii ki bu süreç, reklam bütçesinin az olması nedeniyle daha uzun vadede size sonuçlar verebilir.

Google My Business’ten yararlanın

Firmanızın Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak ve markanızla ilgili iletişim bilgilerinin rahat bir şekilde bulunmasını sağlamak için Google’ın My Business servisinden yararlanabilirsiniz. Bu servisten yararlandığınızda, Google+ üyeleri firmanızı oylayabiliyor ve ne kadar çok oy alırsanız, sayfanızın indekslenme oranı da bir o kadar artıyor. Bu sayede de arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabiliyorsunuz.

Sosyal medyadaki networkünüzü genişletin

Sosyal medyadaki etkinliğinizin yanı sıra, bu mecralardaki networkünüzü de genişletmeniz gerekiyor. Özellikle aktif olan Facebook ve Linkedin gruplarında markanızı sektörünüzle ilgili kişilere duyurabilirsiniz. Bütün gruplara üye olmak zorunda değilsiniz; fakat aktif ve abonesi fazla olan gruplarda yer almak, markanızla ilgili paylaşımlar yapmak ve diğer kullanıcılarla iletişime geçerek onlarla iletişim halinde olmak sosyal medya networkünüzü genişletmenizi sağlar.

Sosyal mecralardaki görünürlüğünüzü artırın

Networkünüzü genişletmenin yanı sıra, bu mecralardaki görünürlüğünüzü de artırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için de aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

  • Kendi Facebook grubunuzu oluşturup, ürünler ve ürünlerin nasıl kullanılacağıyla ilgili bilgiler paylaşabilirsiniz.
  • Facebook grubunuza abone olan kullanıcılara özel indirim ve kampanyalar hazırlayabilirsiniz.
  • Soru cevap bölümleriyle, bu gruplardaki kişilerle iletişime geçerek onların problemlerini çözebilirsiniz.

İlgi çekici ve bilgilendirici içerikler kullanın

Sosyal mecralarda organik olarak bilinirliğinizi artırabilmek için içerik pazarlamadan yararlanmanız gerekiyor. Tabii ki bunun için de ilgi çekici ve yaratıcı çalışmalar yapmanız gerekiyor. Farklı kitlelere ulaşmak ve içerik çeşitliliğinizi artırmak için farklı içerik türlerinden yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki çalışmaları yaparak da içeriklerinizin dağıtımını sağlayabilirsiniz.

  • Markanız ve sektörünüzle ilgili bilgileri ve kampanyaları duyurmak için infografiklerden yararlanabilir ve bu çalışmalarınızı sektörünüzle ilgili yayın yapan, yayıncılara gönderebilirsiniz.
  • Sektörünüzle ilgili yayıncı kuruluşlarda konuk yazar olabilir ve bilginizi burada paylaşabilirsiniz. Bu mecralarda firmanızla ilgili linkler paylaşmanız hem sitenize trafik çekecektir hem de alan adı otoritenizi güçlendirecektir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz Facebook ve Linkedin gruplarında bu içeriklerinizi paylaşın.

Yarışmalar düzenleyin

Sosyal mecralardaki etkinliğinizi artırmak için bu mecralar üzerinde yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Bu yarışmalarda katılımcılardan bilgiler toplayabilir, yarışmaya katılım şartlarında kullanıcıların bu içeriklerini paylaşmalarını isteyerek yeni hedef kitlelere ulaşabilir, kullanıcılardan fotoğraf ya da video ile katılım isteyebilir ve bu yarışmaları ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Marka bilinirliğini artırmak için bu tür yarışmalar oldukça etkili olabiliyor. Bu yarışmalarda kullanıcılara hediyeler verebilir ya da indirimler sunabilirsiniz. Kullanıcıların bu yarışmalara katılması için onlara bazı sebepler vermeniz gerekiyor ve e-ticarette de bu genellikle hediye ya da indirim oluyor.

Sonuç

Dijital pazarlama çalışmalarınızı düşük bütçelerle ya da hiç para harcamadan yapabilirsiniz. Fakat son yıllarda sosyal mecraların algoritma değişiklikleri organik erişimi ciddi ölçüde sınırlamaya başladı. Bu mecralar, markaların reklam vererek tüketicilere ulaşmalarını istiyorlar.

Eğer pazarlama için fazla bir bütçeniz yoksa, bu tür düşük bütçeli çalışmalar yapabilirsiniz. Fakat organik erişiminiz limitli olacağı için, bu çalışmalardan alacağınız sonuçlar uzun vadede etkisini gösterecektir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamae-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlamaReklamsosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!