DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Markalar için düşük bütçe gerektiren pazarlama taktikleri

Markalar için düşük bütçe gerektiren pazarlama taktikleri

Özellikle küçük ölçekli e-ticaret firmaları, pazarlama bütçelerini hazırlarken sıkıntılar çekiyorlar; çünkü birçok alanda para harcaması yaptıkları için, pazarlama kısmına büyük bütçeler ayıramıyorlar.

Ancak tanıtım çalışmaları yapılmadan da markanızı büyütmek pek kolay değil. Marka tanıtım yapmak için düşük bütçeler de olsa, belli bir pazarlama bütçesi ayırmanız gerekiyor.

İnternet üzerinden satış yapan ve internet üzerindeki kullanıclara ulaşmak isteyen firmaların yararlanabileceği düşük bütçe gerektiren pazarlama taktiklerinden bir kaçını sizinle paylaşacağız.

Daraltılmış hedef kitleli Facebook reklamları

Facebook reklamları verirken, hedef kitle seçimi oldukça önemlidir. Bu reklam kampanyalarını hazırlarken, hedef kitlenizi daraltmanız gerekiyor. Özellikle bu iş için büyük bir bütçe ayırmadıysanız ve elinizdeki limitli bütçeyi kullanmayı planlıyorsanız, hedef kitle daraltması bir o kadar önemli.

Hedef kitleyi daraltmak, reklamınızın kimler tarafından görüleceğini belirler. Sizin ürün veya hizmetlerinizle ilgilenmeyen kişilere yönelik bir hedefleme yaptığınızda, bu reklamlar bu kişilere gösterilse bile istediğiniz sonucu alamayacaksınız.

Markanızla ilgili kriterleri taşıyan ve belli başlı karakteristik özellikleri taşıyan kişileri belirleyerek, bu kişilere yönelik hedef kitleler oluşturmalısınız. Reklamınızın gösterildiği kişi sayısı az olsa dahi, doğrudan sizinle ilgili kişiler, bu çalışmaları görecekleri için, etkileşim ve geri dönüşüm oranınız daha yüksek olacaktır.

Çapraz kanallı remarketing

Çapraz kanallı remarketing’de, sitenizi ziyaret eden ya da reklamınızı farklı platformlarda gören kullanıcılara, yine farklı kanallar üzerinden de reklamlarınızı göstermenizi sağlar.

Bir örnekle anlatmak gerekirse, Google adwords kampanyalarınızı gören ve bu reklamlara tıklayan kişiler sizinle etkileşime girmeyebilir. Ancak bu reklamlara tıklayan kişiler, farklı kanallarda (mecralar) da vakitlerini geçiriyorlar ve siz bu kişilere bu kanallarda da reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Adsense reklamlar kullanarak, bazı sitelerde reklamlarınızı gösterebilirsiniz ve buradaki reklamlara tıklasa da herhangi bir geri dönüş yapmayan kullanıcılara Facebook ya da Youtube üzerinden de ulaşarak reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Reklamlarınızı sadece arama motorları üzerinde değil, kullanıcı davranışlarını takip eden Facebook ve Youtube gibi platformlar üzerinde de göstererek daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Instagram reklamları

Görsel içeriklere önem veriyorsanız veya görsel çalışmalar hazırlayabiliyorsanız, Instagram reklamları da sizin için oldukça faydalı olacaktır. Burada gösterilen reklamlar aracılığıyla, kullanıcılar doğrudan sizin seçtiğiniz bir landing sayfasına ya da sitenizin ana sayfasına yönlenebilirler.

Instagram reklamlarını Facebook üzerinden verdiğiniz için, Facebook’un tüm hedefleme seçeneklerini kullanarak reklamlarınızı verebiliyorsunuz. Bu sayede, yazının başında belirttiğimiz daraltılmış hedef kitleleri seçerek, daha etkili Instagram reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz.

Mobil reklamlar

Mobil cihazlar üzerinde gösterilen reklamların ücretleri, PC ya da tabletlere göre daha düşük oluyor. Böylelikle Google ve Facebook reklamlarınızı mobile uyumlu hale getirerek, daha düşük bütçelerle reklamlar hazırlayabilirsiniz. Kullanıcıların büyük çoğunluğunun devamlı olarak mobil cihazlarını kullanıyor olması, mobil reklamların da önemi daha çok artırıyor.

Facebook form (talep toplama) reklamları

Facebook lead ads olarak geçen bu reklam türü, kullanıcılardan istediğiniz bilgileri toplamanızı sağlıyor. Aynı zamanda bu reklam türü aracılığıyla, kullanıcılar sosyal ağı terk etmeden ürün veya hizmetiniz hakkında detaylı bilgi alabiliyorlar. Ürün veya hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi sunarken, bu reklamın call to action butonuna tıklanıldığında, kullanıcıların karşısına bir form çıkıyor ve Facebook buradaki kişisel bilgilerin bir kısmını kendi dolduruyor. Bu formda, birçok özel bilgi sorabilir ve kullanıcıların bunları doldurmalarını isteyebilirsiniz.

Kullanıcılar formdaki bu bilgileri doldurduktan sonra, onay butonuna tıklayarak işlemi bitiriyor. Ancak siz de kullanıcılardan toplamak istediğiniz bilgileri toplamış oluyorsunuz. Buradaki bilgiler doğrultusunda, onlara özel e-posta kampanyaları oluşturabilir, VIP listeler oluşturarak, sadece bu kullanıcılara özel fırsatlar sunarak onları sitenize çekmeyi başarabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlamaReklam
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!