DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dünyada ve Türkiye’de e-ticaret pazarı ve sizi bekleyen fırsatlar

Dünyada ve Türkiye’de e-ticaret pazarı ve sizi bekleyen fırsatlar

​E-ticaret Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerden biri fakat bu durum aslında tüm dünya için geçerli. Yapılan araştırmalar küresel e-ticaretin tarihte ilk defa 1 trilyon doları geçtiğini gösteriyor. Bunda müşterilerin internet üzerinden satın alma yapma alışkanlıklarının artıyor olması kadar, e-ticaret sitesi sahiplerinin de işlerini giderek daha iyi araçlarla ve daha iyi şekilde yapıyor olmalarının da payı büyük.

 

Dünyadaki e-ticaret hacminin en yüksek olduğu iki bölge Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgesi. Bu bölgelerin öne çıkmasının başlıca nedeni güçlü ekonomileri. Yani bu bölgeler sadece e-ticarette değil, geleneksel ticarette de dünyanın geri kalanına göre daha büyük bir hacme sahipler.

 

İlginç olan ise e-ticaretin dünyanın bu bölgeleri dışında kalan kısımlarında daha hızlı büyüyor olması. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı bölgeler son dönemin e-ticarette en çok hız kazanan bölgeleri olarak göze çarpıyor.

 

Bu durum da çok önemli bazı e-ticaret fırsatlarını ortaya çıkartıyor. İşte IdeaSoft olarak sizler için derlediğimiz bazı önemli fırsatlar…

 

Özellikle gibi Türkiye gibi hızlı büyüyen ekonomilerde e-ticaret sunduğu avantajlar nedeniyle öne çıkıyor. Genç nüfus ve hızlı güçlenen ekonomisi sayesinde Türkiye’de tüketiciler e-ticarete yoğun ilgi gösteriyorlar. IdeaSoft’un hem Türkiye, hem de dünya çapındaki online ticarete dair derlediği verilerde ise özellikle bazı alanlarda büyük fırsatlar göze çarpıyor.

 

Dijital İçerikler

Şu anda dünyada e-ticaret alanında tüketicilerin en çok harcama yaptıkları alan dijital içerikler. Yani şu anda fiziksel ürünlerden daha çok satılan şey bilgisayarlarınıza veya akıllı cihazlarınıza indirebileceğiniz dijital dosyalar. Bunlar e-kitap ve e-dergi gibi içerikler olabileceği gibi, web sitelerinde kullanılabilecek tema ve görsel dosyaları veya bilgisayar ortamında satılabilen kupon ya da kodlar olabilir. IdeaSoft olarak gördüğümüz fırsat Türkiye’de bu alanda halen bakir bir alan bulunuyor olması. Eğer e-ticarete yeni girmeyi düşünüyorsanız bu alandan başlamak sizin için ilginç olabilir. Eğer hali hazırda e-ticaret siteniz üzerinden fiziksel ürün satışı yapıyorsanız, açmayı düşündüğünüz ikinci e-ticaret mağazasının dijital ürünler üzerine olmasını değerlendirebilirsiniz.

 

Giyim ve Aksesuar

Dünya çapında en çok satışı gerçekleştirilen ikinci kategori ise giyim ve aksesuar. Türkiye gibi tekstilin son derece gelişmiş olduğu bir ülkede özellikle giyim konusunda satılabilecek ürün konusunda neredeyse sınırsız seçenek bulunuyor. Bunu aksesuarlarla birleştirip müşterileriniz için daha geniş ve birbirleri ile uyumlu alternatifler üretebilirsiniz. Üstelik bu alanda sadece Türkiye değil, yurtdışına satış yapmak da e-ticarette gördüğümüz diğer bir önemli fırsat.

 

Spor ve Sağlıklı Yaşam Ürünleri

IdeaSoft olarak üçüncü sırada gördüğümüz fırsat ise spor ve sağlıklı yaşam ürünleri ile ilgili. Dünya çapında sağlıklı yaşam konusunda artan bilinç, tüketicilerin bu alandaki ürünlere giderek daha fazla talep göstermesine neden oluyor. Bu alanda sunulabilecek ürünler arasında hem yüksek ve hem de düşük fiyatlı alternatifler olması IdeaSoft akıllı ticaret paketlerini kullananlar için de müşterilerine farklı seçenekler sunma imkanı sağlıyor.

 

En çok satışı yapılan ürünler arasında dördüncü sırada tüketici elektroniği ve beşinci sırada da paketlenmiş ürünler geliyor. Bunlar da yine çok talep gören ve bu yüzden de e-ticarette yüksek gelir sağlamak için değerlendirebileceğiniz seçenekler.

 

Bunlar şu anda e-ticaret sektöründe öne çıkan bazı kategoriler. Bu ve benzeri ürünleri satmak konusunda IdeaSoft akıllı ticaret paketlerinin size nasıl imkanlar sunduğunu görmek için ürünler sayfamıza bir göz atmanızı öneririz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!