DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dünyada e-ticaret pazarı ne durumda?

Dünyada e-ticaret pazarı ne durumda?

​E-ticaret Türkiye’de olduğu gibi tüm dünya çapında en hızlı büyüten sektörlerden biri. Bir yandan işi sadece e-ticaret olan firmalar bu büyümeye katkıda bulunurken, aynı esnada asıl işi fiziksel mağazacılık olan şirketler de bu kaçınılmaz değişimin bir parçası olma fırsatını kaçırmamaya çalışıyorlar.

 

E-ticaret sektörünün bu gelişimi de kuşkusuz en çok tüketicilere yarıyor. Daha fazla ürün çeşidine, daha az zaman içerisinde erişebiliyor ve daha uygun şartlarda beklentilerine tam olarak karşılık gelen ürünlere sahip olabiliyorlar. Üstelik sınırları kaldıran e-ticaret sayesinde müşteriler diğer ülkelerden daha fazla ürün satın almaya başladılar.

 

Peki hem iş dünyası, hem de tüketicileri yakından ilgilendiren bu gelişimin ekonomik karşılığı ne? Yakın zamanda gerçekleştirilen geniş çaplı küresel bir araştırma uluslararası e-ticaret pazarının ulaştığı şaşırtıcı büyüklüğü gözler önüne seriyor…

 

Online ödeme konusunda dünyadaki en büyük firmalardan biri olan PayPal ile araştırma şirketi Nielsen’in birlikte hazırladıkları rapora göre tüketicilerin kendi ülkeleri dışından gerçekleştirdikleri e-ticaret hacmi tam 105 milyar dolarlık bir çapa ulaştı.

 

E-ticaret pazarının oldukça güçlü olduğu altı ülkede gerçekleştirilen araştırmada ABD, İngiltere, Brezilya, Almanya, Avustralya ve Çin’deki müşteriler ve e-ticaret sitelerinin verilerinin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, bu ülkelerde toplam 94 milyon kişi düzenli olarak başka ülkelerin e-ticaret sitelerinden sipariş veriyorlar.

 

Birinci tercih ABD

Bu 94 milyon kişi birden fazla ülkeden alışveriş yapıyor ama en popüler tercih yüzde 45 ile ABD olarak göze çarpıyor. Hemen ardından ise yüzde 37 ile İngiltere geliyor. Çin ise yüzde 26 ile üçüncü en popüler tercih.

 

Uluslararası e-ticaret pazarında en çok talep gören ürün kategorisi giyim. 94 milyon tüketici giyim ürünleri için 12,5 milyar dolar harcıyor. İkinci sırada 7,6 milyar dolar ile sağlık ve güzellik ürünleri geliyor. Kişisel elektronik cihazlar ve bilgisayar donanımı 6’şar milyar dolarlık iki önemli pazar. Takı ve mücevher 5,8 ve ev elektroniği 5,4 milyar dolar hacim oluşturuyor.

 

Ucuzluk ve çeşit en büyük nedenler

Peki milyonlarca kişi neden kendi ülkelerinden değil de yurtdışından alışveriş yapmayı tercih ediyor? Araştırmaya katılan 6.000 kişinin yüzde 80’i bu soruya ürünleri daha ucuza mal ettikleri için yanıtını veriyor. Yüzde 79’u ise kendi iç pazarlarında bulamadıkları çeşitlere bu sayede ulaşabildiklerini belirtiyor.

 

Hangi uluslararası e-ticaret sitesinden alışveriş yapacaklarına karar verirken müşterilerinin yüzde 90’ı tek bir kriterde birleşiyor: Güven. Yani müşterisine ancak hem ürün, hem de müşteri hizmetleri konusunda güven verebilen e-ticaret şirketleri bu 105 milyar dolarlık pastadan pay alabiliyorlar.

 

Türkiye dünyanın en önemli pazarlarından biri. Bunu “Türkiye’de E-ticaret pazarı ne durumda?” yazısında da detaylı olarak aktarmıştık. Fakat e-ticaretin en önemli özelliklerinden biri de sınırları kaldırıyor olması. Eğer siz de Türkiye pazarının yanı sıra tüm dünyaya satış yaparak gelirlerinizi artırmak istiyorsanız gelin bunun için size yardımcı olalım. Her çaptan işletme için uygun IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin size nasıl kazandırabileceğini görmek için ücretsiz demo hesabına hemen başvurabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!