DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dünya e-ticaret sıralamasında Türkiye’nin yeri neresi?

Dünya e-ticaret sıralamasında Türkiye’nin yeri neresi?

Hızla yaygınlaşan internet, e-ticareti ticari işlemlerin yürütülmesinde kolay ve hızlı bir araca dönüştürdü. Tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesiyle, bilgi iletişimini hızlandırılan ve daha güvenli hale getiren teknolojik gelişmelerle birlikte e-ticaret, gün geçtikçe daha popüler hale geliyor.

 

Dünyadaki dijitalleşme süreci e-ticaret aracılığıyla ekonomiye yansıdı. Son yıllardaki e-ticaret hacminin artışıyla, ülkemizdeki çeşitli sektörlerde yapısal olarak bu yansıma hissedilebiliyor. Türkiye’ye çeşitli fırsatlar kazandıran bu durum, aktif bir biçimde değerlendirilebilir ve var olan e-ticaret altyapısı etkin kullanılabilirse, ekonomik anlamda çok önemli bir yol kat edilebilir.

 

IdeaSoft Türkiye’deki e-ticareti küresel çaptaki konumunu rakamlar yardımıyla ve geçmişten bugüne ele alarak ayna tutuyor…

 

E-ticaretin geçmişi

Çevrimiçi alışveriş sistemi, teknik anlamda ilk kez 1979’da devreye girdi. Bildiğimiz anlamda e-ticaret ise, 90’ların ortalarına doğru ortaya çıktı. E-ticaretin öncüleri olan Amazon ve eBay de o yıllarda kuruldu.

 

Yaklaşık 20 yıllık tarihi olan e-ticaretin B2C satış hacmi bugün küresel olarak 1,2 trilyon dolara kadar ulaşmış durumda. Düzenli olarak büyüme gösteren B2C satış hacminin, 2017’de ise 2,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

 

Türkiye, 1993 yılında resmi olarak internetle  tanıştı. Türkiye’de e-ticaretin devlet tarafından denetimsel temelleri 1997’de atılarak, 2003’te kontrol mekanizmaları açısından kapsamı genişletildi. 2000 yılından sonra, büyümeye başlayan altyapısıyla daha fazla kullanıcının internet erişimine kavuştuğu e-ticaretin, büyüme ivmesi de artıyor.

 

E-ticaret hacmi

Küresel e-ticaret hacminin en önemli kısmı Kuzey Amerika’da bulunuyor, onu Asya-Pasifik ve Batı Avrupa izliyor.  E-ticaret hacmi hızlı büyüyen Asya-Pasifik’in,  2014 sonunda birinci sıraya oturması bekleniyor. İnternet altyapıları, bilişim teknolojileri ve güvenlik yönünden gelişmiş olan bu bölgeler e-ticarette de gelişiyor.

 

Gelişmekte olan ülkelerdeki nüfus yoğunluğu içerisinde, orta sınıfın yükselmesinin harcama eğilimlerini artırması; bu ülkelerde yüksek bir potansiyel yaratarak, e-ticaret hacmini hızla artırıyor.

 

2013 rakamları Türkiye’nin; e-ticaret hacminin yıllık 40 Milyon TL. civarında olduğunu, sektörün bir önceki yıldan yüzde 30 daha fazla büyüdüğünü gösteriyor. 12 bin civarında e-ticaret sitesi olan Türkiye’deki e-ticaret satışlarının, B2C ağırlıklı olduğu göze çarpıyor.

 

Toplam internet nüfusu açısından Türkiye, küresel listede 17. sırada bulunuyor. Henüz internet kullanmayanlar da dikkate alınınca, Türkiye’nin e-ticaret hacminin büyümesi konusundaki son derece yüksek potansiyeli dikkat çekiyor.

 

E-ticaret harcamaları

Ülkeler bazındaki e-ticaret harcamalarında ABD lider konumunda. ABD’de nüfusun yüzde 54’ü çevrimiçi alışveriş yapıyor ve toplam tüketici harcamalarının yüzde 10’u çevrimiçi yapılıyor.

 

Asya-Pasifik bölgesinin lideri olan Çin 2012’de, B2C e-ticaret pazarında yüzde 88 artış göstermiş. Çin büyümesini, 550 milyon internet kullanıcısına; çevrimiçi alışveriş yapan 220 milyon tüketicisine borçlu. Çin e-ticaret harcamalarında, yakın bir gelecekte ABD’ye güçlü bir rakip olması bekleniyor.

 

TÜİK’e göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 20’si B2C e-ticaret müşterilerinden oluşuyor. Türkiye’deki kredi kartı kullanıcılarının yüzde 33’ü çevrimiçi alışveriş yapıyor ve yüzde 41’i internetten alışveriş konusunda güvenlik kaygısı taşıyor. Bu oran Avrupa ülkelerinde yüzde 1-12 arasında değişiyor. Yani Türkiye’deki e-ticaret firmalarının başarılı olmaları için ilk yapmaları gereken müşterilerine alışverişlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceklerini göstermek.

 

Bunun için de IdeaSoft yanınızda. Binlerce e-ticaret firması tarafından tercih edilen IdeaSoft, en üst düzey güvenlik önlemleri ile donatılmış akıllı e-ticaret paketleri sayesinde hem siz, hem de müşterileriniz için güvenlik kaygısını ortadan kaldırıyor. Gelin siz de IdeaSoft demo hesabınızı hemen oluşturun ve 15 gün boyunca IdeaSoft farkını ücretsiz olarak yaşayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!