DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Drip e-posta pazarlama ile gerçek hedef kitlenize nasıl ulaşırsınız?

Drip e-posta pazarlama ile gerçek hedef kitlenize nasıl ulaşırsınız?

E-posta pazarlama çalışmalarından daha iyi sonuçlar alabilmek için yeni stratejiler denemek gerekebiliyor. Sosyal medya ve içerik pazarlama çalışmaları her ne kadar etkili olsa da e-ticaret firmaları için e-posta pazarlamanın yeri daha da başka.

Geri dönüşüm oranlarına bakıldığında e-posta pazarlamanın daha etkili olduğu görülüyor. Ancak bu çalışmalardan bazen istenen sonuçlar alınamıyor. Bunun için de farklı adımların atılması gerekiyor. Bu nedenle de bu yazıda çok fazla bilinmeyen ve kullanılmayan bir yöntem olan Drip Mailing konusunu ele alacağız.

Drip e-posta pazarlama nedir?

Öncelikle drip e-posta pazarlamanın ne olduğunu açıklayalım. Drip pazarlama, doğrudan e-postalarınızla ilgilenen kişileri ayırt etmenizi sağlayan bir çalışmadır. Bu çalışma ile e-postalarınızı devamlı okuyan kişileri bulabilir ve bu kişilerin marka sadakatini artırmak için onlara özel fırsat ve kampanyalar sunabilirsiniz.

Bir örnek üzerinden gidecek olursak, e-posta listenizde 5000 kişi bulunuyor diyelim. Bu kişilere gönderdiğiniz ilk e-posta kampanyasını 2000 kişinin açtı. İkinci e-posta kampanyanızı doğrudan bu 2000 kişiye göndermeniz gerekiyor. Bunun sonucunda da 1000 kişinin yine gelen e-postaları açtığını ele alalım.

Bu iki kampanya sonrasında 5000 kişi içinden 1000 kişinin sizin gönderdiğiniz e-postaları devamlı açtığını ve bu kullanıcılarda belli bir marka sadakati oluştuğunu belirtebiliriz.

E-posta listenizin yüzde 20’si sizin doğrudan hedef kitlenizi oluşturuyor diyebiliriz. Eğer bu hedef kitleyi daha da daraltmak ve gerçek müşteri profiline ulaşmak isterseniz bu işlemi bir kez daha yapabilirsiniz.

Drip e-posta pazarlama nasıl yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz adımları tek tek ele alalım.

 • ilk e-posta kampanyanızı hazırlayın. Bu kampanyada her zaman hazırladığınız taslak üzerinden gidebilirsiniz. Başlıklarınızı ve içeriklerinizi normal stratejinize göre oluşturarak hazırlayın ve tüm e-posta listenize ya da segmentlere ayırdıysanız ilgili segmentlere gönderin.
 • Not: Drip kampanyalarınızı tüm e-posta listenize yapabileceğiniz gibi, farklı liste kategorilerine göre de yapabilirsiniz. Böylece hangi kategorilerde daha aktif müşterileriniz ve takipçileriniz olduğunu da görebilirsiniz.

 • İlk kampanyanızı gönderdikten sonra, e-posta istatistiklerinize bakın ve bu kampanyayı açan kişileri belirleyin.
 • E-postayla etkileşime girenleri belirledikten sonra bu kişilere ikinci bir e-posta gönderimi daha yapın.
 • Not: E-posta gönderim sıklığınızı önceki kampanyalarınızla aynı yapmaya özen gösterin. Bu stratejiyi denemek için her gün arka arkaya e-posta gönderimi yapmamalısınız. Genel olarak e-posta gönderim sıklığınız özelinde bu kampanya gönderilerini yapmanız oldukça önemli.

 • İkinci e-posta gönderimini yaptıktan sonra yine istatistik bilgilerine girerek, bu e-postayı kaç kişinin açtığına bakın.
 • İsterseniz bu adımı bir kez daha yapabilirsiniz; fakat bu iki adımın sonuçları size hedef kitleniz hakkında bir fikir ve sayı verecektir.

Hedef kitle belirlendikten sonra ne yapılmalı?

Hedef kitlenizi belirledikten sonraki kısım, drip e-posta pazarlamanın asıl amacını oluşturuyor. Yukarıdaki sayılardan gidecek olursak, 5000 kişilik listenizden, markanızla ilgilenen 1000 kişi olduğunu ele aldık.

Bu 1000 kişiye istediğiniz fırsatı sunabilir, istediğiniz kampanyaları düzenleyebilirsiniz; çünkü bu kişiler sizin markanızla etkileşimdedirler ve ürünleriniz bu tüketicilerin ilgisini çekmektedir.

Marka sadakatini artırmak için bu kullanıcılara özel:

 • E-posta kampanyaları düzenleyebilir,.
 • Fırsatlar ve indirimler sunabilir,
 • Yeni gelen ürünleri ilk kez onlara sunabilir,
 • Kişiselleştirilmiş e-posta taslakları hazırlayabilirsiniz.

Drip e-postanın faydaları

Drip e-postanın en büyük faydası marka sadakatini artırmaktır. Bu çalışmaları yaptığınızda markanızın doğru hedef kitlesine ulaşmış ve bu kişileri belirlemiş olursunuz. Doğru hedeflemenin pazarlama çalışmalarında önemli rol oynamasından dolayı, drip mailing de size doğru hedef kitlemenizi çıkartmanıza olanak sağlar.

Doğru hedef kitleye doğru kampanya ve fırsatlar sunduğunuzda geri dönüşüm oranlarınızı daha çok artırabilirsiniz. Geniş kitlelere ulaşmak önemli olsa da markaya sadık müşterilerin olması daha da önemlidir. Bir de bu kişileri belirleyerek, bu kişileri markaya daha sadık hale getirmek çok da büyük rol oynar ki drip mailing de size bu fırsatı sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!