DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dönüşüm hunisinin her aşaması için SEO ipuçları

Dönüşüm hunisinin her aşaması için SEO ipuçları

Bir e-ticaret sitesi için dönüşüm oranları kuşkusuz büyük önem taşıyor. E-ticarette, satışla ilgili dönüşüm rakamlarını analiz ederken, her aşamada giderek azaldığı ve son aşama olan satış aşamasında en düşük noktaya ulaştığı için bunu bir huniye benzetebiliriz.

Dönüşüm hunisinin aşamaları her siteye göre farklı sayıda ve özellikte olsa da bu aşamalar genel olarak; farkındalık, fiyat ve ürün değerlendirmesi yapma ve satın alma olarak özetlenebilir. Bu aşamalardaki dönüşüm oranlarını yükseltmek satış rakamlarını da yükseltmeye yardımcı olabilir. Bunun için bu yazıda incelediğimiz ve dönüşüm hunisinin farklı aşamaları için uygulanabilecek SEO ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Huninin en tepesi

Farkındalık olarak adlandırdığımız bu aşamada, üründen haberdar olmasını istediğimiz, potansiyel müşterileri hedeflemek doğru bir yaklaşım olabilir. Bu noktada kullanıcıları, problemlerini çözmek için internette araştırma yapan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Bu potansiyel müşterileri yakalamak için içeriklerinizde, örneğin ürün olarak akıllı telefon satan bir siteniz varsa, “Akıllı telefonlarla neler yapılabilir?” gibi, sık kullanılan arama sorguları çerçevesinde anahtar kelimeler kullanmanızda fayda var. Bunun için yardımcı program ve sitelerden de yararlanabilirsiniz.

Huninin orta bölgesi

Farkındalık aşamasını geçip dönüşüm hunisinin orta bölgesinde olan kullanıcıların çoğu satın alma yolunda daha ciddi adımlar atmaya hazır potansiyel müşteriler olarak görülebilir. Huninin tepesini vitrinlere bakan müşteriler olarak düşünürsek, orta bölgesini de kapıdan içeri giren potansiyel müşteriler olarak tanımlayabiliriz. Bir önceki aşamadaki örneği devam ettirirsek, “Kimler akıllı telefon satıyor?” gibi bir arama sorgusuna yönelik hedef kelimeler ya da cümleler seçilebilir. Bu aşamada ne almak istediğini bilen ancak nereden alacağı konusunda kararsız olan kullanıcıları sitenizden alışveriş yapmaları için gerekli içerikleri kullanabilirsiniz. Özellikle ayrıntılı ürün tanımları ve infografiklerin büyük yardımı olabilir.

Huninin dip bölgesi

Bu bölgedeki kullanıcılar sizin sitenizden alışveriş yapmayı ciddi olarak düşünen kişilerden oluşur. Onları ikna etmek için son bir dokunuş yeterli olabilir. Bu aşamada tıpkı fiziksel mağazalardaki satış elemanları gibi, kullanıcıya en uygun ürünü ona sunacak verileri kullanmanızda fayda var. “Bir akıllı telefon ne kadara satılıyor?” ya da “telefonumun elime geçmesi ne kadar sürecek?” gibi arama sorgularının yanıtlarını ayrıntılı olarak sunan içerikler bu aşamadaki potansiyel müşterilerin satın almalarında etkili olabilir.

Elbette ki dönüşüm hunisi için yapacağınız SEO çalışması ve anahtar kelimeler dışında bu rakamları etkileyen pek çok etken var. Site tasarımı, hızı ve kullanım kolaylığı gibi birçok faktör dönüşümleri etkileyecektir. E-ticarette başarılı olabilmeniz adına IdeaSoft size her konuda yardımcı olmaya hazır. Hemen şimdi ücretsiz demo hesabınızı oluşturun; e-ticarette IdeaSoft ile siz de kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!