Doğru görsel kullanım stratejileriyle dönüşüm oranını artırma ipuçları

IS 260816 donusum 1 700

Batılı ülkelere göre biraz geride kalıyor gibi görünse de Türkiye’de 2016 yılı sonu itibarıyla 31 milyar TL gibi bir hacme ulaşacağı öngörülen ciddi bir e-ticaret pazarı mevcut. Sıkı bir rekabet ortamının da hissedildiği pazarda firmalar, bir taraftan sitelerine trafik çekmeye çalışırken bir taraftan da sitelerine gelen ziyaretçilerin ürün veya hizmet satın almasını sağlamak için büyük çaba sarfediyor.

E-ticaret sitesine gelen ziyaretçiler arasından alışveriş yapanların toplam trafiğe oranı olarak tanımlanan dönüşüm oranı, e-ticaret sitelerinin en önemli verisi haline geliyor. Çünkü en açık şekliyle ciroyu; dolayısıyla da kazancı belirleyen faktör, dönüşüm oranı oluyor. Dönüşüm oranını artırmak için pek çok yöntemden yararlanılabiliyor olunsa da doğru görsel kullanımının oldukça etkili olduğu biliniyor. Araştırmalar da insanların gördükleri ürünleri satın almaya daha istekli olduklarını gösteriyor. Ancak, sitenizde görsel kullanırken sadece ürünü göstermek ve sitenizin estetiğini geliştirmekten fazlasını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Peki görsel kullanım stratejilerini belirlerken hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?

Duyguları harekete geçirin

Potansiyel müşterilerinizin sunduğunuz ürünü ya da hizmeti satın aldıkları durumda kendilerini nasıl daha mutlu, daha iyi hissedeceklerini vurgulayan görselleri tercih etmenizde fayda var. Bunu yapmak için de ürünleri tek başlarına sunmak yerine gerçek insanlarla birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, sitenizde bir giyim ürününü satışa sunarken o kıyafeti giyen modelin gerçek hayattaki mutlu anını yakalamak ya da sitenizdeki elektronik aletlerin gerçek hayatta nasıl işe yarayacağını ve kullanıcısına nasıl daha keyifli zaman geçirttiğini görsellerle desteklemek akıllıca olabilir.

Sıra dışı düşünün

Görsel kullanımını, mutlaka rakip firmalarla benzer şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Hatta, alışılagelmişin dışına çıkarak farklılığınızı ortaya koymanız, sizin sitenizi daha etkileyici bile kılabilir.

Ziyaretçilerinizin kullandığınız görsellerle etkileşimde bulunabildiği durumlarda satış olasılığını artırabilmek mümkün. Örneğin, görselleri 360 derece döndürerek her yönden inceleyebilmek, görselleri dilediklerince büyütüp küçültebilmek, eğer varsa renk seçeneklerini görüntüleyebilmek ve hatta sitenizde sunduğunuz diğer ürünlerle birlikte nasıl göründüklerine dair karşılaştırma yapabilmek sizi rakiplerinizden birkaç adım ileri taşıyabilir. Özellikle giyim, aksesuar ve mobilya gibi ürünlerde dönüşüm oranını oldukça artırabilecek bu gibi yeniliklerden yararlanabilirsiniz.

Orijinal görseller kullanın

İnternet üzerinden bulabileceğiniz stok görselleri elbette kullanabilirsiniz. Ancak dönüşüm oranını artırmak için görsel kullanırken online mağazanıza ve markanıza daha profesyonel bir imaj kazandırmak adına kendi görsel çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Böylelikle hem konu dışı, sizin istediğiniz haricinde mesajlar verebilecek görselleri kullanmak zorunda kalmaz hem de ziyaretçilerin güvenini kazanmak için iyi bir adım atabilirsiniz. Belki ilk bakışta maliyeti artırıcı bir yöntem gibi gelse de kısa süre içinde dönüşüm oranlarında yaşanan değişimi gözlemlediğinizde doğru bir strateji uyguladığınıza karar verebilirsiniz.

İşleve odaklanın

Ürününüzün, hizmetinizin en etkileyici, onu diğerlerinden ayrıştırıcı özelliğine görsellerle vurgu yapabilirsiniz. Bunu yaparken, müşteri yorumlarından da faydalanabilirsiniz. Ürünlerinizi, hizmetlerinizi daha önce satın almış ve deneyimlemiş olan müşterilerinizin en çok beğendiğini ifade ettikleri özellikleri, görsellerinizde de ön plana çıkarabilirsiniz.

Müşterilerinizin güvenini kazanın

Kullanıcıların online mağazanızdan alışveriş yapmalarını sağlamak için onlara güvenilir olduğunuzu kanıtlamalısınız. E-ticaret siteniz için çalışan ekibinizin, ofisinizin fotoğraflarına web sitenizde yer vererek kullanıcıların markanızı tanımasını ve güven duymalarını sağlayabilirsiniz.

Yönlendirin

Sitenizde kullanacağınız yönlendirici görsellerle dönüşüm oranını artırabilirsiniz. Bunu yapmak için doğrudan işaret imleçlerinden yararlanabilir; vurgulamak istediğiniz ürün ya da hizmete bakan ve dolayısıyla ziyaretçiyi de o yöne bakmaya teşvik eden yüz görsellerinden faydalanabilir ya da hiç tereddüte yer vermeyecek şekilde direkt “call-to-action” butonları yerleştirebilirsiniz. Ziyaretçilerinize, sizin istediğiniz davranışta bulunmaları için kolaylık sağlayacak “call-to-action” butonları, “hemen satın al”, “şimdi sipariş ver”, “yerimi ayır” gibi onları, anında satın almaya yönlendirecek biçimde olduğunda olumlu geri dönüş alabilmeniz mümkün.

E-ticaret sitelerinin başarı sağlayabilmelerinde görsel tasarımları büyük önem taşıyor. Bununla birlikte e-ticaret mağazasının müşterilerin beğenisini kazanabilecek donanıma sahip olmalarında da fayda var. Eğer siz de müşterilerinizle bir an önce buluşmak ve ürünlerinizi beğenilerine sunmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)

Senem Savcu
2 Mart 2023

İçindekiler; Neden Ücretsiz E Ticaret Sitesi? Eticaret.com Size Neler Sunar? Ücretli Paketlere Geçiş Yapılır Mı? Ücretsiz Sitelerde Tema Şablonları Var Mı? Ücretsiz E-ticaret Sistemlerinde Yazılım Güncellemesi Var Mı? Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

İçindekiler; Yazılıma Yatırım Yapmanız Gerekmez Ödeme Entegrasyonları Yer Almaktadır Yazılım Güncellemeleri Bulunur Eğitim Dokümanları Mevcuttur Yükseltmek Mümkündür Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç…(Continue Reading)