DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Doğru e-posta pazarlaması ile e-ticaret satışlarınızı artırın

Doğru e-posta pazarlaması ile e-ticaret satışlarınızı artırın

​E-ticaret işiniz için kullanabileceğiniz pek çok farklı pazarlama yöntemi var ama araştırmalar bunlar arasında e-posta pazarlamasının özel bir yeri olduğunu ortaya koyuyor. Yatırımın geri dönüşü oranı açısından incelendiğinde e-posta pazarlamasının e-ticaret siteleri için benzerleri arasında en yüksek oranlara ulaştığı görülüyor.

 

Düşük maliyetli, hızlı sonuç alınan ve ölçülebilir olan e-posta pazarlaması günümüzde tüm e-ticaret sitelerinin öncelik verdiği araçlardan biri durumunda. IdeaSoft e-ticaret paketlerinde tümünde müşterilerinize toplu e-posta gönderim özelliğinin yer almasının nedeni de zaten bu etkili pazarlama yönteminin, online satış yapanlar için büyük bir ihtiyaç olmasından kaynaklanıyor.

 

Fakat e-posta pazarlaması da, diğer tüm pazarlama yöntemleri gibi ancak doğru yapıldığında yüksek etki sağlayabiliyor. İşte doğru e-posta pazarlaması ile satışlarınızı artırmanızı sağlayacak ipuçları…

 

Listenizi oluşturun ve genişletin

E-postayı bir pazarlama aracı olarak kullanabilmek için en önemli koşul geniş bir e-posta listesine sahip olmalıdır. E-posta listenizi oluştururken daima kendi ziyaretçi ve müşterilerinizden başlayın ve sadece bunun için izin aldığınız kişileri listeye ekleyin. İzinsiz pazarlama sadece marka imajınıza zarar vermekle kalmaz, spam listelerine (karaliste) girmenize ve hatta yasal sorunlarla karşı karşıya gelmenize de neden olabilir.

 

E-posta listenizi oluşturduktan sonra ise kullanıcılarınıza e-bülteninize kayıt olmaları için teşvik etmeye devam ederek listenizi genişletmeye devam edin. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan da kullanıcıları e-bülteninize üye olmaya davet edebilirsiniz.

 

Geri dönüş oranı genellikle oldukça yüksek olan e-posta pazarlama için bir bütçe ayırma imkanınız varsa bunun için reklam vermek de bir seçenek olabilir.

 

Müşteri için ek değer sunun

Gönderdiğiniz e-postaların sadece siz ve ürünleriniz ile ilgili kuru metinlerden oluşması yerine kullanıcıların gerçekten işine yarayacak bilgiler paylaşmaya özen gösterin. Örneğin hobi malzemeleri satışı yapan bir e-ticaret siteniz varsa e-posta pazarlaması dahilinde kullanıcılara hobileri ile ilgili pratik bilgiler paylaşmak düşündüğünüzden daha etkili olabilir. Üstelik bu tip bilgileri blog’unuz ile entegre ederek aynı zamanda web sitenizin içeriğini de zenginleştirebilirsiniz.

 

Ürünü satmaya çalışmak yerine hikayesini anlatın

E-ticaret sitenizde ürünün fiyatı ve teknik özellikleri ile ilgili doyurucu bilgiler zaten yer alıyor, e-posta pazarlamasında müşterilerinize doğrudan ürün satmaya çalışmak yerine onlara ürünlerin hikayelerini anlatmak çok daha etkili olacaktır. Bir ürünü neden satışa sunduğunuz, ne şekilde kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracağı gibi okuması kolay ve ilgi çekici metinler e-posta üzerinden geri dönüşü artırmanın etkili yöntemleri arasındadır.

 

Sürekli müşterileri ödüllendirin

Düzenli olarak sitenizden alışveriş yapan müşterileri ödüllendirmek için e-bültenler çok etkili olabilir. Bu müşterilerinize sunduğunuz özel ürün veya indirimleri e-postalarınızda yer vererek hem onları ödüllendirebilir, hem de diğer müşterilere tekrarlayan alışverişlerinde elde edebilecekleri avantajlardan haberdar edebilirsiniz.

 

Eski müşterilere kendinizi hatırlatın

Sitenizden bir kez alışveriş yapmış fakat geri dönmemiş, ya da e-bülteninize üye olmasına rağmen aktif olarak sitenizden satın alma yapmaya kullanıcıları geri getirmek ve aktif birer müşteriye dönüştürmek için elinizde çok az seçenek bulunur. Bunlardan biri de e-bülteninizdir. Bu müşteriniz için cazip olabilecek fırsatlar sunarak onlara belki de çoktan unuttukları sitenize geri gelmeye teşvik edebilirsiniz.

 

Fakat uzun süre e-posta listenizde yer almasına rağmen geri dönüş yapmayan eski müşterilerinizi e-posta listenizden silmek veya onları ayrı bir listede tutmak da, genel olarak listenizin kalitesini yükseltmek açısından faydalı olabilir.

 

E-posta pazarlaması için kullanabileceğiniz pek çok servis bulunur. Fakat bunun için kullandığı e-ticaret alt yapısından farklı bir çözüm istemeyenler için IdeaSoft e-ticaret paketlerinin tamamında toplu e-posta gönderim özelliğini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu ve daha pek çok sayısız özelliğe sahip IdeaSoft e-ticaret paketleri ile en pratik ve güvenli bir şekilde satış yapmaya başlamak için tek yapmanız gereken ücretsiz bir demo hesabı oluşturmak…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta PazarlamaE-ticaret İşletmeciliğiPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!