DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Display reklamları mı yoksa Arama (Seacrh) reklamlarını mı tercih etmelisiniz?

Display reklamları mı yoksa Arama (Seacrh) reklamlarını mı tercih etmelisiniz?

Dijital pazarlama çalışmalarında kullanabileceğiniz reklam araçlarından biri Google reklamları. Google reklamları arasında kullanabileceğiniz farklı reklam modelleri bulunuyor. Bunlar arasında en yaygın şekilde kullanılanlar arama sonuçlarında gösterilen reklamlar ve display (banner) reklamlar. Bu iki farklı reklam modelinin sık kullanılıyor oluşu ve farklı amaçlarla kullanılması bu iki model arasında seçim yapma gerekliliği doğurabiliyor.

Bu iki reklam modelini nasıl ve ne amaçla kullanabileceğinizi, bu reklam modellerinin farklılıklarını ve hangisini tercih etmeniz gerektiğini bu rehberimizde ele alıyor olacağız.

Arama (Search) reklamları

Arama reklamları, e-ticaret firmalarının en sık kullandığı reklam modellerinden biri. PPC (Tıklama Başına Maliyet) reklamları olarak da geçen bu reklam modelinde, kullanıcı Google üzerinden belli bir arama sorgusu yaptığında, arama sonuçlarının başında, bu reklamlar gösterilir. Bu reklamların neye göre gösterildiği, hangi kriterlerin gerekli olduğu gibi detaylar değişiklik göstermektedir.

Örneğin bir kullanıcı Google üzerinde “koşu için spor ayakkabı” şeklinde bir arama yaptığında Google, bu arama sorgusuna en iyi şekilde yanıt verecek reklamları, üst sıralarda sergilemeye başlıyor. Bu reklamlar “Arama” (Search) reklamları olarak geçiyor.

Avantajları neler?

Doğru hedef kitleye ulaşma: Arama reklamları sayesinde, doğrudan sizin ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenen kişilere ulaşma şansınız olur. Böylelikle hedef kitlenize yönelik anahtar kelime kullanımlarıyla olara ulaşabilirsiniz.

İstatistiksel ölçümleme kolaylığı: Oluşturduğunuz reklam kampanyalarını, Adwords paneliniz üzerinden kontrol edebilir ve bu reklamların sonuçlarını buradan analiz ederek, istatistiksel verilerinizi oluşturabilirsiniz.

Bütçe kontrolü: Adwords üzerinden arama reklam kampanyalarınızı oluştururken, bu reklamların bütçelerini de kontrol edebilir ve dilediğiniz şekilde bu bütçeyi yönetereki herbir kampanya için farklı bütçelendirmeler yapabilirsiniz.

Display (Banner) reklamlar

Display reklamlar genellikle banner reklamlar olarak bilinmekte. Günümüzdeki kullanımı biraz değişmeye başlasa da yine banner reklam olarak daha çok biliniyor. Display reklamlar, farklı bir site üzerinden belli bir siteye yönlendirme yapmak için kullanılan reklam modelidir.

Örneğin bir kullanıcı bir yayıncının sitesin bir haber okuyorken, X markasının belli bir ürünle ilgili banner reklamını görebilir ve buna tıkladığında da X markasının web sitesine yönlendirilir.

Display reklamlar standart bannerlar haricinde retargeting reklamlar için de kullanılmaktadır. Kullanıcılar bir e-ticaret sitesine gittikten sonra farklı bir web sitesi üzerinde bu markanın ilgili retargeting reklamlarını, banner olarak bu siteler üzerinde görebilirler. Display reklamların böyle de bir kullanım alanı bulunuyor.

İlgili rehber: E-ticaret firmaları retargeting reklamları nasıl kullanabilirler?

İlgili rehber: E-ticarette kullanabileceğiniz retargeting reklam modelleri nelerdir?

Avantajları neler?

Marka bilinirliği artırmak: Display reklamlar, internet üzerindeki farklı web siteleri üzerinde kullanılabildiği için, bu sitelerin kendi hedef kitlelerine markanızı tanıtma şansı bulabilirsiniz. Bu da marka algısı yaratmanıza yardımcı olur.

Retargeting: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi display reklamlarını, retargeting olarak kullanabilir ve e-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilere, internet üzerindeki farklı platformlarda reklam gösterimleri yapabilirsiniz. Böylelikle sitenizi terk eden kullanıcıları tekrar sitenize çekmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

Geniş kitlelere gösterim: Birçok farklı platform üzerinden bu display reklamlar gösterilebileceği için, bu platformların kendi hedef kitlelerine ulaşma şansı yakalarsınız, bu da reklamlarınızın geniş kitleler tarafından görülmesini sağlar.

Hangisini tercih etmelisiniz?

Arama ve Display reklamlar arasında bir tercih yapmak yerine bu ikisini de bir arada kullanmak en doğru yaklaşım olarak öne çıkacaktır. E-ticaret firması olarak, Google üzerindeki arama sorgularını hedeflemeniz ve buradan trafik çekerek, geri dönüşlerinizi artırmanız bir hayli önemlidir.

Ancak bunun yanı sıra sitenizi herhangi bir sebepten dolayı terk eden kullanıcılara yönelik retargeting reklamlar hazırlamak ve farklı platformlarda bu reklamları göstermek oldukça faydalı olacaktır.

Doğrudan banner reklamlar yerine, retargeting odaklı Display reklamlar kullanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Çünkü retargeting reklamlarla belli bir ürün ya da içeriğe özel reklamlar oluşturmanız, sitenizi ziyaret eden kişilere daha ilgili sonuçlar sunan reklam içerikleri göstermenizi sağlar.

Arama reklamları ise özellikle yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelime öbeklerinde oldukça etkilidir. Doğru kurguların yapılması ve doğru reklam kampanyalarıyla, Google üzerindeki arama sorgularından web sitenize kaliteli bir trafik çekebilir ve geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!