DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dikey e-ticaretin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Dikey e-ticaretin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Son yıllarda Türk e-ticaret hacminin büyümesiyle beraber birçok girişimci dikey alanlara yönelerek buradaki boşlukları doldurmaya çalışıyor. Dikey e-ticaret alanında halen daha doldurulacak birçok alan var ve her geçen gün yeni bir girişim sektöre dahil oluyor.

Ancak her iş kolunun ve sektörün olduğu gibi dikey e-ticaretin de hem avantajları hem de dezavantajları bulunuyor ve bu doğrultuda ilerlemek isteyen girişimcilerin, işlerini kurmadan önce bunları mutlaka bilmesi gerekiyor.

Dikey e-ticaret nedir?

Öncelikle bilmeyenler için dikey e-ticaretin tanımını yapalım. Dikey e-ticaret, sadece belli bir ürün ya da hizmet alanına yönelmiş, daha niş pazarlara ve kitlelere hitap eden e-ticaret sitelerinin yer aldığı alandır.

Örnek vermek gerekirse, sadece ayakkabı satışı yapan ya da telefon aksesuarları satan bir e-ticaret sitesi dikey e-ticaret alanında yer almaktadır. Ürün yelpazeleri tek bir ürün üzerine yoğunlaşmıştır ve sadece belli bir hedef kitleye hitap ediyordur.

Dikey e-ticaretin avantajları

Giriş maliyeti daha düşüktür

Dikey e-ticaret sitelerinin sektöre girerken yapacakları harcamalar daha düşük olacaktır. Sadece belli bir ürün üzerine yoğunlaşacakları ve çok fazla ürün seçeneğine site üzerinde yer vermeyecekleri için ürün stokları için harcayacakları maliyetler düşük olacaktır.

Tabii ki ayakkabı dikeyinde yer alan bir firma farklı ayakkabı çeşitlerine sitede yer verecektir; fakat çanta, aksesuar ya da benzeri ürünlerin satışını yapmayacağı için stok maliyetleri düşecektir.

Belli bir dikeyde tek ve öne çıkan marka olma ihtimali

Niş bir pazara giriş yaptığınızda ve bu pazardaki ilk oyuncu olduğunuzda bu dikeydeki tek ve öne çıkan marka olabilirsiniz. Bu niş ürünlere yönelik yapılan aramalarda doğrudan markanız öne çıkabilir ve markanızla ürünler özdeşleşerek tüketicilerin aklında kalabilir.

Tabii ki bu durum her firma ve her dikey için geçerli olmayabilir. Sektörün büyümesiyle beraber pazardaki ilk oyuncu olmak zor olabiliyor. Fakat e-ticaret sitenizi kurarken doğru adımları atmak sizi rekabette öne geçirebilir.

Altyapı maliyetleri düşük olur

Belli bir hedef kitleyi hedeflediğiniz için internet sitenizin alacağı ziyaretler de çok fazla olmayacaktır ve bu nedenle de e-ticaret sitenizin altyapısı için harcayacağınız maliyetler de daha düşük olacaktır.

Rakip analizi yapmak daha kolaydır

Niş pazarları hedef aldığınız için bu pazarlarda hizmet veren firmaların sayısı da (sektöre göre değişkenlik gösterebilir) daha az olacaktır. Daha az ürünün ve rakibin piyasada olması nedeniyle rakiplerinizin neler yaptıklarını daha kısa zamanda daha detaylı bir şekilde inceleyerek kendi stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Daha iyi bir müşteri hizmeti deneyimi sunabilirsiniz

Müşteri memnuniyetini sağlamak, e-ticaretin temel taşlarından biri. Dikey e-ticaret firmaları, müşteri hizmetlerini diğer şirketlere göre daha iyi bir şekilde geliştirebilirler. Dikey oyuncu olduğunuz için ürün çeşitliliğiniz çok fazla olmayacak ve bu nedenle de müşteri hizmetlerindeki ekibinize vereceğiniz eğitim de çok fazla kapsamlı olmayacak. Çalışanlarınız daha az ürüne yoğunlaşacakları için sitenizdeki tüm ürünler hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olabilirler. Bu bilgi birikimi de çağrı merkezinize ulaşan tüketicilerin sorunlarını tam anlamıyla çözmelerinde onlara yardımcı olur.

Operasyonel alanda kolaylık sağlar

Belli başlı ürünler üzerine yoğunlaşıldığı için daha az tedarikçiyle çalışacaksınız ve bu tedarikçilerin ürünlerini daha yakından takip edebilecekseniz. Ürün yelpazesinin çok geniş olmaması, stok takibinin yapılmasını da kolaylaştırır ve zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar.

Dikey e-ticaretin dezavantajları

Hedef kitleye ulaşmak zor olabilir

Niş bir alanda hizmet verildiği için hedef kitleye ulaşmak zor olabilir. Hizmet verdiğiniz alandaki Google aramalarının hacmi düşük olabilir ve hacmin düşük olması da satmaya çalıştığınız ürünlerin çok fazla aranmadığını gösterir.

Az arama hacmine sahip bir alanda hizmet veriyorsanız, gelen tüm aramaları yakalamanız ve sitenize yönlendirmeniz gerekir. Bunun içinde iyi bir SEO çalışması ya da Adwords kampanyaları yapmanız gerekebilir.

Satış hacmi düşük olur

Az ürüne sahip olmak ve niş bir alanda hizmet vermek yapacağınız satışların hacmini de düşürebilir. Sadece belli bir tüketici grubuna ulaştığınızı ve bu tüketicilerin de sadece belli bir bölümünün, yaptıkları aramalarda markanızla buluştuğunu ele alacak olursak, site üzerinden yapılan satışlar düşük olabilir. Satış hacminin düşük olması da doğrudan karınızın da düşmesine neden olur.

Sıkça değişen tüketici trendleri

Tüketim toplumunda yaşıyoruz ve bu nedenle de tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları ve tercihleri devamlı olarak değişebiliyor. Bir ürün bir anda çok popüler bir hale gelebiliyorken, kısa süre içinde bu trend değişiyor ve tüketicilerin bu tarz ürünlere olan ilgisi azalıyor.

Bu gibi durumlarda da trendlere göre hareket eden dikey e-ticaret siteleri, uzun vadede iyi performanslar gösteremeyebilirler. Bu şirketlerin devamlı olarak tüketici trendlerini takip ederek ve az stok tutarak sektörde tutunmaya çalışmaları gerekir; fakat devamlı olarak farklı tedarikçilerle çalışma ihtimali işleri zorlaştırır.

Tedarikçilerle uygun anlaşmalar yapılamayabilir ya da site altyapısı ve tasarımı yeni trend ürünler için uygun olmayabilir. Bunlar da şirket için ekstra maliyetlerin çıkmasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!