DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Dijital pazarlamacılar için e-posta pazarlama istatistikleri

Dijital pazarlamacılar için e-posta pazarlama istatistikleri

E-ticarette halen en yüksek geri dönüşüm oranına sahip pazarlama yöntemi e-posta pazarlama. İnternet üzerinden satış yapan şirketler, bu pazarlama yöntemini doğru kullanarak satışlarını artırabiliyorlar. E-ticaret şirketi sahiplerinin ve dijital pazarlama ile ilgilenenleri ilgilendirecek önemli e-posta pazarlama istatistiklerini de sizinle paylaşacağız.

Pazarlama stratejinizi geliştirmek ve daha iyi bir hale getirmek için 2015 yılının e-posta pazarlama istatistiklerine göz atmanızda yarar var. Bu çalışmaların ne gibi sonuçlar verdiğini detaylı olarak incelemek, ilerleyen dönemlerde e-postaya yapacağınız yatırımlar için de size fikir verebilir.

E-posta pazarlama kullanımı ile ilgili istatistikler

E-posta pazarlama kullanımı ele alındığında, 2015 yılında öne çıkan istatistikler şu şekilde:

 • E-posta pazarlama, Facebook ve Twitter’dan 40 kat daha etkili.
 • Pazarlamacıların yüzde 73’ü, işlerinin asıl merkezinin e-posta pazarlama olduğunu belirtiyor.
 • Ürün ve hizmet tanıtımında e-postanın çok önemli olduğunu düşünen pazarlamacıların oranı geçtiğimiz yıl 42’yken, 2015’te bu oran yüzde 60’a yükseldi.
 • Pazarlamacıların yüzde 20’si, şirketin gelir kaynaklarının e-posta ile doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor.
 • Şirketlerin yüzde 43’ünün e-posta ekibi 2 veya 3 kişiden oluşuyor.
 • E-posta pazarlama ile ilgilenenlerin yüzde 64’ü e-postada kişiselleştirme üzerine geliştirmeler yapmak, yüzde 62’si ise e-postalarda segmentler üzerine çalışmak istediğini belirtiyor.

E-posta yazımı ile ilgili istatistikler

E-posta pazarlama kullanımı önemli olsa da e-postaların nasıl yazıldığının da büyük önemi vardır. E-posta yazılımıyla ilgili istatistikler de şöyle:

 • İçerik ve tasarım (%79), kampanya yönetimi (%74), üye listesi yönetimi (%74), e-postanın en önemli üç özelliği olarak öne çıkıyor.
 • 50 karakterin altındaki kısa ve açıklayıcı başlıklar, e-posta pazarlamada en çok verimi sağlayan unsurlardan biri.
 • E-posta liste kalitesi ve e-posta pazarlama performansını artıran önemli etkenlerin başında geliyor.

E-posta gönderimi ile ilgili istatistikler

E-posta kullanımı ve yazımından sonra bir diğer önemli kategori ise e-posta gönderimi. Bu konu ile ilgili istatistikler ise şu şekilde:

 • E-bültenler (%66), kampanya bildirimler (%54) en sık kulanılan e-posta türleri.
 • Mobile uyumlu e-postaların önemi de bir hayli yüksek. Mobile uyumlu e-postalar %76 ile önem sırasında ilk sırada bulunurken, doğum günü e-postaları %75 ile ikinci sırada bulunuyor.
 • Araştırmalara göre hafta içi tüm günler e-posta gönderiminde önemli. Açılma oranlarının en yüksek olduğu saatler ise sabah 09 ile 12 arasındaki dilimi kapsıyor.

E-posta okunma oranları ile ilgili istatistikler

Gönderilen e-postaların ne kadar okunduğu da bir diğer önemli kriter. Bu kategoride öne çıkan istatistikler ise şöyle:

 • Gönderilen e-postaların yüzde 48’i mobil cihazlar üzerinden okunuyor. Mobilden okunma oranı yüksek olsa da gönderilen e-postaların sadece yüzde 11’i mobile uyumlu olarak gönderiliyor.
 • Kullanıcıların yüzde 69’u mobile uyumlu olmayan e-postaları doğrudan sildiklerini söylüyor.
 • E-posta başlıklarının da açılma oranlarına etkisi oldukça büyük. Kullanıcıların yüzde 64’ü, e-postaları başlıklarına göre açtıklarını söylüyor.
 • Gönderilen e-postaların yüzde 76’sı, gönderimden sonraki iki gün içinde açılıyor. Bu e-postaların açılma oranı hafta içinde daha yüksek.
 • B2B sektöründeki kullanıcıların yüzde 72’si beğendikleri e-postaları, yine e-posta yoluyla paylaşmaya daha yatkın.

Sonuç

E-posta pazarlama istatistiklerini ele aldığımızda birkaç önemli konu öne çıkıyor. Bunların başında e-postada başlık yazımı öne çıkıyor. Başlık yazımının yanı sıra tasarım da e-postalardan sağlanan geri dönüşümlerde önemli bir role sahip.

Tasarım ve içerikten sonra bir önemli konu ise e-postaların mobile uyumlu olması. Mobile uyumlu olmayan e-postalar tüketiciler tarafından çok fazla tercih edilmiyor.

Bu durumda e-posta pazarlamadan yararlanan şirketlerin, özellikle başlık, içerik, tasarım ve mobil uyumluluğa oldukça önem vermesi gerekiyor. Bu unsurların üzerinde durmak e-posta pazarlamada alınacak olan verimi daha da artıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-posta Pazarlamae-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!