DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Depo yönetiminde hesaplanması gereken ek maliyetler

Depo yönetiminde hesaplanması gereken ek maliyetler

Teslimat süreci ticaret işinin istikrarlı ve düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için en önemli süreçlerin başında geliyor. Bu yüzden, teslimat sürecinin her aşamasının en ince detayına kadar kontrol edilmesi ve hesaplanması büyük önem taşıyor. Yine de bu süreç ne kadar sistemli ve profesyonel bir şekilde yürütülürse yürütülsün her zaman öngörülemeyen bir takım sorunlar ve bunun sonucunda hiç hesapta olmayan ek maliyetler ortaya çıkabiliyor.

IdeaSoft olarak teslimat sürecinde ortaya çıkabilecek aksaklıkları, ek maliyetleri ve çözüm için bazı ipuçlarını sizler için açıklıyoruz.

Stokta kalmayan ürün sorunu

Stoklarınızın kontrolünü doğru bir şekilde yapsanız ve sisteminizden emin olsanız da e-ticaret sektöründe depo yönetimi ile ilgili en sık karşılaşılan sorunların başında sipariş edilen bir ürünün stoklarda bulunmaması oluyor./p>

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk adım, siparişi veren müşterinize konuyla ilgili en kısa zamanda dönüş yaparak durumu bildirip özür dilemeniz ve sorunu en kısa zamanda çözeceğiniz konusunda bilgilendirme yapmanız olabilir. Bunun ardından sipariş edilen ürünü en kısa zamanda tedarik etmeniz ve müşterinize yönlendirmeniz çok önemli.

Eğer bu noktada, söz konusu işlemin uzun bir süreci kapsayacağını öngörüyorsanız müşterinizle ilk iletişime geçtiğinizde ya da sonraki süreçte siparişin iptali ve ödeme seçeneklerine göre paranın iadesi şeklinde bir çözüme de gidebilirsiniz. Bu çözüm her ne kadar satış kaybı olarak görülse de müşterinizin güvenini kazanmanız ve olumsuz bir durumda bile memnuniyetini sağlamanız açısından oldukça önemli. Kriz durumlarında müşteri kaybetmemenin uzun vadede işiniz için çok daha karlı olacağını unutmamanızda fayda var.

Yanlış sipariş gönderimi

Sipariş yönetimi sisteminiz iyi bir şekilde işlemiyorsa veya depodaki sisteminizde bir karışıklık varsa yanlış bir ürünün gönderilme ihtimali ya da siparişlerin karışma ihtimali her zaman söz konusu olabilir. Böyle bir durumda siparişin geri gönderilmesi sebebiyle ek olarak bir kargo masrafı çıkarabilir. Eğer bir kargo şirketiyle çalışıyorsanız, anlaştığınız kargo firmasıyla bu gibi durumlar için sözleşmenize mağduriyetinizi en aza indirebilecek bir madde ekleyebilirsiniz.

Zaman ve enerji kaybı

Yukarıda açıkladığımız türden durumlarda açık olarak ekstra bir kargo masrafı, belki hiç hesapta olmayan bir zamanda fazla araştırılamadan acil sipariş edilen tedarik masrafı, siparişin iptali sebebiyle yaşayabileceğiniz maddi kayıplar olabileceği gibi; daha gizli bir şekilde ‘vakit nakittir’ sözü çerçevesinde, fazladan harcadığınız emek ve zaman da ciddi bir maddi bir kayıp olarak karşınıza çıkabilir.

Örneğin hiç hesapta yokken yaşadığınız olumsuz bir durumu çözmek, iş saatleri içinde iki saatinizi alabilir. Kazancınıza göre saatinizin ne kadar değerli olduğunu kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bu tür durumlarla sık olarak karşılaştığınızı düşünür ve bu zararları üründen ettiğiniz karla oranlarsanız gözünüze görünmeyen gizli ek maliyetin ne kadar da büyük oranlara ulaşabileceğini de net bir şekilde görebilirsiniz.

Siz açıkladığımız bu ipuçlarıyla sipariş teslim sürecinde ve depo yönetiminde yaşayabileceğiniz sorunları ve ek maliyetleri en aza indirebilir ve e-ticaret işinizde daha kazançlı olabilirsiniz. IdeaSoft olarak sağladığımız profesyonel ve başarılı altyapı çözümlerimizle e-ticaret işinizde daha kazançlı olmanız için çalışıyoruz. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, e-ticaret işinizde daha çok kazanmaya başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: DepoLojistik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!