DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

DDOS saldırısı nedir? E-ticaret şirketlerine zararı nedir?

DDOS saldırısı nedir? E-ticaret şirketlerine zararı nedir?

İnternet şirketlerinin bilmeleri gereken konulardan biri de internet sitelerine yapılan kötü amaçlı DDOS saldırılarıdır. Bu saldırıların nasıl yapıldığı ve e-ticaret firmalarına ne gibi zararlarının olduğu bilinmesi gerekiyor.

DDOS saldırısı nedir?

DDOS saldırısı İngilizce ismiyle Distributed Denial of Service saldırısı olarak geçer. Türkçe’de ise Dağıtık Hizmet Engelleme saldırısı olarak geçmektedir.

Siber Güvenlik Derneği’nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; DDOS saldırısı Bilgi Güvenliği unsurlarından olan Erişebilirliği hedef alan bir saldırı türüdür.

Sistemler kurulurken, kullanıcı sayıları, hat kapasiteleri, anlık istek sayısı gibi öğeler için belli değerler ele alınır ve bu değerlerin biraz üstü kaldırılabilecek şekilde bu sistemler tasarlanır. DDOS saldırılarında sistemin kaldırabileceğinde çok daha fazla anlık istek ve kullanıcı sayısı gönderilir ve bu durumda da sistem isteklere cevap veremez. Sistemin kendini hedef almanın dışında hattı dolduracak saldırılar yapılarak da siteye erişim engellenebilir.

İlk başlarda DOS olarak ortaya çıkan bu saldırılar, tek bir kaynaktan yapılıyordu; ancak zamanla şiddetin artırılması için birçok farklı kaynaktan tek bir hedefe saldırıların yapılmasıyla beraber DDOS saldırıları ortaya çıkmış oldu.

DDOS saldırıları e-ticaret şirketlerini nasıl etkiler?

Maddi zarara sebep olur

Online satış yapan şirketler DDOS saldırılarına maruz kaldıklarında siteleri bir süre kapalı kalacaktır. Eğer önceden fark edilip, gerekli önlemler alınmazsa sitenin sunucuları aşırı yoğunluk nedeniyle artık sisteme cevap veremeyecektir.

Sunucu çalışmadığı için de e-ticaret sitenize erişim sağlanamayacaktır. Tabii ki erişimin sağlanamaması geri dönüşümlerinizin ve trafiğinizin düşmesine sebep olacağı gibi aynı zamanda satış da yapamayacaksınız.

Satışlarınızın düşmesi de tabii ki elde edeceğiniz gelirleri kaybetmenize neden olur. İnternet sitenizin erişilemediği her dakika maddi olarak zarar etmiş olursunuz.

İtibarınız zedenelenir

İnternet sitenize bu tür bir saldırı olduğunda ve bu durum kullanıcılar tarafından da fark edildiğinde marka itibarınız zedenelenecektir.

Alt yapı olarak yeterli güvenliğe ve yeterli gelişmişliğe ulaşmadığınız düşünüleceği için markanızın kalitesi sorgulanmaya başlayacaktır ve bu da marka değerinizin düşmesine neden olacaktır.

Güven kaybına neden olur

Marka itibarının zedelenmesinin yanı sıra markaya olan güven de ciddi oranda sarsılacaktır. Markanın bu tür saldırılar alması ve önceden bunların önüne geçebilecek önlemler almaması kullanıcıların markaya güvenmesini zorlaştırır.

Online alışverişlerde halen tüketicinin güveni tam olarak oturmamışken bir de bu tip saldırıların yaşanması ve markaların bu durum karşısında bir şeyler yapmaması tüketicilerin güven endişelerini daha da artıracaktır.

Tüketiciler markanıza olan güvenlerini kaybettiklerinde sizden bir daha alışveriş yapmak istemeyeceklerdir. Tabii ki bu da devamlı olarak müşteri kaybetmenize neden olur. Düzenli müşterilerinizi kaybettiğiniz satışlarınız da azalacağı için bir süre sonra gelirleriniz azalacak; kara geçemediğiniz için de zarara uğrayacaksınız.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!