Daha fazla trafik elde etmek için başvurulabilecek en etkili 5 yöntem

Bir e-ticaret sitesinin başarısı ile sahip olduğu kullanıcı trafiği arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor. Çünkü web sitesine yapılan yatırımın kazanç olarak geri dönüşü, ziyaretçi sayısının artmasıyla ve gelen ziyaretçilerin de satın almalar gerçekleştirmesiyle mümkün olabiliyor.

E-ticaret girişimcileri eğer trafiklerini artırmak için zaman ve maddi kaynak ayırmazlarsa uzun vadeli bir başarıdan söz etmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Durumu ters tarafından ele aldığımızda ise e-ticaret sitelerinde geri dönüşüm oranını yükseltecek şekilde iyileştirmeler yapılması, trafik oranlarını artırmayı kolaylaştırıyor. Ziyaretçi sayısı artan e-ticaret siteleri de daha çok satış yapabiliyor ve daha çok satış daha fazla kazanç anlamına geliyor. İşte web sitesinde trafiği artırmak için uygulanabilecek 5 etkili yöntem…

1) Doğru saptanan içerik stratejisi

E-ticaret sitesinin trafiğini artırmak için sadece kategori ve/veya ürün açıklamaları hazırlamak yeterli olmayabiliyor. Ürünleri tanıtan açıklamalar yazdıktan sonra başka hiçbir yeni içerik oluşturmayan ve var olan içerikleri güncellemeyen e-ticaret siteleri ne yazık ki hem Google’ın gözünde, hem de ziyaretçilerinin gözünde değer kaybedebiliyor. Dolayısıyla iyi bir içerik stratejisi oluşturmanın yolu, e-ticaret sitesinde yer alan ürünlerle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olan konularda, ziyaretçilerin ilgisini çekecek içerikler üretmekten geçiyor.

İçerik açısından doyurucu bir e-ticaret sitesi, kullanıcılarında alanında otorite olduğu algısı oluşturuyor. E-ticaret firmasının bu şekilde güven kazanması ise doğal olarak satışlarda da yükselen bir ivmeyle artışa yol açabiliyor.

İlgi çekici içerikler oluşturmak için blog yazılarının yanı sıra videolar, grafikler, e-kitap gibi rehber kaynaklar oluşturabilir, yaratıcılığınızı kullanarak özgün üretimler yapmakla ziyaretçilerinizin ilgisini daha çok çekebilirsiniz. İçerik üretme konusunda kendilerini sınırlamak yerine özgür bırakan e-ticaret firmaları, ortaya çıkan sonuçtan çoğu zaman memnun kalabiliyorlar.

Doğru bir içerik pazarlaması ve doğru anahtar kelimeler kullanmak, e-ticaret sitelerine binlerce yeni ziyaretçiyi çekmenin en verimli yöntemlerinden biri olduğu için, bu konunun üzerinde durmanızda fayda var.

2) Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Organik trafik oranı yüksek olan e-ticaret sitesinin bilinirlik düzeyinin de yüksek olduğunu söylemek mümkün. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanıcıların yaklaşık yüzde 30’u, Google’da arama yaptıklarında karşılarına çıkan reklamlardan sonraki ilk web sitesine yöneliyor. Bu da belirli sözcüklerde arama motoru sorgularında liderliği yakalayan e-ticaret sitelerinin, rakiplerine kıyasla çok daha fazla trafik çekebildiği anlamına geliyor. Arama motoru optimizasyonu, kısa adıyla SEO çalışmaları, belirli anahtar sözcüklerle ilgili aramalarda web sitesinin üst sıralara taşınma şansını yükselttiği için, trafik açısından oldukça önem taşıyor.

3) Sosyal medya reklamları

E-ticaret sitelerinin trafiğini artırmanın bir diğer yolu ise sosyal medya platformlarında etkili reklam çalışmaları yürütmekten geçiyor. Hedef kitlenin bulunduğu sosyal ağlarda ilgi çekecek reklamlar yayımlamak trafik oranlarına katkı sağlayabiliyor. Bu platformların başında çok yaygın olarak kullanılan Facebook geliyor. Facebook’un hedef kitleyi tanımlayan yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanı gibi çeşitli seçeneklerini ve analiz araçlarını kullanarak hazırlayacağınız reklamlar sayesinde, e-ticaret sitenizde yoğun bir trafik oluşturabilirsiniz.

Reklam çalışmalarında etkin sonuçlar veren bir diğer platform ise Instagram. Kullanıcı sayısı hızla artan Instagram, reklam gelirlerinde Twitter ve Google’ı geride bırakarak iş dünyasında en çok tercih edilen sosyal medya kanalları arasındaki yerini koruyor.

4) Fenomenlerin gücü

Sadık takipçileri olan blog yazarları ve sosyal medya fenomenlerinin ürün/hizmet tanıtımları, e-ticaret sitelerine trafik kazandıran etkili yöntemler arasında yer alıyor. Güvendiği kişilerin tavsiye ettiği ürünleri kullanmak, birçok insanda reklamlardan çok daha etkili sonuçlar ortaya koyabiliyor.

5) Rekabet

Ödüllü yarışmalar düzenlemek ve bu yarışmaları sosyal medya kanallarıyla duyurmak çok daha kısa sürede sonuç veren bir yöntem olduğundan sıklıkla tercih ediliyor. Bunun yanı sıra geleneksel pazarlama yöntemleri arasında her zaman işe yarayan promosyonlar ve kampanyalar da e-ticaret markalarına avantajlar sağlıyor.

E-ticaret firmalarının trafik oranlarını artırabilmelerinden birden fazla yönteme başvurmaları işlerini büyük ölçüde kolaylaştırabiliyor. Bunun yanı sıra kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret mağazasına sahip olmak ise gelen trafiğin kazanca dönüşmesini sağlamada rol oynuyor. Eğer siz de başarı merdivenlerini hızla tırmanmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve hedef kitlenizle hemen buluşabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)