Daha fazla trafik elde etmek için başvurulabilecek en etkili 5 yöntem

Bir e-ticaret sitesinin başarısı ile sahip olduğu kullanıcı trafiği arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor. Çünkü web sitesine yapılan yatırımın kazanç olarak geri dönüşü, ziyaretçi sayısının artmasıyla ve gelen ziyaretçilerin de satın almalar gerçekleştirmesiyle mümkün olabiliyor.

E-ticaret girişimcileri eğer trafiklerini artırmak için zaman ve maddi kaynak ayırmazlarsa uzun vadeli bir başarıdan söz etmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Durumu ters tarafından ele aldığımızda ise e-ticaret sitelerinde geri dönüşüm oranını yükseltecek şekilde iyileştirmeler yapılması, trafik oranlarını artırmayı kolaylaştırıyor. Ziyaretçi sayısı artan e-ticaret siteleri de daha çok satış yapabiliyor ve daha çok satış daha fazla kazanç anlamına geliyor. İşte web sitesinde trafiği artırmak için uygulanabilecek 5 etkili yöntem…

1) Doğru saptanan içerik stratejisi

E-ticaret sitesinin trafiğini artırmak için sadece kategori ve/veya ürün açıklamaları hazırlamak yeterli olmayabiliyor. Ürünleri tanıtan açıklamalar yazdıktan sonra başka hiçbir yeni içerik oluşturmayan ve var olan içerikleri güncellemeyen e-ticaret siteleri ne yazık ki hem Google’ın gözünde, hem de ziyaretçilerinin gözünde değer kaybedebiliyor. Dolayısıyla iyi bir içerik stratejisi oluşturmanın yolu, e-ticaret sitesinde yer alan ürünlerle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olan konularda, ziyaretçilerin ilgisini çekecek içerikler üretmekten geçiyor.

İçerik açısından doyurucu bir e-ticaret sitesi, kullanıcılarında alanında otorite olduğu algısı oluşturuyor. E-ticaret firmasının bu şekilde güven kazanması ise doğal olarak satışlarda da yükselen bir ivmeyle artışa yol açabiliyor.

İlgi çekici içerikler oluşturmak için blog yazılarının yanı sıra videolar, grafikler, e-kitap gibi rehber kaynaklar oluşturabilir, yaratıcılığınızı kullanarak özgün üretimler yapmakla ziyaretçilerinizin ilgisini daha çok çekebilirsiniz. İçerik üretme konusunda kendilerini sınırlamak yerine özgür bırakan e-ticaret firmaları, ortaya çıkan sonuçtan çoğu zaman memnun kalabiliyorlar.

Doğru bir içerik pazarlaması ve doğru anahtar kelimeler kullanmak, e-ticaret sitelerine binlerce yeni ziyaretçiyi çekmenin en verimli yöntemlerinden biri olduğu için, bu konunun üzerinde durmanızda fayda var.

2) Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Organik trafik oranı yüksek olan e-ticaret sitesinin bilinirlik düzeyinin de yüksek olduğunu söylemek mümkün. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanıcıların yaklaşık yüzde 30’u, Google’da arama yaptıklarında karşılarına çıkan reklamlardan sonraki ilk web sitesine yöneliyor. Bu da belirli sözcüklerde arama motoru sorgularında liderliği yakalayan e-ticaret sitelerinin, rakiplerine kıyasla çok daha fazla trafik çekebildiği anlamına geliyor. Arama motoru optimizasyonu, kısa adıyla SEO çalışmaları, belirli anahtar sözcüklerle ilgili aramalarda web sitesinin üst sıralara taşınma şansını yükselttiği için, trafik açısından oldukça önem taşıyor.

3) Sosyal medya reklamları

E-ticaret sitelerinin trafiğini artırmanın bir diğer yolu ise sosyal medya platformlarında etkili reklam çalışmaları yürütmekten geçiyor. Hedef kitlenin bulunduğu sosyal ağlarda ilgi çekecek reklamlar yayımlamak trafik oranlarına katkı sağlayabiliyor. Bu platformların başında çok yaygın olarak kullanılan Facebook geliyor. Facebook’un hedef kitleyi tanımlayan yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanı gibi çeşitli seçeneklerini ve analiz araçlarını kullanarak hazırlayacağınız reklamlar sayesinde, e-ticaret sitenizde yoğun bir trafik oluşturabilirsiniz.

Reklam çalışmalarında etkin sonuçlar veren bir diğer platform ise Instagram. Kullanıcı sayısı hızla artan Instagram, reklam gelirlerinde Twitter ve Google’ı geride bırakarak iş dünyasında en çok tercih edilen sosyal medya kanalları arasındaki yerini koruyor.

4) Fenomenlerin gücü

Sadık takipçileri olan blog yazarları ve sosyal medya fenomenlerinin ürün/hizmet tanıtımları, e-ticaret sitelerine trafik kazandıran etkili yöntemler arasında yer alıyor. Güvendiği kişilerin tavsiye ettiği ürünleri kullanmak, birçok insanda reklamlardan çok daha etkili sonuçlar ortaya koyabiliyor.

5) Rekabet

Ödüllü yarışmalar düzenlemek ve bu yarışmaları sosyal medya kanallarıyla duyurmak çok daha kısa sürede sonuç veren bir yöntem olduğundan sıklıkla tercih ediliyor. Bunun yanı sıra geleneksel pazarlama yöntemleri arasında her zaman işe yarayan promosyonlar ve kampanyalar da e-ticaret markalarına avantajlar sağlıyor.

E-ticaret firmalarının trafik oranlarını artırabilmelerinden birden fazla yönteme başvurmaları işlerini büyük ölçüde kolaylaştırabiliyor. Bunun yanı sıra kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret mağazasına sahip olmak ise gelen trafiğin kazanca dönüşmesini sağlamada rol oynuyor. Eğer siz de başarı merdivenlerini hızla tırmanmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve hedef kitlenizle hemen buluşabilirsiniz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
21 Mayıs 2023

Sosyal medya pazarlama günümüzde markanın hem kendisini hem de ürünlerini daha etkili şekilde yönetmesine olanak tanımaktadır. Kurumsal sosyal medya hesabı açmak zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Ancak bu durum anında binlerce, milyonlarca kişiye hitap edeceğiniz ve çok sevileceğiniz anlamında değildir. Bu bakımdan sosyal medya yönetimi büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde yönetilen kurumsal sosyal…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
4 Mayıs 2023

E-ticarette tahmin edilebileceği üzere müşteriler bir ürün satın aldığında, kendisine gelmeden neye benzediğinden tam bilemez. Ürün fotoğraf çekimi bu nedenle büyük bir önem taşımaktadır. İnsanlar bir ürün alacağı zaman emin olabilmek için fotoğrafı ayrıntılı olarak incelemekte, buna göre bir karar vermektedir. Eğer potansiyel müşteriyi gerçek müşteri yapmak istiyorsanız, kaliteli fotoğraflar çekmek gerekmektedir. Böylece ürün tanıtımı…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
24 Nisan 2023

Sosyal medya paylaşımlarınızın daha ilgi çekici olmasını istiyorsanız, kaliteye önem vermeniz gerekmektedir. Grafik tasarım bu bakımdan en önemli konulardan bir tanesi olmaktadır. Sosyal medyayı ister tanınmak isterseniz sitenizi, e-ticaret sayfanızı ya da firmanızı tanıtmak için kullanın, istediğiniz başarıları elde edebilmek için kaliteli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Bu insanların ilgisini çekeceği için beğeni ve takipçi gibi istatistiklerinizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
19 Nisan 2023

Günümüzde evden ürün satmak isteyen pek çok girişimci vardır. Her ne kadar bu zor gibi dursa da sadece ne yapmanız gerektiğini bilmek gereklidir. Bundan sonra oldukça kısa sürede sektöre adım atılabilmektedir. Ancak e-ticarete başlamak ve başarılı şekilde siteyi yöneterek büyük kazançlar sağlamak tamamen farlı konular olmaktadır. Bu bakımdan evden e-ticaret yapmak istiyorsanız, nelere dikkat etmeniz…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
12 Nisan 2023

E-ticaret sitesi olan herkes doğal olarak daha fazla satmayı talep etmektedir. Bu konuda tavsiye edilen pek çok öneri yer almaktadır. Açıklama yazma bunlardan sadece bir tanesi olmaktadır. Geleneksel ticaret ve e-ticaret arasındaki en büyük fark satışların nasıl gerçekleştiği olmaktadır. Geleneksel ticarette satışlar mağaza aracılığıyla yapılmaktadır. Mağazada görevli olan satış görevlileri pek çok konuda müşterilere yardım…(Continue Reading)