DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çok kazandıran e-ticaret sitelerinin ortak özelliği: İçerik

Çok kazandıran e-ticaret sitelerinin ortak özelliği: İçerik

İçerik; potansiyel müşterilerle ilişki kurma ve bu ilişkiyi başarılı bir şekilde sürdürme anlamında, e-ticaret siteleri için en önemli pazarlama araçlarından biri haline geldi. Bu nedenle başarılı bir içerik pazarlaması, günümüzde e-ticaretin her aşamasını büyük ölçüde etkiliyor.

İçerikler, bir web sitesi ile ziyaretçilerinin etkileşiminin ana kaynağı olması ve dönüşüm oranlarını artırması bakımından da son derece önemli. Bu anlamda, iyi içeriklere sahip olan web siteleri, ziyaretçilerinin siteye güvenmesini sağlarken; kalitesiz içerikler güveni azaltarak trafiği düşürebiliyor. Ayrıca içerik pazarlamasının, firmaların internet dünyasında güçlü bir yer edinmesini sağlayan çok etkili bir strateji olması; onu hem e-ticaret siteleri hem de fayda sağlayan müşteriler için oldukça değerli kılıyor.

IdeaSoft olarak, e-ticarette başarı için içeriğin bu kadar etkili olmasının nedenlerini, tüm detaylarıyla sizler için inceledik.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması; hedef kitleye, ilgi çekici içerikler sunmak, onlarla marka arasında bir bağ yaratmak ve bunu sürdürmek olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra, sadece içerik sunmanın ötesinde, içerik pazarlaması; sürekli okunan, satışa yönelten veya dönüşümü artıran içerikleri belirleyip en etkin şekilde değerlendirmeyi de kapsayan bir süreç.

İçerik pazarlaması basit gibi görünse de; hedef kitlenizin, içeriklerinizi okuduktan sonra ürünlerinizi satın almaya yönelmesini sağlamak o kadar da kolay değil. Bu süreç, bazı yöntemleri bilmeyi ve bir plan dahilinde uygulamayı gerektiriyor. Oysa düzenli olarak blog’a yazmak, bülten yayınlamak veya içerikleri çeşitli sosyal medya hesaplarında farklı şekillerde paylaşmak, e-ticaret sitesi sahiplerine çoğunlukla bir yük gibi gelebiliyor.

İçerik pazarlama neden önemli?

İçerik pazarlama, potansiyel müşterilerinizin satın almaya karar verme süreçlerinde; ne istediklerini, neye ihtiyaçları olduğunu öğrenmeniz ve bunları sunarak onları harekete geçirmeniz açısından son derece önemli. Ve bu konuda değerlendirebileceğiniz birçok içerik kaynağı var.

İçerik kaynakları

-Ürün açıklamaları

-Görseller

-Videolar

-Teknik özellikler

-Blog gönderileri

-Müşteri yorumları

-Uzman değerlendirmeleri

-Sık sorulan sorular

-Facebook gönderileri ve sonrasında yapılan yorumlar

-Tweet’ler ve sonrasında yapılan yorumlar

-Pinterest panoları

-Makaleler

-Karşılaştırma çizelgeleri

-Bültenler

-İnfografikler

İçeriğinizi nasıl yaygınlaştırabilirsiniz?

Öncelikle, potansiyel müşterilerinizin içeriklerinize nereden ve nasıl ulaşacağını planlamanız gerekiyor. Çünkü potansiyel müşterileriniz; masaüstü, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanıyor. Bu açıdan sizin de, içeriğinize tüm bu araçlar yoluyla rahatlıkla ulaşılabilecek kanalları kullanmanız son derece önemli.

İçeriğinizi yaygınlaştırabileceğiniz kanallar

-Kendi dijital mağazanız

-Twitter, Facebook vb. sosyal ağ platformları

-Blog gönderileri

-Farklı ürün çeşitlerinin değerlendirildiği online ve basılı yayınlar

-Online forumlar

-Online değerlendirmeler ve yorumlar

-Rakiplerin dijital mağazaları

– Yaygın olarak kulanılan alışveriş siteleri

İçerik pazarlaması nasıl hazırlanır?

Potansiyel müşterileriniz içeriklerinize ihtiyaç duyduğunda, çok farklı kanallardan onlara ulaşabilmeleri son derece önemli. Ayrıca, bütün kanallardaki gönderilerinizde, kullandığınız mesajların birbiriyle tutarlı olmasında büyük yarar var.

İşe, açıklamaları ve görüntüleri özgün olan ürün içerikleri oluşturmakla başlayabilirsiniz. Ürün sayfalarınız için, müşterilerinizin işini kolaylaştracak, orijinal ve detaylı ürün açıklamaları oluşturmanızı öneririz. Ayrıca ürün açıklamalarınız için özet bir versiyon hazırlayarak; açılış ve kategori sayfaları gibi kanallarda da kullanabilirsiniz.

Bunların yanısıra, Twitter, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya hesaplarınızda; yeni bir ürün sunduğunuzu duyurmak için, ürün detaylarının olduğu bir bağlantıyla birlikte, bazı içeriklerinizi yeniden paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bir ürün videosu oluşturarak YouTube’a yüklebilir, sonra yeniden sosyal medya hesaplarınızdan bu videoyu paylaşabilirsiniz.

Ürününüz hakkında bir blog veya belki bu ürünü satmayı neden tercih ettiğinize dair bir yazı hazırlayabilrsiniz. Ürünü seçme, satma ve stoklama nedeniniz neydi, varsa rakiplerinizden farklarınız neler? Gibi soruları cevaplandırarak konuyla ilgili, profesyonel değerlendirmelere bağlantılar da verebilirsiniz.

Kendi içeriğinizi oluşturmanın ötesinde, daha çok müşterilerinizi içerik oluşturmaya teşvik etmeniz de yararlı olabilir. Bu anlamda, müşterilerinize e-posta göndererek, online mağazanızda değerlendirme ve derecelendirme işlemine katılmalarını rica edebilirsiniz. Ayrıca, olumsuz yorumların aslında tüm diğer yorumları daha inandırıcı hale getirdiğini göz önünde tutarak içerik paylaşımlarınızda olumsuz geribildirimlere ve eleştirilere açık olduğunuzu belirtebilir ve belli oranlarda bunlara da yer verebilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak siz de e-ticarette içerik konusunda kendinizi geliştirbilir ve rakipleriniz karşısında rekabetçi bir avantaj sağlayabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret stratejileriİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!