DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çok kanallı pazarlama stratejisiyle satışlarınızı artıracak önemli ipuçları

Çok kanallı pazarlama stratejisiyle satışlarınızı artıracak önemli ipuçları

Günümüzün müşterileri, çok sayıda bağlantı seçeneğine sahip olduklarından her zamankinden daha güçlü konumda. Bu nedenle, dijital mağazaların dönüşüm oranını artırmak için tek bir pazarlama taktiğinden yararlanmak yerine; çok kanallı pazarlamanın gücünden yararlanmak daha etkili oluyor.

Çok kanallı pazarlama; e-ticaret sitenizin birçok kanalda yer almasından daha çok, siteniz için belirli bir strateji izlemenizi gerektiriyor. Bu anlamda, çok kanallı pazarlama stratejisini benimserken; hedef kitlenin tespit edilmesi, hedef kitlenin bulunduğu kanalların belirlenmesi ve bu kanallarda uygulanacak pazarlama yaklaşımlarının birbirleriyle uyumlu olması son derece önemli. Ayrıca, müşterilerin e-ticaret sitenize her kanaldan ulaşabilmelerinde de büyük yarar var. Peki çok kanallı pazarlama stratejisi ile sitenizdeki satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

Çok kanallı pazarlama stratejisinin e-ticaret sitenize yararları

Öncelikle çok kanallı pazarlama, daha fazla müşteri ve marka bilinirliği anlamına gelir. Bu da, e-ticaret sitenizin insanlarla etkileşim kurma biçimiyle ilgili olarak; onlara seçme şansı vermenizi ve onlar için en rahat ortamı kullanmanızı sağlar.

Başarılı promosyon kampanyaları gerçekleştirebilmeniz için, daha fazla veri toplamanıza yardımcı olacak, daha fazla temas noktaları oluşturmanız gerekebilir. Böylece, çok kanallı pazarlama stratejisi sayesinde; e-ticaret sitenizin tüm ortam ve alanlarda tutarlığını sağlama olanağınıza kavuşmuş olursunuz.

Çoklu pazarlama stratejinizde başarılı olmanızı sağlayacak öneriler

Çoklu pazarlama stratejinizde başarılı olmanız için aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz.

– Öncelikle ana hedef kitlenizi iyi tanımanız ve potansiyel müşterilerinizin sesine kulak vererek, onların çoğu zaman nerede vakit geçirdiklerini araştırmanız son derece önemli. Çünkü bu, çok kanallı pazarlama yaklaşımınızı da büyük ölçüde etkiler.

– Potansiyel müşterilerinizle paylaştığınız içeriklerin, doğrudan pazarlama mesajları yerine; onların ilgisini çekebilecek konularda olmasına özen göstermenizde büyük yarar var. Bu yaklaşımı her bir kanal için farklı fakat ortak bir dil konuşacak biçimde oluşturmanız faydalı olabilir.

– Gelecekteki pazarlama çabalarınızı etkileyebilecek ve bu konuda size ek veri sağlayacak çoklu temas noktaları oluşturmanızı öneririz.

– Farklı kanallarda, entegre pazarlama ve çapraz promosyon çabalarınızı koordine etmeniz de bu anlamda önem taşıyor.

– Ayrıca çok kanallı pazarlama çabalarınız için kontrol grupları ayarlayarak, çabalarınızın etkinliğini test etmenizde büyük yarar var.

– Eğlence faktörü, tüketicilerin sitenize geri gelmesini sağlayacağı için; eğlenceli bir dil ve/veya bir üslup benimsemeniz de son derece önemli.

Paylaştığımız ipuçlarından yola çıkarak, çoklu pazarlama konusundaki bilgilerinizi derinleştirebilir; çoklu pazarlama stratejisi sayesinde, siz de e-ticaret sitenizin dönüşüm oranını ve satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft, e-ticarette satışlarınızı ve kârlılığınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret İşletmeciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!