DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çin’den ithalat için birinci kural: Çin iş kültürünü anlamak

Çin’den ithalat için birinci kural: Çin iş kültürünü anlamak

​E-ticaret siteniz üzerinden müşterilerinize farklı ürünler sunabilmek için yurtdışından ürün getirmek iyi bir seçenek olabilir. Bu amaçla pek çok farklı ülkeden ithalat mümkün ama özellikle maliyet sebepleri dolayısıyla Çin bu konuda en çok ilgi gösterilen ülkelerden biri.

 

Çin ile ilgili en büyük sorunlardan biri ise uyumlu ve uzun süreli bir iş ilişkisi kurabilmek için oradaki firmaların kültürel özelliklerini, işe bakış açılarını ve kültürel üretim farklarını hesaba katmak son derece önemlidir. Daha önce Çin ile iş yapmış olanların yakından bileceği gibi Çin’de Türkiye ve Avrupa’ya çok da benzemeyen bir iş etiği bulunur.

 

Eğer Çin’le yeni çalışmaya başlayacaksanız çok işinize yarayacağını tahmin ettiğimiz bazı detayları IdeaSoft olarak sizlerle paylaşmak, böylelikle işlerinizi kolaylaştırmak istiyoruz.

 

  • Son yıllarda Çin’de girişimcilik çok arttı. Firmaların büyük bir kısmını küçük ve orta ölçekli kişisel girişimler ile aile şirketleri oluşturuyor. Bu nedenle iş yapacağınız firmaların çok büyük olmasını beklemeyin. Özelikle üretim tesislerini gezme imkanınız olursa ya da çalıştığınız kontrolör firması size resmini gönderirse çok büyük beklentilere kapılmamanızda fayda var.

 

  • Çin firmaları genellikle uzun süreli ilişkiler kurmak isterler. Tekrarlayan siparişler onlar için daha karlı olduğu için güven ve uyumlu çalışmak bu firmalar için önemlidir. Beklentilerinin bu yönde olacağını önceden bilerek hareket etmenizde fayda var.

 

  • Çin işletmeleri yaptıkları işi “kişisel” alırlar. Diğer ülkelerde olduğu gibi “müşteri her zaman haklıdır” düşüncesine sahip değillerdir. Yaptıkları işte hem kendi firmalarını, hem de iş yaptıkları firmaları eşit olarak değerlendirirler.

 

  • Genellikle yaptıkları işlerde kar marjları düşüktür. Bir kısım pazarlık elbette yapılabilir. Ancak çok fazla pazarlık yapmak demek, sipariş ettiğiniz ürünün kalitesinden de kısmak anlamına gelebilir. Önemli olan sizin müşterilerinizin memnuniyeti olacağı için her zaman en düşük ücret noktasına takılmayın.

 

  • Çin’de rekabet çok yüksektir. Bu nedenle firmalar kendilerini geliştirme yarışındadırlar. Fiyatların ucuz olmasına bakarak onların yeterince bilgi sahibi olmadığını düşünmeyin. İşlerini profesyonel olarak yapanların büyük kısmı genellikle çoğu son derece eğitimli ve donanımlı kişilerdir.

 

  • Çin firmaları sizi kendileriyle eşit görmeye eğilimlidirler. Bu yüzden bir konu ile ilgili problem çıkacak olursa, ani tepki vermek yerine sorunu çözmek için sakinleşmeyi bekleyin. Sizin öfkeli, gergin bir şekilde konuşmanız karşı tarafın da gerilmesine ve çözümün zorlaşmasına neden olabilir.

 

Eğer Çin’den ithalat yapmayı düşünüyorsanız bu yazının yanı sıra sizlere “Çin’den ürün ithal etmek için ipuçları” başlıklı yazımızın birinci ve ikinci bölümleri ile “Çin’den ithalat yaparken kontrolör bir firma ile çalışmak” adlı yazıyı da okumanızı öneririz.

 

İster yurtiçinden, isterseniz yurtdışından tedarik ettiğiniz ürünleri e-ticaret siteniz üzerinden satışa sunmak için ihtiyacınız olan her konuda IdeaSoft yanınızda. Güvenilir e-ticaret alt yapısının yanı sıra sizlere sunabileceğimiz pek çok fayda için hemen bizi 0216 326 04 77 numaralı telefonumuzdan arayabilir veya iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 


İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiTedarik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!