DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çalıştığınız işinizden ayrılmadan e-ticarete başlayabilir misiniz?

Çalıştığınız işinizden ayrılmadan e-ticarete başlayabilir misiniz?

Hali hazırda bir işte çalışırken, kendiniz için ayrı bir işe başlamak ilk bakışta çok da kolay bir iş olmayabilir. Günün önemli bir kısmını işinizde geçiriyorsunuz, hele ki büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız trafikte de hatırı sayılır bir zaman geçiriyorsunuzdur. Bunların üzerine akşam saatlerinde de başka bir işle uğraşmak için kendinizi hazır hissetmek her zaman mümkün olmayabilir.

Fakat seçeceğiniz işe göre aslında göründüğü kadar zor da olmayabilir. Örneğin mekan ve zamandan bağımsız olarak ilgilenebileceğiniz bir e-ticaret işi olası tüm seçenekler arasında, tam zamanlı işinizi sürdürürken yürütebileceğiniz en iyi alternatiflerden biri.

Fakat, çalıştığınız işi sürdürürken aynı zamanda e-ticaretle uğraşmak konusunda da dikkat etmeniz bir kaç detay var…

Sınırlı vaktinizi en iyi şekilde değerlendirin

E-ticaret işinizi günlük işinizin yanı sıra sürdürmek için, işi ufak parçalara ayırmak en doğru başlangıç stratejisi olacak. Ürün araştırması, tedarikçilerle ilgili bilgi toplamak, web sitesinin çeşitli detaylarıyla uğraşmak bunlardan sadece bazıları.

Kendinizi ne kadar yorgun hissederseniz hissedin, işin ufak bir parçasını elinize aldığınız gibi bitirebiliyor olmanız gerekli. Çünkü sürekli ertelediğiniz işler bir süre sonra yapılması en zor işler haline gelmeye başlar.

Bunun için en pratik yöntem her ufak iş parçası için tanımlı bir zaman oluşturun ve söz konusu işi o zaman içerisinde tamamlayın. Örneğin bir tedarikçiye ürünleri ile ilgili sorularınızı e-posta ile göndermek için çoğu zaman 10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Ya da web sitesindeki bir değişiklik için ayıracağınız 10 dakika hedeflediğiniz sonuca ulaşmanız için yeterli olur. Ya da bir müşteri sorununa yanıt vermek için genellikle yine 10 dakika yeterli olur. Zamanı baştan tanımlayarak ele aldığınız işi gerçekleştirme ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Tek bir hamle için birden fazla adım atmayın

E-ticaret işinizdeki yaşam tarzının, bazı bölümleri beklentilerinize uygun ve eğlenceli bazıları ise zorlayıcı olabilir. Yani bazen kendinizi motive olmuş ve enerjik hissedebilir; bazen de bitkin ve teslim olmaya hazır olabilirsiniz.

Her şekilde; e-ticaret işinizle ilgili herhangi bir adım atmanız gerektiğinde, acele etmeden, yalnızca ‘o adımı’ atmaya odaklanmanız; kendinizi zorlayarak birden fazla adım atmaya çalışmamanız son derece önemli.

Ayrıca, attığınız adımda fazla mükemmeliyetçi olmaktan kaçınmanızda ve bazen sürecin bizzat kendisinin size yol gösterebileceğini hatırlamanızda da büyük yarar var.

Kendinizi ve işlerinizi çok iyi organize edin

E-ticaret işinize başlamak için; farklı noktalarda, birçok kez, birçok kişiyle bağlantı kurmanız gerekebilir. Bu nedenle sık ihtiyaç duyacağınız bilgileri tekrar hatırlamaya çalışmak yerine, standart yazışmalarda kullanılmak üzere notlar haline getirmeniz, sizi örneğin vergi dairesi ve vergi numarası gibi bilgileri her seferinde aramaya çalışmaktan kurtarabilir.

Ayrıca, çözüm ortaklarınızın ve üçüncü tarafların iş ve iletişim bilgilerini; derli toplu ve onlara her zaman kolayca ulaşabileceğiniz bir biçimde organize etmenizde de büyük yarar var. Çünkü e-ticaret işinizde başarılı olmanız için, birçok konuda düzenli ve çok iyi organize olmanız gerekir.

Bu ufak ipuçları sizi gündelik işinizin yanı sıra kendi e-ticaret işinizi kurmanızı kolaylaştırarak, nihayetinde kendi işinizin patronu olma hayallerinize bir adım daha yaklaştırabilir. Tabi ki bu sırada işin teknik kısmı da sizi hiç zorlamıyor olmalı. Bunun için de IdeaSoft yanınızda. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticarete giriş
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!