DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Büyük e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmak için kullandıkları 4 araç

Büyük e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmak için kullandıkları 4 araç

Dışarıdan bakıldığında yüksek satış rakamlarına, büyük cirolara ve güçlü bir markaya sahip olan büyük e-ticaret siteleri için hayal çok kolaydır. Yerleşmiş bir marka algısı sayesinde müşteri sadakati sağlaması zor değil, yüksek volümlü satın almaları nedeniyle tedarikçilerle ilişkileri kuvvetli ve geniş maddi kaynakları tanıtımdan personele kadar konu ne olur olursa olsun gerekli harcamaları yapabilecek güce sahip…

Fakat işin aslı tam olarak öyle değil. Çok sayıda personel, geniş lojistik ağı ve çoğu zaman hesap vermeleri gereken söz sahibi yatırım veya ortakları sahip olan bu büyük e-ticaret siteleri aslında küçük ve orta boydakiler kadar ince hesaplar yapmak zorundalar.

Bunun için de dönüşüm oranlarından müşteri hizmetlerine e-ticaretin farklı süreçlerini yönetmek için çoğunlukla özel araçlardan faydalanırlar. İşte pek çok büyük e-ticaret sitesinin kullandığı ve sizin de kendi işinizi büyütürken yararlanabileceğiniz bu özel araçlardan öne çıkanlar…

Crazy Egg

Crazy Egg; bir e-ticaret sitesinin ziyaretçilerinin, site içerisinde gezdikleri sayfalarda tam olarak hangi bölümlere tıkladıklarını görüntülemenizi sağlayan, bir ısı haritalama (heat mapping) ve kaydırma haritalama (scroll mapping) aracı.

Crazy Egg aynı zamanda size; ziyaretçilerinizin sayfaları ne kadar aşağıya kaydırdıklarını görme fırsatı sunar. Böylece siz de, e-ticaret sitenizdeki sayfaların hangi kısımlarının ziyaretçilerinizin daha çok ilgisini çektiğini öğrenme olanağı elde etmiş olursunuz.

Zendesk

Zendesk, müşteri hizmetlerini geliştirmeyi amaçlayan ve müşterilerin e-posta, sosyal ağlar, telefon görüşmeleri vb. yollarla gönderdikleri soruların hepsini tek bir yerde bir araya toplayan bir araç. Yani Zendesk, işletmeler ile var olan ve potansiyel müşterileri arasındaki ilişkiyi daha sağlıklı bir şekilde yönetmelerini.

Varolan ve potansiyel müşterileriniz ile ‘proaktif’ sohbet ve anketler yapmak; analitikler aracılığıyla tüm izleri takip etmek için Zendesk çeşitli seçenekler sunuyor.

Optimizely

A/B testinde lider firmalardan biri olan Optimizely; büyük e-ticaret markalarının potansiyel müşterilerine vaat ettikleri ‘değer önermelerini’ (value proposition) kolaylıkla test edebilme olanağı sunduğundan, onlar tarafından daha fazla tercih edilen bir araç.

A/B testi; genellikle tasarım değişikliklerinin etkisini ölçmek için kullanılan bir yöntem. Bu anlamda, büyük e-ticaret siteleri; A/B testi ile farklı renkleri, taslak ve metinleri test ederek, dönüşümlerinin ve gelirlerinin artmasını sağlayacak seçimleri yapabiliyor.

Bounce Exchange

Bounce Exchange; gerçek zamanlı olarak her ziyaretçinin imleç hareketlerini izleyen ve temelde bir e-ticaret sitesini “terk etme niyetini” belirlemeye dayalı bir araç.

Ve Bounce Exchange sayesinde, bir e-ticaret sitesini terk etmek üzere olan bir ziyaretçi tam olarak tespit edilebilir. Bu da e-ticaret sitelerine; ziyaretçileri siteyi terk etmeden önce, son bir teklif sunma olanağı sağlar.

Büyük e-ticaret sitelerinin kullandıkları bu araçlar sayesinde e-ticaret sitesi sahipleri rekabette avantaj sağlayarak işlerini büyütebilirler. E-ticaret işinizi kurmak ve büyütmek içinse en büyük yardımcınız IdeaSoft. Gelin siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft’un benzersiz özelliklerini kendiniz test etme fırsatı yakalayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarete girişWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!