DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Blog çalışmalarınızda kaçınmanız gereken içerik türleri

Blog çalışmalarınızda kaçınmanız gereken içerik türleri

E-ticaret siteniz için blog çalışmaları yapmanız önemli olsa da bu çalışmaları nasıl yaptığınızda bir o kadar önemlidir. Yanlış yaklaşımlarda bulunmak, stratejileri yanlış temeller üzerine kurmak ve içerik yazımı konusunda bir takım eski usul ve güncelliğini yitirmiş yöntemleri kullanmak, hem zaman hem de para kaybetmenize neden olabilir.

Blog çalışmalarının etkili olabilmesi için kaçınmanız gereken bazı içerik türleri bulunuyor. Çalışmalarınızın içeriklerini oluştururken bu içerik türlerinden kaçınmanız, alacağınız geri dönüşümlerin de artmasına yardımcı olacaktır.

Sadece arama motorları için içerik oluşturmak

Yaptığınız blog içeriklerinin kullanıcılara hitap etmesi gerekiyor. Sadece arama motorlarından trafik çekme adına, mekanik, sadece anahtar kelimelerden oluşan, jenerik ve orijinalliği olmayan içerikler beklediğiniz geri dönüşümleri almanızı sağlamayacaktır.

Özellikle sadece anahtar kelime odaklı ve bir fayda sunmayan içerikler artık Google tarafından çok kabul görmediği için, içeriği anahtar kelime yığınlarıyla doldurmak sitenizin ceza almasına da neden olabilir. Google, içeriğin orijinalliğine ve kullanıcıların sorgularına semantik olarak yanıt veren, uzun ve orijinal blog içeriklerine daha fazla değer vermektedir.

İçeriklerinizin tamamen sizin hakkınızda olması

Blog çalışmalarınızda firmanız hakkında içerikler hazırlamanızda sıkıntı yok; ancak tüm içeriklerinizin odak noktası kendi markanız olduğunda ve kullanıcılara farklı bilgiler sunmadan sadece kendiniz hakkınızda konuşmanız da kullanıcıların ilgisini ve dikkatini çekmeyecektir. Bu sebeple de içeriklerinizi çeşitlendirmeniz, farklı kategoriler oluşturmanız ve kullanıcılara kendi markanız hakkında da bilgilendirici içerikler sunmalısınız.

Sadece satış odaklı içerikler oluşturmak

Satış odaklı içerikler hazırlamanızda da bir yanlış yok; ancak bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi tüm odağınız satış odaklı olması da bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kullanıcılar bu içerikleri tamamen reklam odaklı içerikler olarak değerlendirecekleri için, blog içeriklerinizi farklı kanallarda yayınlamaya başladığınızda bu içeriklere olan ilgi zamanla azalmaya başlayacaktır. Yine bir önceki maddede belirttiğimiz gibi, kendinizle ilgili olan içerikler gibi satış odaklı içeriklerinizi de belli limitlerde tutarak, bir içerik planı içerisinde dahil ederek, blogu içeriklerinizi çeşitlendirmeniz gerekiyor.

Fotoğraf, ara başlık ve listeleme gibi detaylardan yararlanmamak

Blog yazılarınızın daha rahat okunabilmesi için, yazılarınızı görsel olarak da şekillendirmeniz gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler değerli ve orijinal içerikler oluşturuyor olsanız dahi, yazılarınızı bölümlere ayırmanız ve gözün rahat bir şekilde algılayabilecek hale getirmeniz gerekiyor. Bunu sağlamak için de yazılarınızda belli bölümleri ara başlıklarla ayırabilir, maddeler ve listelerden yararlanabilir, yazınızla ilgili resimler, grafik ve şemalar bulunuyorsa yazılarınıza bunları ekleyebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılar yazının farklı bölümlerini ayırabilir ve daha rahat bir şekilde bu içerikleri okuyabilirler.

Hedef kitlenize hitap etmeyen içerikler yazmak

Blog içeriklerinizin ilgi çekici olabilmesi için hedef kitlenizin ilgi alanında olması da gerekiyor. Bu sebeple de markanızın ulaştığı ve ulaşmayı hedeflediği kitlenin ilgi alanlarını, beklentilerini ve ürünlerinizle ilgili öğrenmek istedikleri konular üzerine araştırmalar yaparak, içerik fikirlerinizi bu doğrultuda oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Hedef kitlenizin ilgisini çekememeniz durumunda, hazırladığınız içerikler yeterli ilgiyi görmeyecek ve siz de doğal olarak beklediğiniz geri dönüşümleri bu içeriklerden alamayacaksınız.

Yanlış veya gerçek dışı bilgiler sunmak

Blog içeriklerinizde kullanıcılara yanlış veya gerçek dışı bilgiler vermekten de kaçınmalısınız. Özellikle yazı başlıklarında tık avcılığı yapmak için kullanıcıların algılarını karıştıracak başlıklar kullanmanız da güvenilirliğinizi sarsacaktır. Güvenilirliğiniz sarsılması durumunda da kullanıcılar markanızla ilgili olumsuz düşüncelere kapılabilir. Bu sebeple de blog içeriklerinizde belli bir konu hakkında bilgi veriyorsanız, bu bilgi için referanslar verebilir, kaynak aldığınız araştırmaları gösterebilirsiniz. Doğruluğundan emin olmadığınız bilgileri paylaşmaktan kaçınmanız güvenilirliğinizi korumak için bir hayli önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!